Když spolu naposledy nastoupili za hokejovou reprezentaci, přezdívali jim v Pardubicích „gumídci“. Bylo jim něco přes dvacet, soupeře deptali neúnavným bruslením a zarputilostí.


Kdo by mohl zapomenout – Jan Kolář, Petr Koukal a Petr Průcha. Sehraná trojka se po osmi letech znovu sešla v národním týmu. První dva dosud působí na východě Čech, třetí hájí barvy „Říhova království“ v Petrohradu.

Švédské hry, které začínají ve čtvrtek, budou tak trochu v pardubické režii. Do nominace se dostal ještě obránce Jan Kolář a celkem se v ní objevilo sedm hokejistů, kteří prošli východočeským klubem.

Že dostane pozvánku Petr Koukal, se dalo čekat.

Ale oba Kolářové?

Kdo letos Pardubice moc často neviděl, kroutí hlavou. Pravidelný návštěvník extraligových bitev ale souhlasně přikyvuje. Tihle dva do elitního výběru patří!
Přitom ani jeden s výletem do Švédska příliš nepočítal.

„V nějakém článku trenér Hadamczik zmiňoval, že by moje jméno připadalo v úvahu, ale pozvánka nikdy nepřišla, takže teď už tomu zase tak moc nevěřím,“ jenom se usmíval po zápase se Zlínem útočník Jan Kolář nad myšlenkou, že by si na něho kouč vzpomněl.
Tehdy, 30. ledna, dal hattrick, svůj první v extraligové kariéře.

Během posledních čtyřech zápasů nasázel sedm gólů.
„Bylo to velké překvapení. Docela jsem koukal. Vypadli nějací lidé, tak musel trenér asi improvizovat,“ komentoval Hadamczikovo „jedeš s námi“ útočník Kolář.
„S Koukalem hrají velmi dobře v klubu, Průcha podává výborné výkony v KHL i v reprezentaci. Jestliže po hráčích chceme, aby předvedli co nejlepší výkon, musíme jim vyjít vstříc. Tihle tři zaslouží dostat šanci,“ vysvětloval reprezentační kouč nominaci komanda „KKP“.

Jan Kolář se už těší, až si v ostrém zápase zase vyzkouší spolupráci s Průchou: „S Petrem Koukalem jsme kamarádi, vyhovíme si. Dlouho jsme spolu i s Honzou Starým. Myslím, že to samé bude platit i s Petrem Průchou. Je důležité, když si rozumíte i mimo led.“

Pardubické pravé křídlo hraje v životní formě a smazává pověst, která ho provázela v předešlých letech.
Šikula, kouzelník, hokejový Messi. Puk dovede ovládat v obrovské rychlosti, prokličkovat přes tři hráče nebyl nikdy problém.
Kdo ho dovedl přibrzdit? Hlavně on sám, což byla dlouho potíž. Místo střely kolikrát hledal někoho vedle sebe.

Když už se rozhoupal vypálit, měl často pořádný pech, šanci většinou zazdil. Postavil se mu puk, ztratil rovnováhu, nebo trefil tyč.
To se mu stalo ještě na začátku sezony. Proti Kladnu zaznamenal hodně netradiční hattrick, třikrát rozezvonil brankovou konstrukci. Fanoušci se na sebe jenom dívali s povytaženým obočím. Ano, tohle se může stát jenom jemu.

Během úvodních šestnácti zápasů nastřílel pouhé dva góly.
Při svém posledním extraligovém zápase v Mladé Boleslavi se trefil také dvakrát. A stačilo mu na to necelých dvacet minut. Změnil se, víc si věří a v tabulce nejlepších střelců extraligy je pátý. Spojení „Količ = palič“ už neplatí ani omylem.

Také nominace druhého pardubického Koláře není vůbec dílem náhody. Sympatický bek hraje nejlepší hokej v kariéře.
„Všem třem klukům, kteří se dostali do reprezentace, takovou věc moc přeji,“ tvrdí asistent „pojišťováků“ Ladislav Lubina.

„Když ale budu mluvit za sebe, tak z pohledu toho, co máme za sebou a co nás ještě čeká, nic pozitivního na tom nevidím,“ dodal.
Ne, není to žádná válka Pardubice versus Hadamczik.

To se jenom Lubina obává, co s extrémně vytíženou trojicí udělá náročný zápřah v zápasech Euro Hockey Tour. Pardubice dlouho hrály jenom na tři útoky a Koukalova formace pomalu neslezla z ledu. Zatavit dva ofenzivní motory by mohlo být pro „pojišťováky“ před play off smrtící.

„Jedinou dobrou věcí, kterou na nominaci spatřuji, je fakt, že hráči vidí jedno: pokud budou podávat v extralize kvalitní výkony, jsou dveře do národního týmu otevřené,“ dodal už Lubina smířlivěji.

