Po výhře 4:0 nad Augsburgem si Dynamo muselo na soupeře počkat. Stal se jim Davos, který vyzrál na švédské Rögle (3:1). Pardubický gólman Roman Will se tak vytouženého střetu se svým bývalým zaměstnavatelem nedočkal.

Finálový duel byl o to pikantnější, že horské letovisko Davos je každoročním hostitelem kultovního Spenglerova poháru. A na něj se po iks letech vracejí pardubičtí hokejisté. Svým budoucím soupeřům na přelomu roků 2023/2024 hodili pořádně tlustou rukavici.

Dolomiten Cup - finále: HC Dynamo Pardubice - HC Davos 5:1 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Dvořák (Kousal, Zohorna), 18. Čerešňák (Zohorna, Kousal), 31. Musil (Cienciala), 39. Sedlák (Hyka, Košťálek), 45. Vála (Sedlák) – 44. Ch. Egli (Peltonen, Frehner). Rozhodčí: Lazzeri, Virta – Benvegnù, Pardatscher. HC Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek, Urban, Kolář – Říčka, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Mandát, Poulíček, A. Musil – Paulovič, Cienciala, Vondráček. Trenér: Václav Varaďa. HC Davos: Senn – Dahlbeck, D. Egli, Jung, Fora, Näkyvä, Barandun – Nussbaumer, Rasmussen, Stránský – Knak, Nordström, Ambühl – Bristedt, Prassl, Wieser – Peltonen, Ch. Egli, Frehner – Gredig. Trenér: Josh Holden

Ke kanonádě zavelel Dvořák. V osmé minutě dostal od Kousala puk na modrou a vypálil. Brankář Senn jeho pumelici ztlumil, ale kotouč mu propadl výstrojí až čáru. Střih o deset minut později. Zohorna přihrál na modrou Čerešňákovi a ten s pomocí hole bránící hráče rozradostnil pardubickou lavičku podruhé. Krátce poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny, se prosadili také útočníci Dynama. Cienciala projel mezi dvěma hráči dloubl kotouč na A. Musila, který poslal Sennovi navštívenku pod břevno.

Skóre mezi defenzivními a ofenzivními hráči (alespoň podle soupisky) vyrovnali forvardi minutu a půl před klaksonem druhé periody. Hyka se zbavil protivníka, objevil najíždějícího Sedláka, který takové šance proměňuje se zavřenýma očima. Na začátku závěrečného dějství pokazil Willovi čisté konto nejen v zápase, ale v celém turnaji Egli po dělovce z první. Neprůstřelnost pardubického muže s maskou trvala 103 minut. Tradiční švýcarský tým se ale dlouho neveselil. Ještě doznívající euforii utlumil, jak jinak než od modré čáry obránce. Tentokrát Vála. Pardubičtí beci tak v klubovém minisouboji přetlačili své kolegy, co mají za hlavní úkol hrnout všechno dopředu… Kapitán Dynama Patrik Poulíček, tak podruhé za dva roky převzal pohár pro vítěze Dolomiten Cupu.

„Bylo to samozřejmě těžší utkání, než proti Augsburgu. První třetinu odehráli kluci velice dobře. Diktovali jsme tempo hry a dostali jsme se do vedení. Byla to opravdu dobrá třetina, kluci dělali to, co jsme po nich chtěli. Ve druhé části soupeř přidal, byly tam nějaké situace v našem obranném pásmu, které nechceme, aby se tam objevovaly. Poté se to srovnalo a od poloviny druhé třetiny jsme opět tahali za delší konec. Třetí dějství jsme odehráli velmi dobře takticky. Hráli jsme vyspělý hokej a zaslouženě jsme vyhráli zápas i turnaj,“ pochvaloval si pardubický asistent Marek Zadina.

Jeho svěřenci naznačili, že klidně už dnes mohou naskočit do Ligy mistrů, kde budou srovnatelní účastníci se startovním poli na turnaji v italských Alpách.

„Odehráli jsme velmi dobré zápasy. A na to, jaké tady panovaly podmínky, zedy hrozné vedro na zimáku, tak se s tím kluci popasovali velice dobře fyzicky. Turnaj splnil účel předsezonní přípravy,“ podotkl Zadina.