Pardubice - Utahaní po náročné pětizápasové sérii se Slavií? Ne, spíš pěkně rozparádění. Nažhavení pokousat i ve čtvrtfinále Třinec. Takhle teď vypadá momentální psychické rozpoložení pardubické kabiny.

Hlavní zbraní bude drobný fofrník Radoslav Tybor. Dejte mu puk a dívejte se. Rychlý průnik, střela, gól.
Proti Slavii nastoupil do čtyř zápasů a zaznamenal 6 branek.

„Snad jsem ještě neřekl poslední slovo," usmívá se. „Chytil obrovskou formu, byl k neudržení. Mám pro Rada jenom slova chvály," neváhal s hodnocením Tybora kouč Zdeněk Venera. „Třinec má možná lepší mužstvo, ale my můžeme a musíme zúročit postupovou euforii," věří si na Oceláře útočník.

Hlavní zbraně Třince? Jasně, ofenziva. Ďábel Martin Růžička, by zvládal dávat góly snad i z bufetu na nádraží.  V obraně se Oceláři chlubí českým dream teamem. Plus extrémně široký kádr…
Jenže Třinec nikdy v historii Pardubice v play off nevyřadil. Ano, je favorit, ale tenhle alarm v hlavě bude blikat taky.

Program čtvrtfinále play off1. zápasy – úterý 18. března, 17.00: Třinec – Pardubice, 17.10: Plzeň – Brno 
(ČT Sport), 17.30: Zlín – Hradec Králové, 18.30: Sparta Praha – Vítkovice (ČT Sport).
2. zápasy – středa 19. března, 17.00: Třinec – Pardubice, 17.20: Zlín – 
Hradec Králové (ČT Sport), 17.30: Plzeň – Brno, 18.30: Sparta Praha – Vítkovice.
3. zápasy – sobota 22. března, 17.00: Brno – Plzeň, Vítkovice – Sparta 
Praha, 17.30: Hradec Králové – Zlín, 18.20: Pardubice – Třinec (ČT Sport).
4. zápasy – neděle 23. března, 16.40: Brno – Plzeň (ČT Sport), 17.00: Pardubice –  Třinec, 17.30: Hradec Králové – Zlín, 18.30: Vítkovice – Sparta (ČT Sport).
Případně – 5. zápasy: středa 26. března, 6. zápasy: pátek 28. března, 
7. zápasy: neděle 30. března.

Hradec Králové - Čekání skončilo, Hradec jde do akce. Do extraligového play off kráčí poprvé v klubové historii! Co na to kronikáři? Prý, že se jim o tom před rokem ani nesnilo… Ale žerty stranou. Od dneška už na ně není prostor. Začíná  práce pro chlapy. V Hradci už nějaký pátek ví, že jdou na favorizovaný Zlín. „Jsme připraveni postoupit," odhodlaně hlásí kouč 
Peter Draisaitl. Svoji družinu odvezl do Zlína už den předem. Ponechat něco náhodě? Ne, to k německé nátuře nepasuje.

Během pauzy, kterou vyplnilo předkolo, detailně prostudoval hru Zlína.
„V podobné sestavě hrají dlouho, ví o sobě. V jejich komfortní zóně se cítí velmi dobře. Bude na nás, jestli ji dovedeme zbourat," prohlásil.
V Hradci pilovali svůj obranný systém. Chtějí ho povýšit na dokonalost. „Nemůžeme být jiným týmem než v sezoně, musíme se chovat stejně. Ale v detailech jsme  to samozřejmě snažili vylepšit," říká Draisaitl. Povede se to?

Kolář: „Teď jsme silnější"

Jízda na tři pětky, dřina v pěti zápasech v předkole, jeden jediný den odpočinku a hned čtvrtfinále. Tohle je program Pardubic v kostce. „Cítím se ale parádně, únavu vůbec nevnímáte," říká útočník JAN KOLÁŘ, který pomohl v posledním utkání předkola Slavii srazit třemi nahrávkami.

Ukázaly Pardubice v předkole charakter?
Tohle je fráze, o morální síle a podobných věcech se mluví hodně často. Ale teď  to prázdná slova nebyla. My šli za vítězstvím (6:4) a věřili jsme, že to vyjde. Slavii tam pak nějak napadaly góly, že se asi ani nestačila divit jak.

V 7. minutě jste ale prohrávali 0:2. Co se pak v takové chvíli 
dělo na střídačce?

Nějaký strach tam trochu byl. Ale taky jsme si říkali, že celý zápas je teprve před námi. V tu chvíli byly karty rozdané úplně jasně, museli jsme jít do nich. Zápas se pak docela rozjel a gólů padlo hodně.

