„Vybaví se mi buly v útočném pásmu, kdy má Aleš puk, natáhne na sebe tři hráče a dá to na hokejku Špačkovi, který dává branku. To je asi ta největší vzpomínka na toto mistrovství,“ vrací se do roku 2005 Petr Hemský, otec Aleše Hemského.

Právě pardubický odchovanec byl u vídeňského triumfu. Ve 22 letech se Hemský vydal na svůj první šampionát mezi dospělými. Na cestě do finále pomohly i jeho dvě gólové trefy.

„Aleš byl mladý, hrál na podobné akci poprvé, bylo to o takovém očekávání. Myslím, že svou úlohu splnil. Nakonec z toho byla zlatá medaile, povedlo se to moc dobře,“ vzpomíná jeho otec Petr, který v minulosti působil v extraligových Pardubicích jako asistent trenéra či sportovní manažer.

ZA ROK O STANLEY CUP

Před patnácti lety sledoval boje českých hokejistů přímo ve Vídni. „Ze začátku to bylo nervózní, pak se z toho vytěžila zlatá medaile. Samozřejmě jsem to prožíval,“ dodává Hemský.

Pro jeho syna to byla z hlediska týmových trofejí sezona snů, kterou během výluky strávil v mateřských Pardubicích. A radoval se z extraligového titulu.

Následně se rozjela opět NHL, Hemský v roce 2006 bojoval o Stanley Cup. Jeho Edmonton ovšem v klíčovém sedmém utkání s Carolinou prohrál. „Aleše jsem sledoval, nejvíce si vzpomínám právě na zápasy za Edmonton. V tomto roce na Aleše dost sázel. Bohužel v sedmém utkání už nebyly síly. Vím, že dostali první dva góly, pak už se to nedalo zvrátit. Škoda, že to nedotáhli až do konce,“ ohlíží se Hemský.

KARIÉRU UZAVŘEL

Poslední zápas v NHL odehrál Hemský během sezony 2017/2018, ze zdravotních důvodů už se pak na led nedostal. Před pár dny pak potvrdil, že jeho kariéra končí. Nyní žije v Dallasu.

„Samozřejmě to ze začátku bylo těžké, tolik jsme se o tom nebavili. Nyní má rodinu, kterou si užívá. Co bude dál, zatím asi moc neřeší. Uvidíme, jakým směrem se to bude ubírat,“ poznamenal Petr Hemský.