Nejen slavná NHL žije zápasy pod otevřeným nebem.

Novodobou historii utkání venku začali v Evropě Švýcaři. Rakušané se mohou chlubit „božím dohledem“, Švédy trápily největší potíže a nejkrásnější kulisou se vytáhli v Rusku.

Švýcarsko se může bít v prsa. Bylo rychlejší než velké zámořské Winter Classic.

A dokonce téměř o rok.

Bern a Langnau oslavily 100. derby s velkou noblesou. Jsou to již téměř čtyři roky, co se v polovině ledna oba celky potkaly na stadionu Stade de Suisse v bernské čtvrti Wankdorf.

Padesát let nebylo v Evropě na hokeji tolik lidí. Do Bernu jich na derby dorazilo přes 30 tisíc.

O podobnou estrádu se před rokem pokusilo Švédsko. Ale akce dopadla, jako by organizátoři angažovali dva chytrolíny Pata s Matem.

Dějištěm velkého souboje mezi Frölundou a Färjestadem se stal göteborský fotbalový stánek Ullevi.

Problém? Fanoušci se do ochozů nedostali včas. „Od začátku to bylo špatné. Lidé přišli docela brzo, ale pořadatelé nebyli dostatečně připraveni,“ citoval server aktualne.cz slova policisty Svena Perssona. Zhruba čtyři stovky příchozích měly smůlu, na svoje místa se vůbec nedostaly. A že útočník Frölundy Fredrik Pettersson nasázel pod otevřeným nebem hattrick a jeho soubor vyhrál 4:1? To bylo vedlejší.

Odveta se konala minulou neděli. Tentokrát uspěl Färjestad 4:1.

Na třetí souboj už ale asi nedojde. Dvakrát to stačilo. „Když budou chtít hrát venku jiné týmy, tak prosím, ale my už ne,“ ulevil si pro deník Aftonbladet obránce Färjestadu Sannyh Lindström. V podobném duchu mluvil i kapitán Frölundy Joel Lundqvist: „Stačí hrát venku jednou za čas. Nemyslím si, že bychom z našich zápasů měli dělat tradici.“

Důkaz, jak moc duchovní zbožňují hokej, přinesla rakouská premiéra pod širým nebem.

Milují ho dokonce tak, že se v Klagenfurtu přimluvili až u „nejvyššího“.

Fotbalový stadion zasypávaly před zápasem domácího týmu s Villachem tisíce vloček. Jenže korutanský pastor Alois Schwarz vstoupil na led, požehnal utkání a co se nestalo…

Obloha se zavřela, sněžit přestalo. Dokonce přes mraky sem tam vykouklo slunce.

Rakušané mají od té doby jasno, co je „Zázrak na ledě“. Žádné vystoupení amerických skautíků na olympiádě a jejich vítězství nad sovětskou mašinou. Ne, hlavním hrdinou byl v tu chvíli jejich pastor.

Z výsledku ale nakonec takovou radost domácí příznivci neměli. Villach zvítězil 3:1. „Nejradši bych na ledě zůstal ještě dalších dvacet minut. Tenhle zážitek může trumfnout leda vítězství s Rakouskem na mistrovství světa,“ rozplýval se pro Kleine Zeitung hráč Villachu Michael Raffl.

Jak vypadá pravá ruská „švanda“ hokejisté poznali před dvěma lety v Moskvě.

V nedalekém mauzoleu Lenin

Lednové utkání hvězd KHL mezi týmem domácího Alexeje Jašina a výběrem Jaromíra Jágra na Rudém náměstí bylo nápadem z kategorie excelentních. V nedalekém mauzoleu Lenin, na ledě hokejové hvězdy, v zádech chrám Vasila Blaženého… Pohádka.

Jenže trochu průšvih spočíval v tom, že ani sami hráči netušili, v kolik se vlastně bude hrát.

„Prý tam máme být ve dvanáct, ale víc nevím. Manželka Lucka někde na internetu našla, že se bude hrát od dvou, klidně se může hrát od čtyř,“ pobaveně vyprávěl jeden z nominovaných do Jágrova výběru Jan Marek.

Na atraktivní přehlídku hvězd dorazily pouhé tři tisícovky diváků. „Nejradši bych hrál v Omsku, tam chodí fanoušků daleko víc. V Moskvě mají lidé holt i jinou zábavu,“ komentoval pro Sport Express chabou návštěvu Jaromír Jágr.

