Bývalý hokejový reprezentant Michal Mikeska si klekne k malému špuntovi na bruslích, chytne ho kolem ramen a vysvětluje. Horymír Sekera mladší zase na umělé ploše u ČEZ Areny přiskočí k pravačce klučiny, co se mu rozvázala tkanička.

Vítejte v hokejové škole!

Pardubický klub rozjel první ročník, do něhož se přihlásilo 73 dětí ve věku od 6 do 14 let.

„Kuci, vy tři jste výborní bruslaři, jenže nezáleží jen na rychlosti, ale i na technickém provedení. Pak bude i rychlost ještě lepší," hodnotí tréninkovou jednotku se svými svěřenci Michal Mikeska. Kromě něj se o malé hokejisty starají třeba i Petr Čáslava nebo Richard Král.

„Hlavu nahoru a šmrdláme s míčkem rychleji. Kolena, pokrč kolena," velí nejmladší partě Sekera. Ne tady, se vážně nemáte čas nudit. Když nemáte v ruce hokejku, piluje se angličtina.

Pro malé hokejisty se navíc chystá speciální autogramiáda i s legendárním Vladimírem Martincem.

Postaráno je i o gólmany, čekají na ně speciální tréninky. „Pojali jsme školu tak, abychom klukům ukázali, na čem mají pracovat v oddílech. Nejsme schopni je za týden všechno naučit, ale můžeme jim dát plno nápadů," říká Jaroslav Landsman, který má na povel i brankáře v extraligovém áčku.

Líbí se mu když malý hokejista zvládá víc sportů, ne jenom jeden: „I v klubu dbáme na to, aby hráli fotbal, hokej, tenis, aby byli pohybově všestranní. Specializace je v hokeji dobrá, ale u těch úplně malých dětí je určitě lepší nějaká všeobecná připravenost, než specializace."

„Tak a teď Honzík Kalousek," zve dalšího malého gólmana k pohybovému testu jeden z trenérů Roman Višňák.

Klouček zacvičil, ale pak jenom broukl. „Asi to tam máte špatně napsané, já se tak nejmenuji.

„Jakto? Josef Jan Kalousek…," předčítá Višňák.

„Nojo, ale říkejte mi radši Bobeši, pane trenére," prosí malý chlapík…

Višňák, bývalý generální manažer prvoligového Hradce Králové a trenér gólmanů u reprezentační dvacítky roztáhne ústa k úsměvu. „Dobře, píšu si to sem teď už správně. Bobeš."

Máte pocit, že trenéři nejsou v práci, ale že je hodiny s malými hokejisty baví. Užívají si je. „Já začal trénovat letos, takže za sebe říkám, že mě to baví moc. Zatím na to mám totiž energii, uvidíme za 20 let," rozesměje se Michal Mikeska, jenž v Pardubicích nastoupil k dorostu. „Práce s prcky je asi trochu dlouhodobější a i když se nedovedou tak dlouho soustředit, jsou slaďouncí. Pro mě je to něco nového, týden budu tady a pak se vrátím za těmi svými pacholky k dorostu," těší se i zpátky do pracovního procesu v klubu.

Hokejová škola potrvá až do soboty. Nedivte se, jestli se capartům nebude chtít domů…