Novým majitelem hokejového Dynama se má stát miliardář Petr Dědek, rozhodli o tom pardubičtí zastupitelé na středečním zasedání. Pro podnikatele z Vrchlabí se vyjádřilo 24 zastupitelů. Podle většiny z nich je Dědek jako majetnější zájemce s větší pravděpodobností schopný postarat se o stabilizaci klubu.

„Ač je to velice bohatý člověk a podnikatel, má pověst velkého profesionála, na přímé otázky dává přímou odpověď, jeho firmy mají jasnou strukturu a jasné ambice. Věřím, že pošramocený kredit klubu dokáže rychle napravit,“ popsal Dědka zastupitel Vít Ulrych (Koalice pro Pardubice).

Exkluzivní jednání

Středeční rozhodnutí ale ještě neznamená, že se Dědek majitelem klubu určitě stane. Zastupitelé tím odhlasovali, že město s ním bude v následujících týdnech exkluzivně dále jednat a své rozhodnutí by pak mělo posvětit na mimořádném jednání zastupitelstva 4. června.

O exkluzivitě hlasovali zastupitelé pomocí hlasovacích lístků, na nichž zaškrtli jméno jednoho ze zájemců. Zajímavostí je, že vlivem pandemie probíhalo jednání netradičně v hokejové aréně, kde se mohlo uskutečnit s bezpečnými rozestupy. K důležitému rozhodnutí o hokejovém Dynamu tak došlo tam, kde ještě nedávno pardubičtí hokejisté bojovali o záchranu extraligy.

Rozhodnutí předcházela dlouhá diskuze, do níž se zapojili i fanoušci. „Máme obavy o existenci klubu. Pod vedením města klub kráčí od problému k problému jak z hlediska sportovního, tak i ekonomického,“ promlouval k přítomným fanoušek Michal Rosenberg. Mnozí zastupitelé mu dali zapravdu, že město a politici klub dále vést nemůžou. „Přenechte náš klub ekonomicky silnému a ve sportovní problematice zkušenému majiteli, a to ještě dnes,“ prosil fanoušek zastupitele.

close Pro Petra Dědka hlasovalo 24 zastupitelů. info Zdroj: Vít Ulrych zoom_in

Sezóna je za dveřmi

Ještě v úterý totiž nebylo jasné, zda zastupitelé budou o upřednostnění jednoho ze zájemců vůbec hlasovat. Vedení radnice chtělo, aby zájemci učinili další nabídku, v polovině května by pak zastupitelé hlasovali o exkluzivním jednání s jedním ze zájemců a teprve na konci června by bylo rozhodnuto o novém majiteli.

Proti tomu se však zvedla vlna nevole mezi zastupiteli, veřejností a ohradil se i Dědek, který se pro klub snažil shánět partnery a hráče, neboť nová sezóna se začíná organizovat už nyní.

Nakonec zastupitelům poslal dopis, v němž oznámil, že je v zájmu záchrany pardubického hokeje, aby město přijalo rozhodnutí nejpozději do konce dubna. „Pokud nebude rozhodnuto o zahájení jednání s mojí osobou, ponesu to zcela smířlivě, současně však deklaruji, že o další spolupráci a jednání již nebudu mít zájem,“ prohlásil Dědek.

S druhým zájemcem, pardubickým podnikatelem a majitelem FK Pardubice Vladimírem Pitterem, tak město již jednat nebude. Pitter chtěl klub převzít s dalšími podnikateli pod společností Sportovní a investiční. „Nebyl nám ochoten říci své další partnery, kdyby to udělal, možná bych se rozhodl jinak,“ řekl Ulrych.

Zastupitelé si také nebyli jisti tím, zda dokáže jedna skupina lidí dobře vést fotbalový i hokejový klub. Někteří také tvrdili, že se nemohli jednoznačně rozhodnout, protože neměli dostatek informací. „Začalo se politikařit, což nás dostalo do situace, že relevantní soutěž neproběhla, tudíž se můžeme jen domnívat o tom, který z partnerů by mohl být horší nebo lepší,“ vysvětlil zastupitel František Brendl (Pardubáci společně).

Zastupitelé také podpořili Dynamo několika usneseními, které klubu přinesou finanční pomoc, a to například snížením cen za pronájem ledu, necelými šesti miliony, jimiž bude město dotovat vstupenky, a navýšením reklamního plnění o téměř pět milionů.