I tak mohl ukázat svůj pověstný úsměv. Jeho komanda zvítězila 7:6 a Jágr předvedl cit pro výběr spoluhráčů. Marcel Hossa zaznamenal hattrick. „Zvolil jsem si dobře, ne?“ ukazovala po zápase ruským žurnalistům dobrou náladu spokojená česká star. Nutno dodat, že zápas hvězd KHL nebyl prvním měřením sil pod dohledem dua Blažený, Lenin.

Úplně první zápas se zde odehrál v roce 2006 a při šedesátiletém výročí ruského hokeje se vzpomínalo na staré časy. Na jedné straně červené dresy s nápisem CCCP, do nichž se nasoukala celá bájná pětka Fetisov, Kasatonov – Makarov, Larionov, Krutov. Proti nim nastoupil výběr světa, jehož barvy hájili například legendární kanadský obránce Paul Coffey nebo ikona československého hokeje Peter Šťastný. Duel skončil plichtou 10:10.

Když se Jágra ruští novináři ptali, zda by bylo možné podobný duel odehrát i na Václavském náměstí v Praze, tak pochyboval. „Na Václaváku? Těžko, byl by problém udělat na takovém prostranství kvalitní led,“ kroutil hlavou.

Svítkov sice nebude první v Evropě, ani netrumfne divácký rekord starého kontinentu, ale zraky na Pardubice budou upřeny kvůli něčemu úplně jinému.

Žádná moderní luxusní fotbalová aréna. Zapomeňte na to, že si organizátoři jen uprostřed „úklohní“ ledovou plochu a hned se půjde na věc. V podání Eatonu, montovaných tribun a poněkud chátrajícího plochodrážního kolosu to skutečně bude návrat ke kořenům hokeje.

Hokej venku v českém podání nebude žádná dlouhonohá blondýnka s ideálními mírami, vybraným slovníkem a která je cítit luxusním francouzským parfémem.

Bude to chasník, který právě vykácel půlku lesa, k obědu si pravidelně dává pěticentimetrový krajíc chleba se sádlem a libuje si v česneku.

Čekejte jiný svět, ale možná ještě kouzelnější.

Hokej v Evropě bez střechy nad hlavou

Švýcarsko
14. ledna 2007, švýcarská liga: Bern – Langnau 5:2. Diváci: 30 076. Poprvé se zápasem venku blýskli v Evropě Švýcaři. Vše zvládli precizně, bez potíží, v klidu a na premiéře klub vydělal.

Rusko
10. ledna 2009, utkání hvězd KHL: Výběr Alexeje Jašina – Výběr Jaromíra Jágra 6:7. Diváci: 3 000. Úžasné kulisy, skvělý výkon Marcela Hossy, ale jinak trapas. V milionové Moskvě na velký zápas přišly jenom ubohé tři tisícovky fanoušků.

Švédsko
28. prosince 2009, švédská liga: Frölunda – Färjestad 4:1. Diváci: 31 144. Domácího útočníka Fredrika Petterssona asi museli hodně dlouho přemlouvat, aby šel hrát zpátky do haly. Venku se mu dařilo, zaznamenal hattrick.

Rakousko
9. ledna 2010, rakouská liga: Klagenfurt – Villach 1:3. Diváci: 30 500. Černá zapůsobila na bílou. Pastor Schwarz (v překladu černý) požehnal zápasu a přestalo chumelit. Stal se zázrak…

Německo
7. května 2010, zápas MS: Německo – USA 2:1. Diváci: 77 803
Zápas venku? Spíš ne. Otevírací zápas posledního světového šampionátu se hrál v Gelsenkirchenu. Ale návrat ke kořenům to moc nebyl. V moderní aréně se zatahovací střechou Němci sice senzačně porazili výběr USA 2:1. Nešlo ani tak o to hrát venku, ale spíš překonat divácký rekord. Povedlo se. Nyní už ale světový primát patří Michiganu. 12. prosince univerzitní zápas navštívilo 113 000 diváků.

Švédsko
26. prosince 2010, švédská liga: Färjestad – Frölunda 4:1. Diváci: 15 274. Dokonalá vendeta. Färjestad rok po utkání pod širým nebem ve Frölundě soupeři oplatil stejnou měrou a porazil ho také 4:1. Zápas se konal na parkovišti. Potřetí se hrát už nejspíš nebude. Hráči se nechali slyšet, že by nebylo úplně od věci, nechat zahrát venku také někoho jiného.