Právě v cizině strávil Kousal poslední sezony. Po odchodu na konci roku 2013 působil v Podolsku a Novokuzněcku (KHL), následovaly dvě sezony ve švýcarském Davosu a poslední ročník odehrál za švédský Brynäs. Nyní se osmadvacetiletý centr vrátil domů. Jednání nebyla jednoduchá, Kousal zvažoval především setrvání v některé ze zahraničních soutěží.

"Mám velkou radost, že se nám podařilo po comebacku Jana Koláře zrealizovat také návrat Roberta Kousala. Vnímám to i jako další signál pro kluky, kteří v Dynamu vyrostli, působí v zahraničí a uvažují o návratu do extraligy. Robert je v ideálním hokejovém věku, rád by ještě hrál v zahraničí, i proto byla jednání složitá a dlouhá," řekl Martin Sýkora, generální ředitel klubu.

Kousal, jenž odehrál téměř padesát zápasů za národní tým, si znovu zahraje českou extraligu. V ní už s Pardubicemi získal dvakrát mistrovský titul. "Po pěti a půl letech v cizině jsem zvažoval více možností. Rozhodl jsem se vrátit do české nejvyšší soutěže a pomoci klubu, který mě vychoval. Těším se na novou sezonu a až si opět zahraji před skvělými fanoušky Dynama,“ uvedl osmadvacetiletý forvard.

Posílit na pozici centra, to byla jedna z pardubických priorit. V tomto týdnu byl nejprve představen Corey Locke, nyní ještě Robert Kousal. "Podařilo se nám získat dva opravdu kvalitní střední útočníky, to je obrovské pozitivum pro celý tým. Centři jsou nedostatkovým zbožím na trhu a pokud Corey splní naše očekávání, tak půjdeme do sezony se dvěma opravdu špičkovými středními útočníky, to je jeden ze základů týmu," poznamenal sportovní manažer Jaromír Kverka.