Před osmi lety se jeden proháněl v pardubickém dresu na ledě a druhý ho sledoval z kanceláře.
Teď stojí v čele nejlepších českých klubů ve finále extraligy. Majitel brněnské Komety LIBOR ZÁBRANSKÝ a generální manažer Pardubic ZBYNĚK KUSÝ. „Trošku jsme se před sérií hecovali,“ usmívá se pardubický šéf. „Docela slušně,“ usmál se ten brněnský.

Změnil se váš vztah od doby, kdy Libor Zábranský v Pardubicích ukončil kariéru?
Zábranský: Z pozice hráče jsem tady bohužel zažil smutný konec (kvůli zranění musel hokej vzdát) . Nejdřív jsem dostal od pana Kusého a Miloše Říhy příležitost se vrátit. Na to vzpomínám rád. Co se týče současné pozice, tak kluby spolu komunikují třeba na APK, tam já nejezdím. Takto v kontaktu nejsme. Ale myslím, že se nic nezměnilo.
Kusý: Nezměnilo. Je škoda, že Libor musel ukončit kariéru. Mohl ještě dva tři roky hrát. Na druhou stranu od té doby udělal obrovský kus práce ve svém rodišti v Brně. Zachránil značku Kometa. Z rozhádaných brněnských víceklubů – nikdo jsme nevěděli, která Kometa je pravá  – dokázal dálnici nasměrovat jednosměrně. Od té doby Kometa stoupá vzhůru. A letos hraje úžasně. Když je potřeba něco řešit, zvednu telefon a Liborovi zavolám. Případně mu napíšu nějakou veselou esemesku. Třeba jako před touto sérií.

Hecovali jste se?
Kusý: Tak trošku (usmívá se).
Zábranský: Slušně. Je zajímavé, že jsem musel s hokejem skončit, abych se nerozčiloval, aby mně nestoupal tlak (pobaveně).

Tak to se asi nedaří.
Zábranský: To se mi nepodařilo vůbec. 

Občas se říká, že Libor Zábranský je žákem Zbyňka Kusého. Sedí to?
Kusý: (vrtí hlavou) Rozhodně ne.
Zábranský: Nikdy bych sebe  nechtěl spojovat s manažerem, který ve své pozici pracuje dvacet let. Mám se pořád co učit. Na druhou stranu, předchozí doba byla v Kometě tak specifická, že by nám nikdo poradit asi  ani nedokázal. Museli jsme si pomoct sami, bylo tam tolik skupin, které se snažily značku Komety uzmout… Teď jsem tady osm let a mám několik vysokých škol (směje se).
Kusý: Mně chybí, čím si Libor prošel jako hráč. Nastupoval v NHL nebo za reprezentaci. Na druhou stranu jsem v extralize dvaadvacátým rokem. Při mém věku je to docela zajímavé, že sedím tak dlouho na jedné židli, ale myslím, že každý klub má specifické problémy. Kvůli  mnoha okolnostem nemohla Kometa navázat na úspěchy ze šedesátých let. Každý jsme si museli projít těžkým obdobím. I v Pardubicích byli majitelé, kterým bylo jedno, jestli tu bude hokej nebo vietnamská tržnice. Pořád vykřikovali, že chtějí hokej zachránit, přitom to nebyla pravda. Chtěli vydělat. Ale to je pryč. V tuhle chvíli řešíme svoje problémy. Pro mě je tohle finále El Clásico, to samé, co ve Španělsku Barcelona a Real Madrid ve fotbale.

Pardubice a Kometa bojují o zlato. Je to velká reklama pro český hokej?
Zábranský: My dva asi nejsme ti praví, aby to hodnotili. Ať si udělá názor každý sám. Podle mě je ve finále vidět špičková atmosféra, obrovský zájem o vstupenky a skvělé nasazení obou mančaftů. Jestli to je dobrá reklama, nebo není, musíte posoudit vy. Pro mě a vedení Komety je to zadostiučinění.

