Peklo na osm písmen? Pro extraligové hokejisty Pardubic je odpověď jasná. Krkonoše.

Od pondělí se ve Špindlerově Mlýně oddávají vrcholu letní přípravy, domů pojedou až v neděli.
„Ráno mají kluci rozcvičku, od devíti hodin probíhá první fáze tréninku, odpoledne ve tři začíná druhá. Pak přijde na řadu svačina a třetí fáze, která je většinou herní. Následuje regenerace, postel, spánek a ráno to začíná celé znovu,“ přibližuje denní program trenér Ladislav Lubina.
Společně s kolegou Pavlem Hynkem mají k dispozici dvacet hráčů. Nechybí ani kanonýr Martin Bartek.

Doma zůstali jenom Somík, Pineault a členové širšího kádru ze šampionátu na Slovensku Koukal s Nakládalem, kteří se k mužstvu připojí hned po návratu z Krkonoš.

Do hor neodcestovali ani junioři. „To je menší komplikace. Podle mě by jim to dost dalo,“ lituje Lubina.
Trochu ho mrzí i fakt, že zdaleka ne všichni hráči jsou úplně fit: „Máme tady dost rekonvalescentů a je škoda, že nemůžeme všechny tréninky absolvovat společně.“

Individuální plán mají obránci Kolář s Píšou a útočníci Starý s Cetkovským, který se postupně zotavuje po těžké operaci kolene.
„Každé soustředění je náročné, ale dá se to vydržet. Je to vždycky podobné, jsme na letní zápřah zvyklí,“ komentuje krkonošskou dřinu s nadhledem Jan Starý, který se nemůže účastnit výběhů do prudkých kopců, a tak se dře hlavně v posilovně.

To Václavu Kočímu se dělají mžitky před očima hlavně na kole. „Jo, tam je to asi nejnáročnější. Snad nebude žádná královská etapa,“ přál si.
Jeho prosby byly vyslyšeny. Trenérský tým žádnou takovou lahůdku v rukávu nemá. „Soustředění je dlouhé a nemá cenu podnikat nějaké obří etapy. Jsme v horách, terén je tady hodně náročný, takže jezdíme mezi čtyřiceti a padesáti kilometry,“ rozpovídal se o cyklistických dávkách Ladislav Lubina.
Výjimkou v pekelných kilometrech byl pro hokejisty čtvrtek.

Odpoledne na ně čekala odměna. Tenisový turnaj ve čtyřhře.
O nezapomenutelné okamžiky při něm rozhodně nebyla nouze. Třeba mladý útočník Jan Buchtele sám sebe efektně polapil do sítě.
Nebo neskutečná vůle Martina Barteka. Na něm bylo vidět, že by zápas klidně odehrál i holýma rukama, jen aby neprohrál. Nakonec měl společně s Robertem Kousalem smůlu, do finále se nedostal. Skončili na umění a rozvážnosti dvojice Hynek, Lubina.

Od včerejška šly ale znovu žerty stranou. Opět zaznělo: Ke strojům a do práce!
Hokejisté Pardubic jezdí na stejné místo už několik let po sobě. Mohlo by se zdát, že všechny kopce pro ně budou prokletím. Pomalu každý metr v okolí hotelu už musí znát, při vyjížďkách na kole tuší, co je čeká za zatáčkou. Bek Václav Kočí však tuto teorii škrtá: „Za ten rok toho zase dost zapomenete, takže to tak hrozný není,“ usmíval se.

Jan Starý by se v rámci přípravy klidně podíval i dál než jenom do zahrádky monsignora Krakonoše: „Asi by se mi líbilo jet podle modelu, jaký mají třeba kluci ve Zlíně, kteří letí například do Turecka. Nebylo by úplně špatné si zkusit soustředění někde v zahraničí,“ zasnil se na chvilku. „I když, že by mi na tom nějak extra záleželo, kde jsme… Klidně bych mohl trávit celou přípravu i v Pardubicích,“ dodal.

Po třetí tréninkové fázi a následné regeneraci se hokejisté baví na pokojích s Play Stationem. Starý však na počítačové hry příliš není. „Moc tomu neholduju, jsem spíš na karty nebo se jdu projít do města. Večer se vždycky najde čas na to, abychom někde ve skupině pokecali,“ prozradil pardubický útočník.

Na soustředění s týmem vyrazil i gólman Filip Landsman, který by podle posledních zpráv měl hostovat ve Znojmě, kde by si měl zachytat rakouskou Ebel ligu. Útočník Jan Semorád zase po letním turnaji European Trophy nejspíš zamíří na hostování do Havlíčkova Brodu.
Otázkou zůstává, zda se kromě Pineaulta, který je v Pardubicích pod smlouvou, k týmu před sezonou připojí i druhá zámořská posila Jeff Jillson. Ten prý je totiž v hledáčku Popradu, čerstvého účastníka KHL.