Dva zrcadlově opačné zápasy.

V prvním semifinále se mohly přetrhnout Pardubice a famózního Málka nepřekonaly.

Ve druhém střetnutí to bylo úplně naopak.

Vítkovice bušily do Růžičky, ale puk za jeho záda dostaly jenom dvakrát. Mladík v brance Eatonu přijal hozenou rukavici.

Utkání číslo jedna se změnilo v exhibici vítkovického gólmana Romana Málka. Byl jako skála, o kterou se rozráží jedna mohutná vlna za druhou.

K výhře 4:0 přispěl expert na Pardubice, který je už v play off dokázal ve třech sériích vyřadit, dost zásadním způsobem.

Třicet střel, třicet úspěšných zákroků, z toho jedna penalta a jeden samostatný nájezd. Málek prožil jednoduše báječný večer.

„Nejvíce si cením zákroku proti Kolářovi, protože to bylo za stavu 0:0. Měl jsem ale trochu kliku, jelikož mě trefil do hrany hokejky pod vyrážečku,“ vyzdvihl Málek moment, kdy se na něho pardubický hračička řítil úplně sám.

Ve třetí třetině výtečný výkon dovršil. Koukalovi chytil trestné střílení nařízené po faulu Vosátka.

„On mě v téhle sezoně při nájezdu už jednou vykoupal. Sice nakonec trefil jenom tyčku, ale já jsem od něj čekal něco úplně jiného. Tentokrát vystřelil mezi nohy, což jsem si pohlídal. Ještě že tak, protože by to bylo 2:1 a měli bychom cestu za vítězstvím složitější,“ uvědomoval si Roman Málek.

„Nedokázali jsme skórovat a soupeř zaslouženě vyhrál. Jestli chceme pomýšlet na lepší výsledek, pak musíme přidat především v důrazu,“ uvažoval před druhým zápasem série pardubický asistent Pavel Hynek.

Ovšem start nedělního zápasu se rozhodně nevyvíjel podle jeho plánů.

Vítkovice byly jasně lepší, jenže Růžička převzal Málkovo sobotní kouzlo. Eaton držel.

Vše špatné smazala ve 20. minutě trefa pardubického kapitána Koukala.

„První třetina ale rozhodně nebyla podle našich představ. Bylo to podobné jako včera. Jen s tím rozdílem, že v sobotu jsme byli lepší my a dostali jsme gól, teď to bylo naopak. Vítkovice nás přehrávaly, ale inkasovaly ony,“ ulevoval si Petr Koukal

Že by Málek ztratil od soboty svoje kouzlo?

Ani omylem, zase zlikvidoval dvě tutovky Koláře, zázračně vykopl Kůrkovu střelu, zazářil i při nájezdu Somíka. Eaton mu však přestal jeho práci usnadňovat. Clonil, snažil se chodit pro dorážky a díky chumlu před brankou se ujala Píšova dělovka. Ve 22. minutě Pardubice vedly 2:0.

Vítkovice vykřesaly naději přesilovkovým gólem Ujčíka a za chvíli si zahrály minutu a půl dlouhou přesilovku 5 na 3. Jenže neuspěly.

To se nakonec ukázalo jako klíčové. Díky důrazu a šikovnosti Starého, který si dorazil svoji střelu, přidaly Pardubice ještě třetí branku a sérii srovnaly na 1:1. Nic na tom nezměnil ani gól Ujčíka v závěru při powerplay na konečných 2:3.

1. zápas:

Vítkovice – Pardubice 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)


Fakta – branky a nahrávky: 20. Burger (Káňa), 28. Huna (Tomas), 46. Vrána (Klimek, Pohl), 57. Burger (Káňa). Rozhodčí: Hradil, Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 8064.

HC Vítkovice Steel: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Ficenc, Voráček, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, Húževka, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenér: Trličík.

HC Eaton Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Drtina, Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Špirko, Rákos, Kůrka – Pineault, Kousal, Buchtele. Trenér: Jandač.


2. zápas:


Vítkovice – Pardubice 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)


Fakta – branky a nahrávky: 28. Ujčík (Burger, Malík), 60. Ujčík – 20. Koukal (Nakládal), 22. Píša (Zohorna), 50. Starý (Koukal, Kaberle). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 8325. Stav série: 1:1.

HC Vítkovice Steel: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Voráček, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, Húževka, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenér: Trličík.

HC Eaton Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Špirko, Rákos, Kůrka – Pineault, Kousal, Buchtele. Trenér: Jandač.

RADEK ŠPRYŇAR, PAVEL RYŠAVÝ