Je něco, co byste si vzali z toho druhého klubu?
Zábranský: Z každého klubu, kde jsem hrál, jsem se snažil vzít to nejlepší. Taky bychom chtěli takové zázemí jako v Pardubicích, ale kapacita haly to nedovolí. Je spousta věcí, co bychom chtěli zlepšit, ale možností máme omezené.
Kusý: Mně se na Kometě líbí práce s fanoušky. Neříkám, že bychom se nesnažili, ale projekty jako „Království Komety“ jsou pro mě diamanty českého hokeje. V tom se veřejnost dostává do přímého kontaktu s klubem. Myslím, že to  částečně vychází i z mentality lidí na Moravě. Máme tady projekt „Fandíme si navzájem“, jenomže lidi na Moravě jsou asi přívětivější. Ke klubu víc inklinují. Nechci si stěžovat, že by to tady bylo hrozné, ale v tomto má náskok. Taky bych chtěl mít takové portfolio možností partnerů, jako mají v Brně. Naše město má 90 tisíc obyvatel a všichni se známe. Na rozdíl od Libora tu zase ale nemáme takovou konkurenci v jiných sportech nebo v možnostech kulturního vyžití.
Zábranský: Myslím, že na tom budeme podobně. Bohužel ani velikost města nám nezaručuje, že partnerů budeme mít víc, naopak narážíte neustále na problém, že vás z brněnské větve odesílají do Prahy na jednání a tam zase někam ven za vlastníky. Jižní Morava je specifická, strojírenský průmysl už tam není. Brněnské stavební  lobby bylo vždycky silné, ale kvůli ekonomické situaci, to není v Brně jednoduché pro nikoho. Nepřehazujeme tady peníze vidlemi. Počítám, že s rozpočtem zase půjdeme dolů.

Ani v Brně se nedá na hokeji vydělat?
Zábranský: Sportovní úspěch se určitě nepodaří zobchodovat ve prospěch klubu, jako by to bylo před pěti lety. Na hokeji v Česku se vydělat nedá. Musíte to dělat srdcem.

Vaše kluby mají největší fanouškovské zázemí,  bohatou historii. Bavilo by vás dělat hokej třeba v Třinci?
Kusý: Moje pozice je jiná než Liborova. Já jsem tu jen minoritní vlastník. Pracuji tady 22 let. Kdybych byl fluktuant, tak už bych tu asi nebyl. Pardubice jsou klub, kde jsem doma, mám rád východní Čechy. Na druhou stranu se může stát všechno. Nevyjdou sezony a vlastníci se nějak rozhodnou a můžu skončit někde jinde. Libor to má asi složitější. Musel by se jako vlastník asi hodně rozčílit, aby se zbavil svého majetku.
Zábranský: Nedokážu si to představit. Nikde jinde bych hokej nedělal.

Ohromný dav za zády má ale i jedno úskalí. Každý hokeji rozumí a chtěl by vám radit…
Kusý: Já už jsem zvyklý.
Zábranský: Nemáme pozici generálního manažera. Řízení klubu máme postavené jinak, než je běžné jinde. 

Ale stejně jste tím hromosvodem, když něco nejde, vy…
Zábranský: Je to logické, protože mediálně vystupuju já. Když se zdraží vstupné, mluvím já. Nikdy jsem se neschovával. Že bych si vzal tiskového mluvčího a řekl: Ty to odprezentuj? To bych do toho jen vtáhl jeho. Zažil jsem svých pět minut slávy. Dal jsem  gól za nároďák, v NHL. Mám to postavené jinak. Kdyby to šlo, chtěl bych vidět co nejmíň. Tahle role mi to nedovolí.

Je hodně těžké v lidech pěstovat klubovou hrdost?
Zábranský: Oba kluby mají obrovskou historii, Pardubice mají pana Martince, my zase pana Bubníka a je super, že máme na co navázat. U nás to je tak, že děda to vykládá vnukovi a chce ho přivést na hokej znovu. Nebo naopak, mladší člen rodiny vezme s sebou dědu, ten začne vzpomínat a vtáhne ho do děje, když vidí, jak někomu předává cenu pan Meixner. Podle mě jen to chce pracovat s bohatou historií a přetavit ji do dnešní doby. Kde historie taková není, dělá se hokej těžko.
Kusý: Libor má  výhodu v tom, že v Brně je ta aglomerace trochu větší. Žije tam víc lidí. My už o diváka musíme bojovat. Lidé víc počítají, přemýšlejí, jestli mají přijet. Šedesát sedmdesát procent našich fanoušků dojíždí. Musíme fanouškům nabídnou něco kolem, program. Je potřeba najít i jiné věci než hokej, aby člověk dorazil. Je pravda, že historie je u mnoha klubů, včetně nás, ne úplně doceněná věc. Stavět se na tom určitě dá.
Zábranský: Letos jsme prodali snad pět tisíc permanentek, což se s Pardubicemi porovnávat nedá. I my si uvědomujeme, že to nepůjde do nekonečna, lidé si budou vybírat. Třináctitisícovou halu bychom teď vyprodali na play off, na Spartu, na Pardubice nebo na moravská derby. 

Pánové, co takhle pracovat spolu? Byli byste neporazitelní?
Zábranský: To si nemyslím. Mám na spoustu věcí diametrálně odlišné názory. Navíc kdyby se dvě osobnosti sešly v jednom klubu, nefungovalo by to.
Kusý: K tomu, abyste vyhráli, potřebujete, aby do sebe zapadla hromada okolností. Většinou to není o těch lidech, kteří sedí v managementu, to podstatné se odehrává v kabinách a na ledě. 