Čekal jste, že se proti vyhlášenému betonářskému stylu Slavie může strhnout taková kanonáda?

Je otázkou, jestli Slavia hrála dozadu tak skvěle. My jsme se v celé sérii do šancí docela dost dostávali, ale zakončení bylo dost jalové. Nakonec se všechno otočilo, do čeho jsme bouchli, to nám tam spadlo.

V sérii v podstatě platilo, že stačilo dát puk Radoslavu Tyborovi a on to nějak zařídil. Souhlasíte?

Jo, byla to jeho série. Výborně si sednul s kluky v lajně (s Noskem a Radilem). Tahle řada má výbornou formu a klaplo jim to. On je nesmírně rychlý a dovede využít toho, že Ráďa s Nosim jsou hodně silní na puku. Navážou na sebe hráče, jemu šoupnou puk do prostoru a jak je rozjetý, obránci ho zastavují jenom těžko. Dělal si s beky, co chtěl.

Předkolo se Slavií se protáhlo na pět zápasů, Pardubice ho většinou odehrály jenom na tři pětky 
a už v úterý vás čeká Třinec. Zbývají nějaké síly?
Cítím se parádně. Co víc může člověk chtít, než takové zápasy a takové play off? V dané situaci nějakou únavu vůbec nevnímáte. Tady nevidím problém. Máme za sebou těžký týden, ale my jsme na velkou zátěž zvyklí.

Třinec bude studený, vy jste rozjetí z předkola. Je to velké plus?

Podle mě je hrozně cenné, že jsme sérii nevyhráli moc lehce. Každý zápas nám něco dal a bylo vidět, že náš výkon postupně rostl. Stoprocentně jsme teď silnější tým, než když skončila základní část. Předkolo nám ukázalo strašně moc věcí.

Třinec má skvělé útočníky, vynikající beky… Ale hlavně je tam Daniel Rákos, který před dvěma lety v Pardubicích ukázal, že v play off dovede rozhodit soupeře, i rozhodnout sérii. Bude s ním veselo?

Pro něj to speciální asi bude, ale pro nás ne. Známe ho… A já bych to neviděl tak žhavě. Celá ta věc kolem něj byla tenkrát hodně zmedializovaná. Měl tam něco proti Vítkovicím, soupeřovy týmy ho dost zmiňovaly, ale já bych neřekl, že by tenkrát hrál nějakou významnou roli. Spíš novináři hledají, o čem psát a on se namotal do nějakých incidentů (usmívá se).  Nemyslím, že jeho budeme před sérií nějak víc rozebírat.

PARDUBICE: Růžička se neskutečně rozjel

Dostat Slavii na kolena! Pardubice se proti bojovníkům bosse Vladimíra Růžičky postavily v play off dvakrát a vždy odešly poraženy. Teď mají v plánu odvetu za stará příkoří.Všechno je při starém. Třinec, soupeř pardubických hokejistů ve čtvrtfinále, rozhodně nevstoupil do fanclubu defenzivního hokeje. Mužstvo ze Slezska vyniká drtivou útočnou silou.  Co Pardubice musejí splnit, aby postoupily do semifinále? Deník nabízí čtyři rady.

1. UDRŽET DISCIPLÍNU
Pardubice ukázaly, že to jde! Za poslední dva duely proti Slavii měly na trestné lavici jenom tři hráče a v nastoleném trendu musí pokračovat. Stejně tak, jako byste dobrovolně nestrčili nohu pod parní válec, vyhnete si i třinecké přesilovce. Skvělí útočníci? Ano, ale Roth, Trončinský, Zíb nebo David Nosek jsou výjimeční beci se skvělou střelou.

2. ZASTAVIT RŮŽIČKU

Že to letos nebylo ono? Že už není třinecký démon Martin Růžička tolik gólový? Během posledních čtyř zápasů základní části nastřílel 8 gólů. Jeden hattrick dal Pardubicím. Ještě nějaké dotazy? Nesmí dostat ani centimetr volnosti. Jinak je zle.

3. ZAČÍT VÝHROU
Pardubice poslední dobou na Třinec doma docela umí. Oceláři hráli poslední ostrý zápas 7. března, toho by šlo využít. Pokud Východočeši dnes uspějí, pak zvládnou i dva domácí duely, bude postup hodně blízko. Série se sice hraje na čtyři vítězství, ale v utkání číslo jedna je klíč.

4. DO UŠÍ ŠPUNTY
Zkusí to. Kdo? Daniel Rákos určitě bude hučet do Pardubických všechno možné a oni musí dělat, že jsou hluší. Hlavně nereagovat! Na takový způsob války má dar, podobný „záporák" umí být na druhé straně i Tomáš Zohorna, ale Rákos je ve vytáčení zkrátka mistr. Jeho terčem by mohli být hlavně Tomáš Nosek s Jiřím Vašíčkem.

