Ofenzivní jízda, kdy trenérům vstávají vlasy hrůzou na hlavě a zběsile malují svým svěřencům na tabulce defenzivní systémy? Až někdy jindy.

Čtvrtý zápas série se proměnil ve velkou taktickou bitvu. Hlavně Slavii se nechtělo moc hrát hokej. Na útok prakticky rezignovala, jakoby chtěla Pardubice unudit k smrti a záměr jí vyšel. Občas se zdálo, že ve třech hráčích nepřejede útočnou modrou čáru ani za zlatý poklad.
Pardubice si také dávaly pozor na mezery vzadu, ale stejně působily o dost akčněji. Radoslav Tybor, který v prvních dvou zápasech série nastřílel 4 góly a v minulém utkání chyběl, se dral často ke střelbě, ale slávistický Dominik Furch si s ním pokaždé dokázal poradit. Třeba jako ve 39. minutě, kdy nebezpečnou ránu vykopl betonem.

Slavia se mohla dostat nečekaně do vedení na konci druhé části, když chtěl brankář Július Hudáček vypíchnout puk, ale ten se odrazil zpátky k němu a minul o 20 centimetrů levou tyč.

Pět pardubických přesilovek

Pardubické přesilovky? Měly jich pět, domácí soubor ani jednu, ale zase to bylo zase jedno velké téma. Kombinace v rozích? Ano. Držení puku? Ano. Ale nebezpečných situací bylo málo. Na Petru Sýkorovi seděli sešívaní jak mlsná vosa na bonbonu, moc dobře věděli, že pardubický snajpr na modré nesmí dostat ani metr místa, jinak by bylo zle.

Když už se podařilo bránící čtyřku roztočit a najít díru k zakončení, zářil Furch. V první třetině vychytal Tomáše Noska, ve třetí zase udržel beton přilepený na zemi při dorážce Jiřího Vašíčka.

Za promrhané šance přišel hodně krutý trest v 53. minutě. Marek Tomica zůstal volný před brankou a trefil mezeru mezi Hudáčkovými betony. Pardubice zkusily v závěru power play, ale žádný puk za Furcha nedostaly.

Rozhodující pátý zápas série se hraje v neděli v Pardubicích od 18.20.

Vladimír Růžička (Slavia): „Pardubice hrály velice dobře. My jsme to dneska nechtěli moc otvírat. Byli jsme dneska víc pod tlakem, snažili jsme se chodit do rychlých protiútoků. Pro nás byla výhoda, že to bylo pořád 0:0, a věřili jsme, že ujedeme a dáme gól. Vynikající výkon podal náš brankář Furch. Hokej není o tom, kdo hraje dobře, ale kdo dá góly a vyhraje. Měli jsme štěstí, že se nám šest minut před koncem podařilo dát gól a pak jsme to ubránili. Petr Kadlec je trochu zraněný a rozhodlo se těsně před zápasem, že nebude hrát."
Miloš Říha mladší (Pardubice): „Podali jsme po celých šedesát minut velmi dobrý výkon. Rozhodla jedna chyba v obranném pásmu. Dá se říct, že výsledek je pro nás docela krutý, protože jsme si vytvořili spoustu příležitostí. Měli jsme na to sérii dneska ukončit. Ale bez vstřeleného gólu se samozřejmě vyhrát nedá."

Slavia Praha – Pardubice 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Fakta – branka a nahrávky: 54. Tomica (Jelínek, Stránský). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Zavřel, Charvát. Vyloučení: 5:0. Bez využití. Diváci: 5708. Stav série: 2:2.

HC Slavia Praha: Furch – Knot, P. Kolařík, Valach, Wharton, Šenkeřík, Holub, od 32. navíc Štich – Bednář, Žejdl, Krenželok – Stránský, P. Jelínek, Tomica – Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal – Vrdlovec, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Hudáček – Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí – P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský – Radil, T. Nosek, Tybor – Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Venera a Říha ml.

Hvězda - DOMINIK FURCH, brankář Slavie: Velké představení, neudělal jedinou chybičku a likvidoval jeden pardubický útok za druhým. Že Slavia nemá už dovolenou? Vyloženě jeho zásluha.

Moment zápasu - POWER PLAY: 75 sekund před koncem Pardubice odvolaly brankáře a začal tanec. Petr Sýkora od modré vyslal dvě svoje mordy, ale jednu Furch chytil a druhá prosvištěla mimo. Tlak gólem neskončil.