V semifinále bojoval proti kamarádovi z ulice. Ve finále se postaví proti celému městu. Centr hokejové Komety TOMÁŠ DIVÍŠEK je v Pardubicích doma. Zatímco před sedmi lety s nimi slavil titul, teď jim ho touží sebrat.  „Pardubice jsem si přál. Těším se na finále. A věřím, že skončí dobře pro nás,“ hlásí nejproduktivnější muž play off. Ve čtrnácti zápasech získal už devatenáct kanadských bodů. „Cítím se dobře, ale malinko se vezu s mančaftem,“ říká skromně.

Na ulici bydlíte vedle Adama Svobody, Tomáše Rolinka i současného pardubického lídra Petra Koukala. Už jste od nich zaslechl vtípky na adresu finále?
V Pardubicích jsem ještě nebyl. Zůstal jsem v Brně. Kluci postoupili teprve včera (v úterý – pozn. red.), asi slavili, takže teď je to zatím takové mrtvé. Hecování se asi rozběhne až později.

A co vaše oslavy?
Nějaké byly. Zašli jsme na pivo, ale žádný blázinec.

S kamarády z ulice si rád dáváte poker. Bude na něj teď čas?
Určitě ne. Až v létě, kdy si chodíváme zahrát. Ještě je čas.

Plzeňský gólman Adam Svoboda říkal, že teď bude fandit vám. Stihli jste se spolu pobavit?
Zavolal mi hned po semifinále do autobusu. Říkal, že za stavu 6:2 jsem mu mohl puk trefit do břicha. Ale jinak mi přál. Říkal, že máme na titul.

Před sedmi lety jste s Pardubicemi zvedl nad hlavu trofej pro vítěze extraligy. Budete teď proti nim finále prožívat jinak?
Ani moc ne, jen jsme o něco zkušenější. Je to finále, nejvíc co můžete v lize ukázat. Moc se těšíme. Uvidíme, jak to budeme prožívat, ještě zbývá trocha času.

Takže s vámi nic nedělá, že je teď máte okrást o titul?
Ne, je mi jedno, jestli okradu o titul Pardubice nebo někoho jiného. (smích) O tom to není. Oba fanouškovské tábory své týmy poženou. Jsem rád, že tam jsou lidi, které znám. Mám tam spoustu kamarádů, kteří chodí na zimák. Přeju jim, aby se podívali na pěkné finále.

Zažíváte zvláštní pocity, když přijedete do pardubické arény?
Je to příjemné. Vždycky si vzpomenu, jak jsme tam vyhráli titul. Líbí se mi tam, jsem tam doma. Ale že by mi ukápla slza? To asi ne.

Kometa s Východočechy prohrála v této sezoně všechny zápasy, jenže pak jste se zvedli 
a ve finále kralujete…

Musím říct, že zápasy s Pardubicemi v sezoně nebereme v potaz. Tehdy nás přehrávaly každý zápas. Myslím, že teď budeme hrát líp. Doufám, že zažijeme vyrovnanou sérii. Hlavně fanoušci si užijí hodně. Doufám, že budeme na konci šťastnějši. Určitě nás čeká těžká série, ale vezeme se na vlně. Hrajeme docela dobře.

V čem jsou jejich silné stránky?
Už několik let hrají spolu. Mají velmi podobný kolektiv, netočí se tam tolik hokejistů.  Předvádí podobný styl hokeje a jsou na sebe zvyklí. Můžou nasadit tři i čtyři výborné pětky, Růža se rozchytal do výborné formy. Jejich tým nemá moc slabin, je kompaktní.

Už na sobě cítíte únavu nebo to vnímáte jako někteří spoluhráči, kteří říkali, že po postupu nebolí ani zlomená noha?
Já jsem unavený dost. V sérii s Plzní jsem toho měl plné kecky.  Zbývá ještě pár dní se dát do kupy. Všechno bude v pohodě a zkusíme ten titul vyhrát.

Říkáte, že jste toho měl plné kecky, ale poslední zápas jste udělal čtyři body a celkem jste nastřádal 19 bodů v play off. Kde se to ve vás bere?
Pomáhají mi spoluhráči. Já se malinko vezu s mančaftem. Hraje se mi dobře, skáčou mi body, takže je to víc vidět. Všechno je dané tím, že předvádíme dobrý hokej. Se sebevědomím se hraje mnohem líp.