Proč Pardubice postoupí a proč ne?

HRAJE JIM DO KARET
Euforie: Není to zase tak řídký jev. Tým, který musel do předkola, je sice pomlácený, ale zároveň i neuvěřitelně nabuzený 
a studeného favorita přejede 
na elán. Kouč Zdeněk Venera ví, o čem je řeč. Takhle jeho Kometa před dvěma lety senzačně vyřídila Spartu…
Forma TNR: Radoslav Tybor začal minuty na ledě splácet góly, Tomáš Nosek je bojovník se šikovnýma rukama a Lukáš Radil hračička, který by soupeře zvládl ukličkovat i ve sprchovém koutě. Báječný útok!
Už nemusí: Vypadnout podruhé za sebou v předkole? To by byl pro Pardubice průšvih. Ano, konečná ve čtvrtfinále se také nerovná nějakému „mega úspěchu", ale o ostudě se už mluvit nedá. Teď je pod tlakem Třinec. Majitelé do týmu napěchovali miliony a rozhodně ne kvůli tomu, aby se přes něj převalily „zchudlé" Pardubice.

NEHODÍ SE DO KRÁMU
Přesilovky: Nejdou. Co je platné, že Pardubice dovedly Slavii zamknout v pásmu, když z nich nedávaly góly? To Třinec by v této disciplíně mohl dávat školení. Přímočarost, střelba 
od modré, kolotoč, že bránícímu týmu jde hlava kolem…
Chyby v obraně: Defenziva Pardubic musí být lepší. Slavia dostala šance ke skórování jako na zlatém podnose a Třinec disponuje ještě mnohem větší palebnou silou. Zdaleka nejde 
jenom o beky, větší podpora je potřeba od útočníků.
Rákos: Tisíckrát můžete říkat, že v sérii najdete nebezpečnější hráče. Jenže on prostě v play off řádí. Tváří se jako svatoušek 
a soupeři se zvládne dostat pod kůži, zařídí důležité vyloučení… Dovede být v play off rozdílovým hráčem. Pardubicím takhle pomohl před dvěma lety k titulu.

HRADEC KRÁLOVÉ: Kudy na Zlín? Třeba začít v roce 2013…

Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.Tahle série žádné ofenzivní juchání zřejmě nenabídne. Defenzivní schémata  budou vítězit. Jak přelstít ten zlínský, jak potají vyšroubovat z dokonalého stroje pár součástek? 
Deník nabízí návod.

1. VRAŤTE SE DO ROKU 2013
Není to tak dávno, kdy všechno fungovalo. Kantor vytáhl z branky sotva jeden kotouč za zápas, beci se předháněli, kdo v zápase skočí po hlavě do více střel, borci v útoku poctivě hrabali dozadu a první lajna s brutální systematičností rozhodovala zápasy. Vzpomeňte si, jak jste vyhrávali.  Šlo to dřív, proč ne teď.

2. NEFAULUJTE, BRUSLETE

Prastará hokejová poučka zní: kdo nebruslí, fauluje. 
V sérii se Zlínem si slabší pohyb nemůžete dovolit. Pro flákače není v play off prostor. Zlín má na přesilovkách postavený plán. Při hře pět na pět nedostat gól, v početní převaze udeřit.
Jednoduché, že? Ale náramně účinné.
Obzvlášť když máte v týmu čarostřelce Balaštíka, mistra nečekaných pasů Lešku a před brankou zaparkovaného  Čajánka, kterého neodradíte ani „hrazdou" za krk.

3. HRR DO KAŠÍKA

Jistě, v sezoně chytal skvěle, ba famózně, úspěšně prošel těžkými zkouškami, ale extraligové play off nezná. Tohle území je pro něj neprobádané. Proto buďte důrazní, dotěrní, vyveďte ho z rovnováhy, fér způsoby zaútočte. Na jednadvacetiletého kluka to bude zaručeně platit.

4. POZOR NA MLÁDÍ
Zámorský (21 let), Holík (22), Honejsek (22), Fořt (21). Pozor, tihle „maníci" umí rozhodovat zápasy. Vyhodit je z rytmu, by bylo fajn.

Proč Hradec postoupí a proč ne?

