Jen sehnat kulicha s historickou patinou a legenda československého hokeje Vladimír Martinec bude na nedělní zápas veteránů v rámci Hockey Open Air Game 2011 připravený.

I když pod stromeček nedostal žádný kousek teplého oblečení, nezoufá. Všechno má. „Už je to nějaký pátek, co jsem jezdil na běžkách, ale teplé věci jsem si schoval,“ usmívá se „Marcello“. Navíc případná zima ho ani zdaleka neděsí. Ve Švédsku hrál v pořádném mrazu a z ledu přebíhal ohřát se ke kamnům. „To jsou zážitky, které v paměti zůstanou celý život,“ říká ikona hokejových Pardubic a trojnásobný mistr světa.

Za tři dny vypukne velká sláva ve Svítkově. Už hoříte nedočkavostí?
Zvědavý samozřejmě jsem. Žiju v očekávání, jak to celé bude vypadat, jaké bude počasí, kolik přijde lidí. Jedná se o něco zvláštního, výjimečného. Ze současných hráčů snad nikdo pod otevřeným nebem nehrál, z fanoušků to pamatuje málokdo. Pro ně to bude také novinka. Je hodně očekávání, ale věřím, že to bude vydařená akce.

Vy se do Open Air Game sám aktivně zapojíte v předzápase veteránů Pardubic a Brna. Bude to pro vás také mimořádná událost?
O tom nepochybujte. Vzpomínám na jeden ze svých prvních zápasů v Lomnici nad Popelkou, který se hrál také venku. Tenkrát jsme dost mrzli. Tak uvidíme, jak to bude v neděli. (usměje se) Určitě si zavzpomínáme na dětství.

Na plochodrážním stadionu ve Svítkově je všechno téměř připraveno. Stojí tribuny, led je připravený, mantinely smontované. Je to velká změna oproti Zlaté přilbě, že?
Je to smutné a divné, ale já jsem nikdy na Zlaté přilbě nebyl.

To vám nevěřím.
Opravdu. Já jsem tam byl poprvé asi před týdnem. (rozesměje se) Motoristické závody mi nic neříkají. Občas jsem se mrknul v televizi.

Tak mi řekněte, jaký dojem na vás udělala první návštěva Svítkova?
Když jsem to viděl v televizi, tak jsem měl jinačí představu. Ale vypadá to moc dobře. Hokej tam může mít výbornou atmosféru.

Okolo obrovské tribuny, uprostřed „kolosea“ malinkaté hřiště. Nepřijde vám to úsměvné?
To ani ne. Berme to tak, jak to je. Čeká nás výjimečná a zvláštní akce. Nesmí to být jednoduché ani fádní. Mně se to moc líbí. Pro všechny diváky to bude obrovský zážitek, a ti, kteří zůstanou doma, budou litovat.

Veteránský zápas je na programu už v deset hodin dopoledne. Není to na vás příliš brzo?
Proč myslíte?

Budete muset vstávat časně ráno.
Ale jděte. Každý den lezu z postele maximálně ve tři čtvrtě na sedm. Vstávání mi nebude dělat problém.

Vzpomenete si, kdy jste se musel takhle brzo obléci do výstroje a nastoupit k utkání?
V Moskvě na Izvěstijích. Tam se hrálo třeba ve dvě odpoledne. U nás bylo poledne.

Podle předpovědi má být v neděli okolo pěti stupňů pod nulou. Nebude vám zima?
I to patří k nezapomenutelným zážitkům. Kdyby to bylo všechno ideální a teplota se vyšplhala na pět stupňů nad nulou, tak by to nebylo ono. Teď jsem si vzpomněl na zápas ve Švédsku.

Povídejte.
Hráli jsem také na venkovním hřišti a bylo mezi minus patnácti až dvaceti. To bylo něco. Z ledu jsme hned utíkali se ohřát ke kamnům. Na dvě minuty a zase jsme mazali zpátky na led. A to jsou přesně věci, které se vám v paměti uloží na celý život.

Teď takové mrazy nehrozí. Přesto, dostal jste od rodiny pod stromeček teplou výbavu?
(směje se) Já teplé oblečení mám. Už je to nějaký pátek, co jsem jezdil na běžkách, ale teplé věci na sebe jsme si schoval. A když třeba trénujeme v Pardubicích v malé hale, tak tam není žádné vedro. S mužstvem veteránů jsme otevírali nový stadion v Novém Bydžově, a tam byly asi tři stupně.

Vaše generace v helmě nehraje. To budete po kluzišti jezdit jen tak?
Měnit nic nebudu. Helmu si vážně brát nebudu. Sháním si nějakého historického kulicha ze šedesátých sedmdesátých let. Nic moderního. To by se nehodilo.

Nastoupíte proti veteránskému mužstvu Brna. Jak vzpomínáte na vzájemné zápasy? Byla mezi vámi velká rivalita?
Jako na normální zápasy. Samozřejmě byly i výjimky, ale to ke sportu patří. Brno ligu pořád vyhrávalo. Obě mužstva měla výborné hráče, navzájem jsme se respektovali. V Brně Za Lužánkami přišlo na každý zápas čtrnáct tisíc lidí. Byla tam podobná atmosféra jako dnes v Rondu. V Brně je skvělé publikum a přál bych jim nový stadion.

Myslíte, že v neděli padne nový divácký rekord české extraligy? Primát zatím drží utkání mezi Slavií a Karlovými Vary, na který se přišlo podívat 17 123 fanoušků.
Moc bych si to přál. Takový zápas by si zasloužil historický zápis. Věřím tomu, že diváci přijdou. A dopředu jim přeji pěknou podívanou, krásný zážitek a zároveň hodně úspěchů a štěstí v novém roce.