Dopadá na vás euforie v Brně?
Lidi nás zastavují, přejí nám hodně štěstí. To už od začátku play off. Je to moc příjemné. Lepší, než když na vás házejí kelímky. Pojďme jim ještě udělat radost a čtyřikrát vyhrát.

„Po letech plných zranění má motivaci“

Martin Svědík, trenér fotbalových Pardubic (v létě připravoval Tomáše Divíška na sezonu): „Tomášova sezona není vůbec mojí zásluhou, může si za to sám. Mohu ale potvrdit, že jenom málo lidí má takový přístup k tréninku jako on. V přípravě je hodně poctivý. Bylo na něm vidět, že po letech, kdy ho trápila různá zranění, má motivaci něco dokázat. Tomáš už prožil několik povedených sezon, ale tahle je nejvíc na očích. Je hodně vytížený, na led se dostává v klíčových momentech a vede bodování play off. A jestli pro něj bude finálová série zvláštní? Už toho v extralize prošel tolik, že derby hraje pomalu s půlkou ligy (usmívá se). V případě, že podepíše smlouvu v extralize, tak se přes léto bude připravovat s týmem. Ale jestli půjde do zahraničí, rád ho ve skupině s Petrem Sýkorou zase uvidím.“ 

Co jste o brněnské Kometě (možná) nevěděli

Hokejové finále snů se blíží.  Pardubice si to s hordou zarostlých loupežníků z Brna rozdají už v pondělí.
Deník před startem boje o zlato nabízí několik zajímavostí, které jste o soupeři „pojišťováků“ možná nevěděli.

Skrytý odchovanec Pardubic
Kdo z hráčů Komety začínal svoji kariéru v Pardubicích? Kdo to ví, může si na vizitku před jméno natisknout „hokejový expert“.
Východočechem jako řemen je obránce Jiří Vašíček. Jedenatřicetiletý tvrďák se v Pardubicích narodil, jenže pro klub nebyl perspektivní a  po vojně, kterou absolvoval v Jindřichově Hradci, o jeho další služby neprojevil zájem. Obránce tak v jižních Čechách válčil pět let a na nějakou úžasnou kariéru to nevypadalo.
V roce 2006 ale přestoupil do prvoligového Havlíčkova Brodu. Tam si ho všiml Vladimír Růžička a defenzivního brouska vzal do Slavie. S ní Vašíček získal titul a jednou  bral stříbro.

Jedenáct titulů Komety
To  byl válec. Během dvanácti let získala Kometa jedenáct titulů. Od roku 1955 Brno československému hokeji kralovalo. Kompletní sbírkou mistrovských pohárů se může chlubit jenom šest hráčů, mezi které patří i pardubický útočník Bronislav Danda. V roce 1971 Kometa ještě získala stříbro, pak ale její sláva začala upadat.

Stříbrný Venera
Když se trenér Zdeněk Venera dostane do finále, je z toho stříbro. Bývalý vynikající bek se do série o titul probojoval jednou se Zlínem a podruhé s Karlovými Vary, v obou případech ale končil zklamaný. Zlín sice získal zlato v sezoně 2003/04, ale to seděl Venera v křesle generálního manažera. Teď má před sebou třetí pokus.

Svoboda, kam se podíváš
Jaroslav Svoboda, Jakub Svoboda, Tomáš Svoboda. Pomalu to vypadá, že si Kometa vybírá svoje rekruty hlavně podle příjmení. Co se týká hráčů v poli, jiného Svobodu už v extralize nenajdete. Jenom gólman Adam Svoboda chytal letos v Plzni…
Pokud vás napadlo, jestli mezi brněnskými útočníky není nějaký příbuzenský vztah, tak není. Nejvíc toho má za sebou Jaroslav. Devět sezon vydržel za mořem, s Carolinou si v roce 2002 zahrál finále Stanley Cupu, ale na pohár si nesáhl, Hurikáni prohráli s Detroitem. Za reprezentační „áčko“ nikdy nenastoupil.
Jakub odehrál jednu sezonu v kanadské OHL a na dvacet zápasů si odskočil ještě do pardubické juniorky.
Tomáš je ideálním typem pro play off. Vloni ve Slavii držel průměr téměř jednoho bodu na zápas. Letos znovu…
A přemýšlíte, kde budou v Brně sledovat zápasy fanoušci, kteří se nedostanou na stadion, tak se naprosto logicky vypraví na náměstí Svobody…