Patří mezi třiapadesát slovenských hokejistů, kteří letos nakoukli do české extraligy. Pardubický útočník MARTIN BARTEK (32) si myslí, že mezi bývalými federálními sousedy, kteří se před dvaceti lety dohašteřili k rozpadu státu, není v současné době žádná bariéra: „Ani moc nevnímám, že by se země rozdělily, jsou si hodně blízké."

Společnou hokejovou soutěž by si však představit nedovedl. Ta slovenská má totiž k řešení dost problémů…

Bylo vám dvanáct, když se země rozdělily. Pamatujete si na něco?
To jsem byl ještě mladý kluk. Abych řekl pravdu, moc toho není, tenkrát jsem se o to nezajímal. Já  vůbec neřeším, jestli je někdo Slovák, Čech anebo Američan.

Myslíte, že na rozpadu Československa někdo vydělal?
Řekl bych, že Češi. Mají se lépe než Slováci.

Vážně?
Je to možná jenom můj pocit, ale dost mi toho v Česku připadá na vyšší úrovni.Lidi jsou tady veselejší, na Slovensku jsou takoví utrápenější.

Jaký vývoj má slovenská extraliga?
Dost mizerný, všichni vidíme, kde je. Moc velkou úroveň nemá, funguje skoro na amatérské úrovni a bude to jenom horší. V Česku se hokej drží, chodí na něj i fanoušci. Když na Slovensku Slovan odešel z extraligy do KHL, ublížilo to soutěži ještě víc.

Ztratila tím liga hodně?
Když jsem byl doma při minulé výluce (sezona 2004/05), tak to bylo ještě dobré. Silné mužstvo měl Trenčín, Zvolen… Byli sponzoři a plnily se tribuny. Z toho zůstaly už jenom Košice se Slovanem, který je teď navíc pryč. Liga hodně utrpěla.

Přestaly do hokeje proudit peníze?
Podle mě se spíš začaly dělat takové kroky, které nebyly moc standardní. Hráči měli nějaké smlouvy a nevyplácelo se jim to, co se vyplácet mělo. Toho se chytil jeden manažer, pak druhý, a co bylo na papíře, najednou neplatilo. Nebylo dovolání. Dobří hráči si pak hledali angažmá jinde.

Mohlo by slovenskou extraligu v brzké době něco nastartovat?
Co tak poslouchám kamarády a vidím, co se děje, tak ani nečekám, že by se mělo něco změnit. Spíš se to jenom zhoršuje. Pro mladé hráče je dobré, že pravidelně nastupují, ale kvalita tam není. Když se v televizi díváte na slovenskou a českou ligu, je to něco úplně odlišného.

Jednou za čas se někdo přihrne s nápadem, že by nebylo od věci českou a slovenskou soutěž znovu spojit. Co si o tom myslíte?
Pro lidi by to bylo možná atraktivní. Ale jediný, kdo by mohl konkurovat, by byly Košice se Slovanem. A ten už vlastně ne, když hraje ve velké pohodě KHL a má vyprodaný každý zápas. Zpátky by ho asi nic netlačilo. Slovenské kluby by na ty české neměly. To je prostě fakt. Nevím, co si o tom myslí ostatní, ale podle mě to není vůbec reálné.

Pomohlo by,  kdyby některé kluby koupily hokejové legendy, jak je tomu v Česku?
V Česku je to všechno už nějak nastavené, Pardubice, Brno nebo Plzeň mají stabilně vysokou návštěvnost. Tam to chodí tak, že na zápas přijde 900 lidí, z toho 890 jich hráčům jenom nadává. Když jsem byl v minulé sezoně zraněný, tak jsem některé zápasy navštívil: většina fanoušků přišla  jenom proto, aby mohla hráče urážet. Bylo to slyšet tak, že mně by se tam hrát opravdu nechtělo. Navíc pokud někdo nedostane například šest měsíců výplatu, asi taky není všechno v pořádku.

Jak potom může vydržet pátým rokem ve Skalici hvězdný Žigmund Pálffy?
Je v klubu i nějakým investorem, takže je to tam řešené jinak. On je jedinou výjimkou v celé soutěži. Hodně týmů  hraje na dluh.