Oba fináloví soupeři dali v bitvě o zlato deset gólů. Stav série mezi Pardubicemi a Kometou je 1:1. V čem je mezi nimi ale největší rozdíl? V důrazu. Jeden příklad za všechny.

Pardubický Daniel Rákos poslal k zemi brněnského Divíška a v tu ránu u něho stál hlouček tří soupeřů s rázným vysvětlením, že takhle tedy ne.
„Dokud není pískáno, tak se hraje. Myslím, že to ode mě nebyl nečistý zákrok. Loket jsem měl dole. Prostě tělo. Podle mě před odpískáním,“ popisoval svůj střet s hvězdou Komety Rákos.

Kontrast? Když Žižka skolil kapitána „pojišťováků“ Petra Koukala, zbylí čtyři hráči v červeném po sobě jenom koukali.
Ochota se rvát. Proto Kometa ovládla druhý zápas finále 6:5.

Že Pardubičtí nejdou tolik do těla? Pro soupeře nic překvapivého. „Trošku jsme to čekali. Mají spoustu technických hráčů. Je tam v podstatě jedna lajna, která by nás mohla řezat,“ pokyvoval hlavou jeden z ostrých hochů moravského týmu Jiří Vašíček.

A hned dodal, že s agresivitou v soubojích mohou Východočeši počítat i v následujících bitvách: „Nesmíme se jim přizpůsobit. Hokejově jsou možná o něco šikovnější. My musíme dál předvádět hru, která nás dovedla až do finále a může nás dovést až k poháru.“
Styl „bum, srážka a tu máš štulec, ať to příště nezkoušíš“ se Kometě vyplácí.
Východočeši silně zaostávají. I proto dostávají tolik branek.

Před jejich brankou je příliš čistý vzduch, žádné dusno, ze kterého by vyletěla jiskra. „Většinu gólů jsme inkasovali právě z tohoto prostoru. Sice jsme někde kolem, ale chybí nám důraz,“ vraští čelo pardubický kouč Pavel Hynek.
„Je to těžké. Jak najdete hranici? Akorát dostanete trest na víc zápasů,“ uvažoval obránce Aleš Píša.
Kometa však hranici evidentně našla.  „V nasazení a důslednosti máme obrovskou rezervu. V jiných sériích jsem takové věci u nás viděl, teď ne,“ uvědomuje si kouč Východočechů  Hynek.

Pod kůži se brněnské družině zatím nedostal ani Daniel Rákos, který ve čtvrtfinále dráždil vítkovického Ujčíka a v semifinále snad polovinu Liberce.
Podle něho ale začne soubojů postupně přibývat.

„Bude toho víc, dojde na ně. Ty obličeje ještě nejsou tak okoukané. Já osobně ještě žádného ,kamaráda’ nemám,“ usmál se.
Místo šťouchanců o sobě dal vědět Daniel Rákos zatím jinak. V obou finálových utkáních dal gól.
„To jsem si ho vždycky všiml,“ culil se statný brněnský bek Vašíček.

„Pro mě je nepříjemný hodně. Kdyby se raději pral a přestal dávat góly, bude to příjemnější. Zatím s ním žádné problémy nemám. Když budou, nějak si je mezi sebou na ledě vyřešíme,“ neláme si Vašíček s případným provokováním hlavu.
V Rákosovi by mohl být klíč k pardubickému probuzení.

Jestli je někdo mistrem v zažehnutí emoční bouře, tak právě on.
Pokud navíc udrží i gólovou linku, může být jednou z hlavních postav finále.