Stalo se, že byste si někdy navzájem přetáhli hráče?
Kusý: Jak to myslíte?

Že se třeba o daného hokejistu ucházela Kometa a najednou se do nabídky zapojily Pardubice…
Kusý: Já jednoho chtěl, ale nevím, jestli to Libor ví (usmívá se).
Libor: Vím. Oba chceme mít v mužstvu  nejlepší hokejisty. Je logické, že když je takový hráč dobrý, má čtyři nebo pět nabídek. Dokážete pak odhadnout, s kým soupeříte. Není to ale  tak, že bychom si přetahovali hráče. Když jsme byli ještě v první lize, udělal pan Kusý s Kometou pár dobrých obchodů a nás to stálo hodně peněz. To je ale prostě systém tabulkových hodnot, který je u nás naprosto scestný.

O koho šlo?
Zábranský: Kupovali jsme Puchera, Kántora, Richtera. Byli jsme v pozici, že na nás byl obrovský tlak partnerů a diváků. Každý chce posilu a vy ji stejně nemůžete přivést odjinud než z extraligy.

A ten jeden hráč, o něhož jste spolu soupeřili?
Kusý: Myslím, že teď to není vůbec důležité. Asi by ani nebylo fér, kdybychom o tom teď mluvili. Nešlo ani o nějaké přetahování, jenom jsme se dozvěděli informace a pracovali jsme s agenty naprosto otevřeně. A netajil jsem se s tím, lidé z Brna to ode mě věděli.

Vloni válčila Kometa ještě v play out, letos s ní hrají Pardubice finále. Pane Kusý, překvapilo vás, jak daleko se dostala?
Kusý: Schválně se běžte zeptat  trenérů, co jsem říkal, když Kometa postoupila do play off.

Tipoval jste, že půjde daleko?
Kusý: Říkal jsem: Tak a je to v háji, Kometa půjde až do finále (usmívá se). Když Brno narazilo na Spartu, hodně lidí ho odsoudilo ke klinické k smrti. Kdo tohle říkal, tak se zbláznil. Nevěděl, co se v Brně děje. V prosinci a lednu mělo hodně novinářů zvlášť ostrá pera, spekulovalo se, kdy bude končit v roli trenéra pan Venera. Ale od ledna hraje Kometa výborný hokej a na play off má velmi dobré hráče. Jakmile postoupila do předkola, říkal jsem si: A jéje, je to tady.
Zábranský: Vezměte si, že jsme třetím rokem v extralize, dost lidí bylo hodně netrpělivých. Byl jsem až zděšený, když jsem si začátkem ledna přečetl v novinách, že Kometa má opět problémy udělat předkolo play off.

Štvalo vás to?
Zábranský: Spíš jsem si kladl otázku, co mají říkat jiné kluby. Mladá Boleslav hraje poněkolikáté za sebou baráž, byly to nervy, ale nám se jí podařilo vyhnout. Když jsme skončili v první sezoně jedenáctí, bylo to na oslavy. Jsme nohama na zemi.
Kusý: Když se podívám teď na Brno, má slušné mužstvo a výborného trenéra. Předvádí organizovanou hru. A co si budeme vyprávět, Zdeněk Venera je člověk, který měl úspěchy ve Zlíně, v Karlových Varech a k úspěchu přivedl teď i Kometu.
Zábranský: Všechno chce hlavně čas. Aby trenér mohl s mužstvem pracovat, musí dostat prostor a ne aby se někdy v listopadu řešilo v médiích jeho odvolání. Byl jsem překvapený, když se mě jeden žurnalista zeptal poté, co jsme vyřadili Spartu, zda jsem v sezoně neuvažoval o odvolání Zdeňka. Šokuje mě to. Kdybychom to chtěli udělat, lidem bychom to řekli.

Modrá a červená

Domluvit dvojrozhovor se dvěma šéfy nejúspěšnějších  hokejových klubů v sezoně?
Zprvu se to zdálo jako šílenost, která asi těžko klapne. Zbyněk Kusý i Libor Zábranský ale souhlasili docela rychle. Setkání proběhlo před druhým finálovým zápasem v kanceláři pardubického generálního manažera.
„Sedni si, připravil jsem pro tebe krásné červené křeslo,“ přivítal Kusý majitele Komety.
„Já bych radši seděl v modrém,“ pokukoval brněnský šéf po sedačce.
Ale pardubický „GM“ se nedal: „Tam ne, tam už jsem dnes posadil novináře.“
Oba se usadili do červeného a tří čtvrtě hodinové povídání  mohlo se začít…