Dynamo neuspělo v souboji dvou nejlepších týmů po první čtvrtině základní části. Jako král úvodních třetin v Litvínově hrubě úvodní dvacetiminutovku nezvládlo. Třígólovou ztrátu pak dotahovalo marně, přestože svého soupeře mačkalo jako citron. Střely ve zbývajících dvou periodách vyzněly jasně v jeho prospěch (24 ku 7). Cestou ze severních Čech měli Varaďovi boys o čem přemýšlet, protože v tu chvíli, v posledních třech kolech získali pouhé tři body. Navíc na ledě Vervy poprvé v sezoně nebodovali, respektive prohráli už po šedesáti minutách.

A Pardubice čekal v neděli odpolední souboj na kladenském zimáku. Rytíři se před ním mohli pochlubit nejlepší formou v lize, když sedmkrát za sebou nějakým způsobem bodovali. Nebyl důvod si nevěřit ani na aspiranta na mistrovský titul… Proti nim však byla vzájemná bilance. Kladno z posledních deseti zápasů hned devětkrát prohrálo.

Pardubičtí zvítězili 6:2 na kladenském ledě.
Dynamo se probralo až v závěrečné třetině. Našlo nečekaného pomocníka jménem Bow

Dynamo natáhlo vítěznou šňůru na šest zápasů. Ten, kdo zápas nesledoval, ať už na kladenském stadionu či u televizních přijímačů, tak by podle konečného výsledku usoudil, že favorit svého soka smázl. Opak je pravdou. Domácí dvě třetiny drželi s protivníkem krok. Herně i ve skóre. A místy byli lepší. Jenže pardubické akcie držel nahoře brankář Roman Will.

„Těžký zápas. Vážím si toho, že jsme vyhráli, protože z Kladna se v letošní sezoně nevozí body snadno. My jsme ale našli cestu jak vyhrát. Utkání se zlomilo za stavu 2:2. Domácí nám před tím dali dva rychlé góly a pak ještě měli možnost jedné přesilovky. Oslabení jsme přečkali. Byli jsme trpěliví a ve třetí třetině jsme ukázali naší sílu a dali jsme čtyři góly,“ vypráví Will.

Hlavně, že se vyhrává

K tomu je ale nutno dodat, že utkání ovlivnil domácí gólman Bow. Pravda, za třetí pardubický gól nemohl, ovšem další dva a především ten pátý ve své síti si za rámeček nedá.

Kladno se chystalo k vyrovnání na 3:3, když podnikl do útočné třetiny výpad Tomáš Hyka. Jeho pokus kanadský brankář zneškodnit tak, že mu puk zůstal mezi betony. Pod tlakem Lukáše Sedláka, který ho viděl zpoza brány jako volný, si ho srazil mezi tři tyče. A poté předvedl na českých kluzištích nevídanou věc. V domnění, že má kotouč v lapačce ji zvedl. Jeho (ne)zákrok sledoval Tomáš Vondráček, který volně ležící puk na ledě dopravil v pohodě za jeho záda.

Litvínov v domácím duelu s Pardubicemi vyhrál 4:1 a zamířil na první místo extraligové tabulky.
Litvínov vrátil Pardubicím úvodní prohru a zamířil na první místo tabulky

Skóre uzavřel ten, který ho také načal. Tomáš Hyka tak dovršil hattrick. Pravda, trochu netradiční…

„Je to hezký pocit. Jsem rád, že to padlo na mě. Je ale jedno kdo ty góly dává. Hlavně, že se vyhrává,“ smál se po utkání Hyka.

A na cestě domů se mohl smát znovu. Uhlavní nepřítel z Litvínova totiž padl na plzeňském ledě. Dynamo se tak vrátilo s jendobodovým náskokem do čela tabulky. Vedoucí postavení bude hájit v úterý, když do enteria areny přijede pražská Sparta.

Hodnocení trenérů

Aleš Krátoška, HC Dynamo Pardubice: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme to zvládli. Nicméně za stavu 2:0, když jsme využili dvě přesilovky, Kladno také v přesilovkách srovnalo. Hlavně konec druhé třetiny z naši strany nebyl dobrý, tam jsme měli i velké štěstí, když Kladno mělo dvě nebo tři gólové šance. Třetí třetinu kluci odehráli zkušeně a rozhodli o osudu utkání."

Otakar Vejvoda, Rytíři Kladno: "Mohli jsme být spokojení jak s první, tak se druhou třetinou. Byli jsme aktivnější a měli jsme lepší pohyb než Pardubice. Po dvou gólech, kdy jsme vyrovnali, jsme totálně převzali tempo hry. Ke konci druhé třetiny jsme ještě měli velkou šanci. Když vidíme výsledek, tak o něm rozhodla dvě střídání ve třetí třetině, kdy Pardubice daly dva góly. Měli jsme dva samostatné nájezdy, které jsme nedali. Se zápasem se pořád dalo něco dělat. Při hře šest na pět už jsme se ale k nim pořádně nedostali, soupeř to hrál dobře a obětavě."