Jeho výkonnost s blížícím se startem extraligy roste. O tom není sporu. DOMINIK HAŠEK se na turnaji Hockeyades předvedl v solidní formě. Ve dvou zápasech inkasoval pouze dvakrát. I díky své největší hvězdě braly Pardubice celkový bronz. „Přiznávám, že se cítím jistější, lepší,“ lebedí si slavný brankář po švýcarském turné.

Jste spokojený s tím, jak se posouvá vaše výkonnost?
Především je dobré, že jsme vyhráli. Když vyhrajete poslední zápas na zájezdu, tak máte dobrý pocit a zpříjemníte si tím cestu domů. Ze svého hlediska jsem se cítil dobře fyzicky, na rozdíl od prvního zápasu, kdy jsem nemohl popadnout dech. Nevím, jestli to bylo nadmořskou výškou, nebo tou cestou. Trochu jsem toho bál, ale proběhlo to úplně v pohodě.

Zachytal jste si proti Ženevě zatím nejvydatněji?
Už v prvním zápase tady ve Švýcarsku bylo hodně přesilovek. Je fajn, že s Ženevou se bojovalo o výsledek až do konce. Byl jsem pod tlakem, každý gól mohl rozhodnout. Přiznávám, že se cítím jistější, lepší.

Jinými slovy vaše výkonnost s každým dnem roste.
Určitě. V každém případě. Forma roste, to je bez debat. Přesto pořád nejsem zdaleka spokojený. Stále je spousta věcí, které musím odstranit. Třeba nejsem v pozici, v jaké bych měl být. To člověka naštve. Sice se nezlepšuju tak rychle jako v prvních týdnech, ale cítím, že to jde stále nahoru.

Ve Švýcarsku jste nechytal pouze proti Fribourgu, pozdějšímu finalistovi. Nebyla škoda, že jste nenastoupil proti nejsilnějšímu týmu, který Pardubice potkaly?
Trenéři to takhle vybrali, že odchytám první a třetí zápas turnaje. Myslím, že bylo dobré, dát si jeden den pauzu. Fakt jsem se cítil dost unavený. Nevím, jestli Fribourg bylo nejlepší mužstvo, nebo jestli jsme byli v útlumu. Nemrzí mě to. Do startu extraligy ještě určitě těžká utkání odchytám.

Hráči měli na zádech jmenovky. Už odpadl problém s identifikací. Kvitujete to?
Rozhodně. Tenhle zájezd je taky dobrý v tom, že se navzájem víc poznáváme. Hrajeme společně basket, chodíme všichni na večeře. Už si na kluky zakřičím, řekli jsme si pár věcí. Když přijde někdo nový do mužstva, tak jsou podobné úkony důležité.

Častěji vyjíždíte za branku, více rozehráváte puky. Zvykáte si na jiné rozměry kluziště?
Je to jenom o výdrži a o fyzické kondici. Už rozehraju puk, cítím, že se mi hokejka drží líp. To jsou věci, který postupně přicházejí se zvětšujícím se počtem tréninků a zápasů.

Když jste ve Vallée de Joux vyšel z haly, hned vás obklopili fanoušci. Fotil jste se s dětmi, podepisoval. Je to příjemné?
Je fajn, když člověk přijede do země, kde nebyl patnáct dvacet let, a lidi si ho všimnou. Je to příjemný. Nesmí se to však přehánět.

To chápu. Přece jen v Čechách je okolo vás větší humbuk než ve Švýcarsku. Odpočinul jste si od enormního mediálního zájmu?
Tak to neberu. První zápas, pak první zápas doma. Zájem byl velký, ale mně to problém nedělalo. Bylo to příjemné.


To není Hašek, o kterém jsem slýchával… Zaplaťpánbůh!

Je sobota, sedíme společně s pardubickým mužstvem na stadionu v restauraci u večeře, za okny místnosti se odehrává finálový střet Magnitogorsku s Fribourgem. Téměř naproti mně sedí Dominik Hašek a já nestačím zírat.
Jeho pověst často nerudného, protivného „typa“ mě přivádí k lehké nejistotě. „U stolu vetřelci, a ještě novináři,“ bleskne mi hlavou.
Na plazmě běží první hodiny atletického světového mistrovství a Dominátor zjevně roztává. Ihned mi položí otázku, kdypak běží Bolt. Odpovím, že má dva běhy za sebou a zítra ho čeká finále. „To už budete doma. Lahůdku stihnete,“ říkám.
Hašek si pochutnává na bílé klobáse s omáčkou a evidentně se baví. V mžiku začne vyprávět o Heleně Fibingerové, jak mu učarovala svým projevem radosti po zlatém hodu v Helsinkách, s kolegou z deníku Sport zaujatě klábosí o Imrichu Bugárovi.
Na talíři má Dominik několik posledních soust, když ho vyruší muž ve středních letech. Čekám, co bude. „Rušit u jídla, to je odvaha panečku,“ zamumlám si.
A pak už jen, promiňte, čumím. Hašek začne s „drzounem“ vesele rozebírat fotbalový Liverpool, synka převlečeného do dresu Reds se dotáže, kdo je jeho oblíbencem. Rodince podepíše snad pět triček. Pak se zvedne, popřeje nám šťastnou cestu do Čech a mizí.
Ne, tohle není Hašek, o kterém jsem slýchával… Zaplaťpánbůh!