Sedm klubů bude zastupovat český hokej v II. ročníku turnaje European Trophy, který účastníkům slouží ke zpestření letní přípravy. Vedle Sparty, která byla jediným českým zástupcem v loňské premiéře a unikl jí postup do finálové části, se soutěže zúčastní i její pražský rival Slavia, Liberec, Brno, Plzeň, Pardubice a České Budějovice.

V soutěži bude hrát 24 týmů z šesti zemí, které jsou rozděleny do čtyř divizí. V jednotlivé divizi odehraje každý z týmů osm utkání, přičemž se jednou střetne se všemi jejími účastníky a navíc ještě se třemi týmy z jiných divizí. Dva nejlepší celky z každé skupiny postoupí do finálového turnaje.

„Náš klub si váží organizátorů soutěže European Trophy, kteří s touto soutěží nedávno začali. Cítíme v tom jedinečnou příležitost představit pardubickým divákům kvalitní evropská mužstva během přípravy,“ prohlásil generální manažer HC Eaton Pardubice Zbyněk Kusý na webových stránkách klubu.
„Nám se tím zvýší náklady, na druhou stranu jsme vždycky hledali zajímavé soupeře pro diváky a tyto kluby, které se potkávají v této soutěži, vytvoří výbornou evropskou soutěž,“ dodal Kusý.

Příznivci pardubického hokeje se mohou těšit na atraktivní soupeře. Východočeši odehrají doma zápasy s Linköpingem, IFK Helsinky, HV71 a Kometou Brno. Venku nastoupí v německém Mannheimu, finském Tampere, v Plzni a v Liberci. První zápas Pardubice sehrají ve čtvrtek 11. srpna proti Linköpingu.
Automatický nárok na účast ve finálovém klání, které se odehraje od 16. do 18. prosince vyřazovacím systémem, má jakožto pořadatel Salcburk. Hrát se bude ale také ve Vídni. Každý z finalistů obdrží prémii 20 tisíc eur (489 000 korun).

„Na finálovém turnaji odehraje každý tým tři zápasy ve třech dnech. Prosinec jsme zvolili proto, aby měli finalisté dostatek času na přípravu, neboť loni měli jen pět dnů a bylo to dost hektické,“ uvedl včera na tiskové konferenci v Praze sportovní ředitel projektu Bo Lennartsson.

„Je jedině dobře, že se bude hrát až v prosinci, protože hlavně pro týmy ze Skandinávie nebylo v pěti dnech vůbec jednoduché zorganizovat letenky a vše ostatní potřebné na cestu do Salcburku,“ řekl zástupce Sparty Petr Bříza.

Loni hrálo předsezonní turnaj, který nakonec opanoval Eisbären Berlín, 18 týmů. „Bylo přirozeným procesem zapojit do soutěže další české týmy, protože český hokej má v Evropě určitě své jméno a česká extraliga své místo. Jsem rád, že se to podařilo, ten turnaj se rozrostl a má svoji prestiž,“ prohlásil Bříza.
V otázce, zda by případně tento turnaj mohl v budoucnu nahradit Ligu mistrů, kterou se nedaří obnovit, by však byl opatrný. „Registrujeme zájem ostatních klubů se k nám připojit a jsme moc rádi, že se ten turnaj podařilo stabilizovat a vyvíjí se. Ale co se bude dít do budoucna, to těžko předjímat,“ řekl Bříza.

Rozdělení do jednotlivých divizí

Severní divize:
Slavia Praha, Sparta Praha, IFK Helsinky, Jokerit Helsinky (oba Fin.), Lulea, Djurgaarden (oba Švéd.),

Jižní divize: Bílí Tygři Liberec, Pardubice, Kometa Brno, HV 71, Linköping (oba Švéd.), Mannheim (Něm.),

Východní divize: České Budějovice, Plzeň 1929, Slovan Bratislava (SR), Kalpa Kuopio, Kärpät Oulu (oba Fin.), Vídeň (Rak.),

Západní divize: Tappara Tampere, TPS Turku (Fin.), Frölunda, Färjestad (Švéd.), Salcburk (Rak.), Eisbären Berlín (Něm.).

(re, čtk)