A přesně to je případ obránce Koláře.
Probíhající sezona mu sedla skvěle. Z nenápadného beka někde tam vzadu se pomalu stává jeden z lídrů. „Sám jsem pozvánku do reprezentace vůbec nečekal, ale kluci mě hecovali. Venca Benák říkal, že mě všude vychvaluje, takže by mě mohli vzít. Jsem moc rád, že to přišlo, je to velký úspěch,“ neskrýval radost nejlepší bek soutěže v hodnocení plus, minus.

Obránce Jan Kolář i jeho jmenovec z útoku se do národního týmu vracejí po několika letech. Bek si svůj jediný start odškrtl v roce 2009, kdy nastoupil proti Slovensku. „To byl ale jen přátelák, kam jeli mladí hráči. Teď mě čeká něco úplně jiného,“ těší se na svůj první turnaj v Euro Hockey Tour.

To jeho ofenzivní parťák má za sebou už dva. V roce 2003 si zahrál na Českých hrách v Pardubicích a pak se představil i v Moskvě na tehdejším Baltica Cupu. „Tenkrát jsme tam jeli coby mladíci, kteří mají přičichnout k atmosféře v národním týmu. Reprezentaci vedl pan Lener a dal nám strašně moc prostoru, posílal nás i na přesilovky. Hodně jsme si to tenkrát užívali,“ vzpomíná pardubické křídlo na poslední vystoupení se státním znakem na hrudi.
A jestli přibudou další? Proč ne, stačí kouče při ostrém testu uspokojit.

Alois Hadamczik už několikrát ukázal, že když ho hráč nezklame, vzpomene si na něho i příště. Navíc se vůbec nebojí brát na velké akce překvapivá jména.
Olesz, veterán Prorok nebo Rolinek na MS, to byly nápady „made in Hadamczik“. Klidně může překvapit zase…

Švédské hry s pardubickým nádechem

Petr Průcha (SKA Petrohrad, KHL). Po titulu v roce 2005 odešel do NHL. První dvě sezony za Rangers mu vyšly skvěle, pak se vytrácel, nenastartovalo ho ani angažmá ve Phoenixu. Znovu se našel až v Rusku.
Proč je v reprezentaci: Vynikající bruslař, není pro něho problém hrát jeden na jednoho.

Petr Koukal (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice). Jeho útok se Starým a Kolářem táhne Pardubice. Ze čtvrté řady se vypracoval
v respektovaného kapitána.
Proč je v reprezentaci: Na ledě dře jako pilná včelka, vždycky se zjeví tam, kde je potřeba. Má skvělou fyzickou kondici, fantasticky zvládá oslabení, šikovný při kombinacích.

Jan Kolář I (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice). Podobný příběh jako u Koukalův. Začínal dole a vypracoval se v nepostradatelnou postavu týmu.
Proč je v reprezentaci: Srovnal ruce. Technické kousky mu nikdy nedělaly problémy, jen dával šeredně málo gólů. V poslední době pálí jako rozený kanonýr.

Tomáš Rolinek (Metallurg Magnitogorsk, KHL). Za Pardubice hrál osm sezon až do roku 2008. Z podceňovaného střízlíka se vypracoval v klíčového hráče.
Proč je v reprezentaci: Je to lídr, jeho slovo má obrovskou váhu. Na ledě nevypustí jediný souboj, nešetří krokem. Radši padne vysílením, než aby viděl, že se puk třepetá za zády jeho brankáře. Umí dávat důležité góly.

Jakub Nakládal (Salavat Julajev Ufa, KHL). V rozehrané sezoně odešel z Pardubic do Ruska. Ufa může být klidně jenom přestupní stanicí. Obránci jako Nakládal jsou velmi žádaní v NHL.
Proč je v reprezentaci: Moderní typ beka, na němž může reprezentace jednou stát. Nebojí se tvrdé hry, přitom není žádný nemotorný kolohnát a navíc umí vypustit pořádnou „žíni“ od modré.

Jan Kolář II (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice). Budoucnost v reprezentaci se obránci věštila už před lety, však do ní na jeden zápas také nakoukl. Na chvíli sice trochu zamrzl, ovšem v současné sezoně hraje svůj nejlepší hokej.
Proč je v reprezentaci: Nejlepší bek extraligy v hodnocení plus, minus. Vynikající při oslabení. Letos se začal i víc hrnout dopředu. Poctivý obránce, kterého si musí oblíbit každý trenér.

Tomáš Mojžíš (TPS Turku, Finsko). Rodák z Kolína hrál za Pardubice jenom v juniorce, pak odešel za moře. V NHL zvládl 17 zápasů, ale poslední tři sezony trávil v Evropě. Má zlato z MS
v Německu (2010).
Proč je v reprezentaci: Kouč Hadamczik není blázen, opomenout druhého nejproduktivnějšího beka svižné finské ligy by byl velký hřích.