Základní část hokejové extraligy je minulostí.
Od včerejška zuří bitvy v předkole play off, Pardubice postoupily ze třetího místa přímo do čtvrtfinále, které zahájí ve čtvrtek 8. března doma proti Vítkovicím.
Připomeňme si, za co jsme „pojišťováky“ chválili a za co dostali palec dolů:

CO SE POVEDLO

1. Výběr trenérů
Kdo před sezonou vykřikoval, že Pavel Hynek všude v roli hlavního trenéra vyhořel a Ladislav Lubina na lavičku nepasuje, měl by ven vycházet jenom za tmy. Dokonce by možná udělal lépe, kdyby se pustil do šlechtění jabloní a na hokej radši zapomněl.
Nová dvojice si v Pardubicích kápla do noty.
Pavel Hynek rozhodně není jenom hodný hokejový profesor. Zdání klame, umí zařvat a pouštět blesky. Navíc má skvělé vystupování směrem ven, utváří sympatický mediální obraz týmu. Slovo arogance v jeho repertoáru nenajdete. Když jeho tým vyhoří, neschovává se, příčiny natvrdo pojmenuje. Trapné  fráze o štěstíčku nejsou pro něj.
Ladislav Lubina sice vypadá, že je pořád jenom samá švanda, ale bleskově umí přepnout do pracovního režimu. Trénování ho chytlo, toho si všimne i malé dítě. Když se mu nelíbí pracovní morálka, okamžitě hráče vypere.
Trenérská sestava hokejový odborník a hráčská legenda se povedla. Jestliže vydrží i dál, bude to jenom dobře.

2. Záskoky
Když bylo v Pardubicích kvůli šílené marodce hodně zle, dokázaly si vypomoci „hodinovým útočníkem“.
Přijde, nasází pár gólů a zase zmizí.
Nejprve se na východě Čech objevil Pavel Brendl – mohutný chlap s dynamitem v rukách. Nikdo v celé extralize nedokázal vypálit s takovou razancí jako on.
Brankáři aby před soubojem s ním pomalu sepisovali závěť, takovou mordu dokázal chasník z Nového Města vypálit. Po šesti zápasech odešel do Švýcarska, ale nechal po sobě excelentní vizitku – pět gólů, osm bodů.
Těsně před Vánoci pak do Pardubic dorazil Peter Jánský. Ve Spartě se od začátku sezony spíš trápil, ale vedle mladého centra Kousala se rozjel. Před bitvou se Spartou si ho kouč Jandač stáhl radši zpátky.
Obě krátkodobá angažmá se však Pardubicím vyplatila.

3. Rozparádění mladíci
Před začátkem sezony by takový progres čekala snad jenom vítězka „Českého poháru ve věštění ze skleněné koule“. Útok Radil, Kousal, Buchtele zářil. Škoda jen, že Radila na čas zchvátily příušnice.
S početnou marodkou dostávala tahle trojka drzých mladíků víc a víc prostoru. Najednou si začala věřit a zdatně sekundovala první Koukalově lajně. Střelec Buchtele nasbíral 31 bodů, šikula Kousal 28. Celá trojka má před sebou velkou budoucnost.

4. Hurá na zteč!
Také jste tu a tam zaslechli nářky, že Pardubice nedávají moc gólů?
Jenom bludy. „Pojišťováci“ byli v ofenzivních rejdech druzí nejlepší v extralize. Mezi elitní patnáctku kanadského bodování se dostal celý první útok Kolář, Koukal, Starý. Do dvacítky nejlepších střelců se vešli hned čtyři Pardubáci –  zmíněná trojice plus Buchteleho.
Aleš Píša se stal pátým nejproduktivnějším bekem ligy. A u obránců nejsledovanější statistika plus, minus? „Pojišťováci“ drtí konkurenci, mezi první desítkou jsou hned čtyři (Kolář, Píša, Benák, Sičák).
Přesilovku se podařilo vytáhnout až na slušných 18 procent.  Ano, sice to tu a tam v koncovce zaskřípalo, ale z celkového pohledu ? Super práce!
Stále ještě někdo pochybuje, že Pardubice nedávají góly?

CO SE NEPOVEDLO

1. Jonathan Sim    
Totální propadák. Borec s téměř pěti stovkami startů v NHL měl být jedním z největších lákadel extraligy.
Jenže nestačil rychlostně a bojovat se mu nechtělo. Česko měl evidentně „na salámu“. Patrně čekal, že se tady hraje hokej ještě v bruslích na kličku a hráči se po ledě prohánějí s klackem, který chvíli před utkáním ulomí ze stromu.
Na Sima se bude ještě dlouho vzpomínat jako na nejhorší posilu za poslední roky.
Pardubický generální manažer Kusý musel svého kolegu z Eisbärenu Berlín snad opít do němoty, že se mu povedlo odlifrovat bídného Kanaďana do Německa.

2.  Vyhrávat s posledním
Největší bolest? Zápasy s totálními outsidery.
Mladá Boleslav, Slavia, Karlovy Vary, ti všichni „pojišťováky“ na jejich hřišti školili.  Procházíte krizí a nedaří se bodovat? Chce to klid. Přijedete do Pardubic a ono to vyjde…
Ani jeden ze zmíněných celků nepostoupil do play off a přitom kompletní trio vyhrálo v Pardubicích oba své zápasy.
Divné, že? Možná i slavný detektiv Sherlock Holmes by byl ze záhady tak zmaten, že by  hrál na fajfku a kouřil housle.

3. Nájezdy
Pardubice dotáhly svůj zápas do nájezdů devětkrát. Počet vítězství? Jenom tři.
Bilance stojí za starou belu, však už také asistent Ladislav Lubina jednou v žertu navrhoval, že by nebylo marné znovu ustrojit bývalého kapitána Tomáše Blažka, který při nájezdech exceloval.
Jediná útěcha? Vloni byla bilance v základní části ještě horší – 2:8.

4. Hrůza na dresu
Nový generální partner pardubického hokeje přišel s „geniální“ myšlenkou.
V domácích zápasech, které přenáší televize, nastoupí hokejisté v nových dresech. Zaprvé: budou bílé. Zadruhé: na hrudi bude bobr, zvíře, jež vystupuje v reklamních šotech ČSOB.
Celá extraliga se pitomému nápadu smála. Osoba v kostýmu hlodavce, která pobíhala po stadionu, byla ve velkém bombardována perníky.
Naštěstí to netrvalo dlouho a generální partner přišel k rozumu. Malá zrůdička z dresu zmizela a už se na něj nevrátila. Bobr ale i za tak krátkou chvíli stihl vykonat medvědí službu…