HRAJE JIM DO KARET
Systém: Hrají „mountfield hokej". Není to nic krásného, ale sakra účelného. Hradec dokáže úporností a pečlivým dodržováním defenzivního systému otrávit jakýkoliv tým v extralize. 
V sezoně takto dvakrát složil dominantní Spartu. Řekněte jeden důvod, proč by nemohl stejným způsobem složit Zlín?
Šíře kádru: Mohli by poskládat klidně pět, možná šest lajn. První hodinu si na tréninku střihne základní sestava, po ní naskočí na led osmička dalších čekajících na šanci. Zlín? V sezoně vytrvale točí tři pětky. Únava se kumuluje, laktát se hromadí ve svalech. V koncovkách bude mít navrch Mountfield.
Fanoušci: Historicky první hradecké play off slouží jako ideální doba k mobilizaci. Stadion u Orlice bude pro Zlín peklem na zemi. Tam se mohou uškvařit jeho naděje na druhý historický titul v české extralize.

NEHODÍ SE DO KRÁMU
Berani play off umí: V březnu hrají ve Zlíně vždycky nejlepší hokej. Jak jde do tuhého, nakopnou motory a deptají i největšího favorita. Loni byli ve finále. Až Strakův gól v nekonečném sedmém zápase jim vyrval z rukou třpytivý pohár. Mají o motivaci víc.
Stabilní kádr: Odchod do hokejové penze ohlásil Martin Hamrlík, do Rigy si zabukoval letenky Jakub Sedláček. Jinak je stříbrný tým pohromadě. Na místo Sedláčka přišel Kašík. Hamrlíka nahradil Marušák. Zaznamenali jste změnu? Asi ne, že.
Faktor Čajánek: Základní část ho moc nebere, ale jakmile přijde play off, vymáčkne ze sebe nejlepší hokejové dovednosti. Věčným hudrováním dovede zatlačit na rozhodčí. Mít trojnásobného mistra světa v sestavě je obří výhoda.

Kantor: „Budeme padat po držce"

Na jeho bedra bude naloženo několik tun zodpovědnosti. Gólman PAVEL KANTOR  má být klíčovým mužem vysoce defenzivní série se Zlínem. Tím, kdo Hradec Králové postrčí do semifinále.
„Docela se na to těším. Momenty, kdy můžete všechno zachránit nebo podělat, mě baví," tvrdí pár hodin před úvodním buly.

Naladil jste se sledováním předkola play off?
Koukal jsem, hlavně na pátý zápas Pardubic. Bylo to skvělé utkání. (obdivně) Super pro lidi.

Konečně jdete taky do akce.  Nebyl jste z toho čekání už na nervy?

To ne, těším se. Celou sezonu jsme hráli kvůli tomu, abychom se dostali do play off. Jsme jednoznačně odhodlaní postoupit. Pátým místem po základní části pro nás nic nekončí. Nedáme nic zadarmo. Nikdo, já ani kluci. Dokud bude šance, budeme se rvát a padat po držce. Do Zlína nejedeme jen něco zkusit, jedeme ho porazit. Vím, že máme na to postoupit. Není náhoda, že jsme celou sezonu hráli na špici. To průměrné mužstvo nedokáže.

Obecně se předpokládá, že v sérii se Zlínem moc branek padat nebude. Bude o to větší tlak 
na brankáře?

Asi jo. V play off rozhodují výkony gólmanů. Oba týmy jsou defenzivně laděné.  Klíčové budou maličkosti, třeba jedna branka, která sérii pošle do stavu 3:1 namísto 2:2.

Poprvé vstupujete do play off 
v pozici týmové jedničky. Dělá to s vámi něco?

Docela se na to těším. Momenty, kdy můžete všechno zachránit nebo podělat, mě baví. Teda když se jedná o první případ. (rozesměje se) Ale už loni jsem v Budějovicích začínal sérii předkola, když byl Kuba Kovář v trestu. To mi trochu pomáhá, vím, co od toho čekat. Na druhou stranu nejde o nic výjimečného. Zase pojedu do brány a zase se budu snažit chytat, jak nejlépe dovedu.

V čem je Zlín pro gólmana nepříjemný?

Jejich síla spočívá ve vyrovnanosti. Mají tam Balaštíka s Leškou, kteří spolu hrají poslepu, šikovnou mladou generaci zastoupenou Honejskem a Holíkem, skvěle střílející obránce Zámorského s Marušákem.  Není náhodou, že loni byli ve finále, v klidu mohli být mistři.

Je tedy Zlín favoritem?

Asi to tak je. Zlínu se každoročně v play off daří. Nás by před sezonou ve čtvrtfinále nikdo nečekal, ale díky tomu, že jsme celou sezonu byli v popředí, vydobyli jsme si 
respekt.

Maséři si před play off obarvili vlasy, Tomáši Mertlovi vyrostlo přes noc na hlavě červené číro. Vy se ke kadeřníkovi nechystáte?

Zatím nic neplánuju.  Dřív tyhle věci frčely v mládežnických kategoriích, vymýšlely se různé ptákoviny. Určitě se nebudeme holit.