V brance nastoupil Pavel Francouz, reprezentační premiéru pak prožili čtyři hráči. A jeden z nich, pardubický odchovanec Filip Zadina, hned v 10. minutě přidal k prvnímu startu i gól. Češi hráli přesilovku se čtyřmi útočníky, obránce Sklenička posunul puk právě na Zadinu, jenž i s kusem štěstí po teči finských beků otevřel skóre.

Vedení Jandačova výběru ovšem vydrželo jen necelé dvě minuty. Po akci Antti Suomely, který z prostoru kruhu prostřelil Francouze, bylo vyrovnáno. Český gólman pak výborně zasahoval betonem při přesilovce Finů.

Ve druhé třetině po střele Chytila zazvonila tyčka, potom hráli Češi často v oslabení, dvakrát krátce dokonce ve třech proti pěti. Celkem pět vyloučených na české straně, skóre se ovšem neměnilo. "Bylo to náročné, na druhou stranu ty fauly jsme opravdu udělali," řekl obránce Michal Jordán.

Domácí hokejisté se podruhé prosadili v 50. minutě a znovu v přesilovce. Puk po střele Kauta si našel Dmitrij Jaškin a rozhodl. Úvodní výhru Čechů pak stvrdil Andrej Nestrašil do opuštěné finské branky.

"Jsem rád, že jsme vyhráli. Trenéři nasadili i mladé kluky, kteří se s tím popasovali skvěle. Ve druhé třetině to bylo složité, protože naše oslabení na sebe navazovala. Díky obětavosti a dobré připravenosti jsme finské přesilovky zvládli," uvedl brankář Pavel Francouz, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

K dalšímu utkání v Pardubicích nastoupí český tým v sobotu, kdy ve 14.20 hodin začíná duel proti Švédsku.

FINSKO - ČESKO 1:3
Fakta – branky a nahrávky: 12. Suomela (Näkyvä) – 10. Zadina (Sklenička), 50. Jaškin (M. Kaut, Sklenička), 60. Nestrašil. Rozhodčí: Oskirko, Soin – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:2. Diváci: 6212. Třetiny: 1:1, 0:0, 0:2.
Finsko: Kilpeläinen – Riikola, Pokka, Kivistö, Honka, Vaakanainen, Näkyvä, Jokiharju – Jormakka, Manninen, Palola – Savinainen, Suomela, Puustinen – Rajala, Sandell, Ikonen – Enlund, Niemi, Anttila – Björkqvist.
Česko: Francouz – Pyrochta, Jordán, Pláněk, Sklenička, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík – Nestrašil, Horák, D. Kubalík – Zadina, Chytil, Jaškin – M. Kaut, Chlapík, Červenka – Musil, Tomášek, Šťastný.