Gólmanské čáry

Tomáš Halász
V Linköpingu pochytal 37 střel, inkasoval dvakrát, procentuální úspěšnost zákroků udržel na 94,9%. Bodovala jeho rychlá lapačka a tygří skoky.

Robert Kristan
Na mladšího parťáka navázal ve Finsku. Proti Turku se blýskl 35 zákroky, nestačil také jen na dva puky, úspěšnost držel podobnou jako Halász – 94,6%. Vynikal rychlými přesuny mezi tyčemi a skvělým čtením hry.

První úkol, co nový sportovní manažer hokejových Pardubic dostal, zvládl.

„Sežeň dva výtečné brankáře," slyšel Dušan Salfický pokyn shůry. Splněno.

Pardubice sice začaly Ligu mistrů dvěma porážkami, jenže ze skandinávské tour si přivezli jeden zásadní poznatek: Na chlapíky v masce bude spolehnutí!
Proti švédskému Linköpingu zářil Slovák Tomáš Halász, s finským Turku ho napodobil Slovinec Robert Kristan. Byli jistí jako švýcarská banka.
Chytili věci navíc, žádný gól nebyl jejich…

Dvě porážky 1:2? Jasně, štvou. Ale v gólmanech nebyl jediný problém.

„Výsledek byl stejný, ale odehráli jsme tam dva úplně jiné zápasy. V Linköpingu jsme tahali za kratší konec a zvedli se až v závěru, ale v Turku jsme byli k bodům hodně blízko," mrzely ztráty kouče Zdeňka Veneru, který po obou zápasech svoje maskované muže chválil.

Jako první šel do akce mladší Halász. Čtyřiadvacetiletý vousáč měl jeden obří mínus. Pardubice dorazily do města pouhých deset minut před plánovaným začátkem.
Do zápasu naskočil studený. „Možná byla výhoda, že se do nás Linköping tak pustil a já se aspoň rychleji zahřál," vyloudil na tváři úsměv.

Parádní výkon ho ale stejně moc netěšil, porážka 1:2 ho pekelně pálila. „Když to hráč za mě mohl dorazit, postavil se mu puk. Byla tam i nějaká tyč… Měl jsem i kliku, trefovalo mě to. Mrzí mě hlavně ten výsledek, myslím, že jsme se tady neměli za co stydět," vykládal.

Ve druhém utkání nastoupil slovinský národní hrdina Kristan.

A výsledek? Chytal úplně stejně jako na olympiádě, za kterou mu jednou v jeho zemi postaví sochu…

Jenom ve druhé třetině, kdy Turku hrálo jednu přesilovku za druhou, si připsal 17 zákroků. „Jeli jsme do Turku vyhrát a nakonec nemáme nic. Je to pro nás hodně nepříjemné, protože to byl minimálně vyrovnaný zápas. Jen druhá třetina pro nás byla dost náročná a možná proto jsme v závěru neměli tolik sil," vyprávěl jednatřicetiletý brankář.

Po trefě Jana Semoráda Pardubice vedly od první třetiny 1:0, jenže na konci zápasu o náskok přišly, dvě minuty před koncem zařídil pro Turku výhru Radek Smoleňák.
„Šancí jsme měli ve Finsku mnohem víc než v Linköpingu, třeba za stavu 1:1 udělal Rado Tybor krásnou kličku gólmanovi, jenže gól z toho nebyl," mrzelo Veneru.

„Těšíme se na domácí zápas, rozhodně budeme chtít tenhle výsledek Turku vrátit," vypálil Robert Kristan.

Příležitost k tomu dostane při prvním zářijovém víkendu. V pátek 5. září přivítají Pardubice Linköping, o dva dny později Turku.

Šanci nejspíš znovu dostanou oba noví gólmani. Jejich společná touha? Seveřany doma pořádně zmučit!

Další střípky z hokeje

Do Prostějova dnes odjede i Jan Starý
Většina zkušenějších mazáků, co válčila v hokejové Lize mistrů, bude mít dnes volno. Pardubice od 18 hodin nastoupí na hřišti prvoligového Prostějova a šanci dostanou spíš mladší hráči.
„Budou mít víc prostoru, ale sestava bude namíchaná. Poprvé od loňského zranění si zahraje třeba Václav Kočí," prozradil asistent trenéra Miloš Říha. Po operaci srdce naskočí už i Michael Špaček a za Pardubice si znovu zahraje 
také Jan Starý, který se s týmem chystal od prvního tréninku na ledě.

Mladí beci dostali šanci se otrkat
 Na první dva zápasy Ligy mistrů ještě necestoval Václav Kočí, v Turku se zranil Aleš Píša, a tak dost prostoru na ledě dostali mladí pardubičtí beci Karol Korím, Ladislav Havlík, Jan Zdráhal a Jan Škvor „Aspoň se zase o něco víc otrkali, pro ně je to jenom dobře. Získávají teď obrovské zkušenosti," pochvaloval si jejich nasazení hlavní trenér Zdeněk Venera. Minimálně jeden z nich si vybojuje stálé extraligové místo.

Poslední příprava se Spartou v Chrudimi
V pátek od 17 hodin se Pardubice utkají se Spartou Praha na chrudimském zimním stadionu. Pro Východočechy půjde o poslední přípravný zápas před extraligou. Do 12. září, kdy „pojišťováci" začínají v Třinci, na ně čekají už jenom dvě vystoupení v Lize mistrů proti Linköpingu a Turku (5. a 7. září).