Město totiž možná koupilo klub v mnohem horším stavu, než se původně zdálo. Ještě při obhajobě nákupu akcií vedení města tvrdilo, že loňská extraligová sezona skončí maximálně s mírným deficitem. Realitou však byla ztráta 14 milionů korun. Na vině byla prý i nákladná baráž o udržení v extralize.
„Je třeba dát stranou emoce a udělat si jako většinový vlastník definitivní jasno o hospodaření klubu, proto jsem navrhl, aby zastupitelstvo skrze finanční výbor provedlo vlastní kontrolu. Kontrolní skupina se zaměří na prověření městských dotací za poslední tři roky, prověří také veškeré finanční vztahy mezi hokejovým klubem a akciovými společnostmi vlastněnými městem,“ uvedl náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký.
Chystají se ale i další kontroly. „Zadali jsme také audit na podklady, které minulý majoritní vlastník předložil pro zpracování due diligence analýzy, jejíž závěry byly rozhodující pro verdikt zastupitelů o nákupu majoritní části akcií klubu,“ doplnil primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že spekulace, které se občas objevují, neprospívají atmosféře v klubu a mohou se negativně projevovat na výsledcích extraligového týmu.
BUDE FORENZNÍ AUDIT?
Zastupitelstvo Pardubic také na základě návrhu opozičního zastupitele Jana Linharta schválilo provést forenzní audit hospodaření klubu v době, kdy byl majoritním vlastníkem Roman Šmidberský. Jenže v té době ještě zastupitelé nevěděli, kolik by takový audit mohl stát. Podle vedení města by se cena forenzního auditu mohla pohybovat mezi pěti až deseti miliony korun.
„To je astronomická částka, za takové peníze by mládežnické oddíly mohly fungovat rok. Je zcela absurdní vyhazovat tolik peněz na to, abychom se dozvěděli, že má klub problémy. Bude úplně dostačující, když vznikne nezávislá skupina finančního výboru,“ řekl opoziční zastupitel František Brendl.
Brendl přitom vůbec nepochybuje o tom, že zastupitelé se rozhodovali na základě nepravdivých podkladů. „Podklady vůbec neodpovídaly realitě. Zastupitelé, kteří hlasovali pro nákup Dynama, se musí cítit podvedeni,“ dodal Brendl.
Z mizerné finanční situace museli hokejovému klubu pomoci akcionáři sérií stabilizačních opatření, jako bylo třeba snížení nájemného v Tipsport areně. Město se také bude snažit najít strategického partnera, kterému by prodalo majoritní podíl v hokejovém klubu. „Od začátku říkám, že je to naše priorita, protože město nemá dlouhodobě vlastnit profesionální sportovní klub,“ řekl Charvát.