Další smutný večer prožili kladenští hokejisté v extralize. Den před Ježíškem přivítali doma Pardubice, které dorazily i uzdraveným brankářem Dominikem Haškem. Legendu českého hokeje překonal narozdíl od prvního utkání v sezoně (6:0) jen Kaberle, celkově slavili hosté výhru 2:1.

Kladno zahájilo utkání více než mizerně. Už ve 45. vteřině ztratila druhá formace na půlce kotouč, Koukal ujel do nájezdu dvou na jednoho a vyřešil ho dokonalou ranou mezi Kopřivovy nohy. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat, když v 8. minutě Kaberle od modré využil druhou domácí přesilovku, ale zbytek šancí, zejména Bílkovu zblízka, už Hašek za svá záda nepustil.

Už při druhém střídání se domácím trenérů zkomplikovaly plány. Kvůli bolesti kolena odstoupil Martin Procházka, v závěru prvního dějství se sice na ledě ještě objevil, ale nešlo to a koučové museli stáhnout hru na tři formace – Procházku nahradil Mikulík.

Tradičně rozhodla druhá třetina. V ní měl jako první šanci domácí Kalla po hezké kombinaci s Frolíkem, jenže Hašek předvedl svůj tradiční výtečný skluz a bruslemi puk z brány vytěsnil. Na druhé straně udeřilo ve 25. minutě. Obránce Kočí vyslal nepovedené nahození na Kopřivu, u tyče ho však přesně tečoval Špirko a jeho trochu šťastná trefa se nakonec ukázala rozhodující.

Kladno se totiž přes výborně bránící hosty do velkých šancí nedostávalo a do konce utkání hrozilo zejména ze závarů kolem Haška, které však vyrovnáním několikrát hodně zaváněly. Snad nejvíc při pokusu Bělohlava, jenž nakonec v polovině poslední třetiny skončil zalehnutý v brankovišti, ve které se poté strhla klasická kanadská mela.

Na druhé straně držel Středočechy ve hře skvělý Kopřiva. Při Špirkově dorážce do prázdné brány měl sice kliku, že šel kotouč mimo, Pivkovy dva pokusy z jasné pozice mířily do ochranné sítě. Ale nájezd Sýkory si kladenský fakír vychutnal po bleskové pádu na zem a chytil i dorážku Starého.

Zápas byl dramatický až do samého konce. Kladno mělo třeba výhodu čtyřminutové přesilovky po faulu Nakládala na Eberleho, ale brzy o ni přišlo po faulech zkušených Patery a Kaberleho. Přesto po několika tečovaných pokusech stadion jen vzdychal, když puk proletěl těsně mimo.

Naopak závěrečnou power-play hosté zvládli dokonale a odvezli si další tři body do tabulky.

Václav Sýkora (Pardubice): Utkání bylo hodně dramatické a vyrovnané. Nám se výborně povedl vstup, šli jsme bleskově do vedení, ale Kladno využilo svou velkou zbraň a vyrovnalo v přesilovce. Věděli jsme, že musíme eliminovat jeho velkou útočnou sílu, oni dobře kombinují hlavně v útočném pásmu. Šli jsme tomu naproti i se štěstím, proto se k nám štěstí přiklonilo. Mohli jsme pak zvýšit, měli tři jasné gólovky, jenže to nevyšlo a bylo to drama až do konce. Hlavně za nasazení a vůli musím hráčům poděkovat. V Plzni a s Budějovicemi jsme hráli podobně. Dominik Hašek měl velkou herní pauzu, ale vstoupil do toho výborně, dostal jediný gól a ještě tečovaný v oslabení.

Petr Kasík (Kladno): U nás je to pořád stejné, na jeden gól se vyhrát nedá. Snaha tam byla, hráčům ji asi nemůžeme upřít. Ale musí jít do branky a došťouchat to tam třeba i s gólmanem. Jedenáct zápasů jsme prohráli o gól, to je psychicky vyčerpávající. se chyba, odjeli útočníci a nevrátili se. Samozřejmě jsme jim to říkali.

Muž zápasu: Špirko.

Kopřiva – Kameš, Kaberle, Toman, Dlouhý, Trončinský, Šmach, D. Růžička – Procházka, Patera, Bělohlav – Bílek, Kalla, Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler – Valský, Šinágl, Mikulík. Trenér: Zd. Müller.

Hašek – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, MacKenzie – P. Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Zohorna, Somík – Cetkovský, Radil, Semorád. Trenér: V. Sýkora.

Branky a nahrávky: 11. Kaberle (Eberle) – 1. Koukal (Nakládal, Kolář I), 25. Špirko (Kočí, Sýkora)
Rozhodčí: Hribík, Homola – Prchal, Kis
Vyloučení: 4:6