Zajímavost
Po reprezentační pauze přijde klíčové období, kdy by Pardubice mohly hradecký náskok zničit. Začnou doma s Vítkovicemi, pak je čeká velké derby, následovat bude trojboj s celky z poslední pětky extraligy (Chomutov, Liberec a Karlovy Vary). Na konci měsíce pak přijde luxusní tečka. Doma přivítají Třinec, Plzeň a Spartu. Je na čase stoupat tabulkou!

V Hradci mají druhé nejproduktivnější obránce v soutěži. Sedm beků Mountfieldu, kteří se dosud zapsali do statistik, vygenerovalo celkem 35 bodů! Nejvíce, osm bodů, nasbíralo trio Vydarený, Mikuš, Frühauf. S větším příspěvkem můžou počítat jen na Spartě (49 bodů).  V Pardubicích jsou obránci na 30 bodech, nejméně produktivní beky má Litvínov (15 bodů).

Jeden se na sjezdovku veze kabinkovou lanovkou, kde se podává teplý čaj, druhý do prudkého krpálu stoupá „stromečkem" pěkně po svých a lyže podjíždějí a podjíždějí. Takový je nyní rozdíl mezi hokejovými rivaly z Hradce Králové a Pardubic.
První mění ve zlato, na co sáhne, vítězí, v tabulce extraligy se vydrápal na druhé místo. V táboře rivala se babrají sérií porážek. Řeč čísel? Hradec z posledních jedenácti zápasů vyhrál devět!
Pardubice užírá bilance šesti proher ze sedmi pokusů. Deník vám nabízí 5 důvodů, proč týmy dělí v tabulce deset bodů a šest míst.

1. Domácí atmosféra
Hradec: Už jste také slyšeli, že „hockeytown" se přesunul o dvacet kilometrů severněji? Že nevěříte? Tak přijďte pobejt! Dostanete porci nefalšovaného fanouškovského nadšení, radosti z něčeho nového a krásného. Šéf kotle spolu s bubenicí udává celý zápas zběsilý rytmus, hlasivky si neodpočinou, v tomhle rambajsu se hraje Draisaitlovým chlapákům nádherně. Podpora venku? Na Slavii si  ještě teď vyprávějí o týpkách v sombrérech a slunečních brýlích.
Pardubice: Začíná to trochu připomínat NHL: „Hlavně, že si sednu, občas tlesknu, připojím se mobilem na wi-fi a sjedu, co se objevilo na netu a… aha, tam přede mnou se hraje hokej." V Pardubicích chodí pořád nejvíc lidí v extralize. Jenže atmosféra stojí za houby. Žádný bengál, ze kterého padá omítka a houpe se střecha. Jen „bum, bum" a nic. Fan club se sice pomalu probírá, zkouší nové chorály, ale zatím snaha vypadá dost uměle.

2. Hvězdy
Hradec: V 10. kole se k sobě poprvé do lajny poskládali Kudrna, Mertl a Šimánek a chemie zafungovala okamžitě. Žádnou dobu hájení nepotřebovali. Dva veteráni se šikulou na centru, to muselo zaručeně  fungovat. Jen jednou se stalo, že by nebodovali. Třinec zlikvidovali pěti góly! Kudrna dává ošklivé branky, Šimánek ty hezké a Mertl jim na ně nahrává. Není to ideální spojení? Skvěle hrají i slovenské hvězdy v obraně Vydarený s Mikušem.
Pardubice: Nikdo nemůže ani pípnout, že by se Petr Sýkora po ledě jen vozil. Tenhle bourák dře jako kůň, pro Pardubice klidně padne, když bude potřeba. Jenže mu to zkrátka nelepí. Tři góly za posledních osm zápasů? Málo. Další věc je, že ho spoluhráči nedovedli dostat do jeho oblíbeného úniku. Našlápne, čeká puk, ale ten nikde. On zkrátka nemůže útok rozjíždět. Ale vedle Zohorny s Cetkovským by to fungovat mohlo. Poslední dva zápasy byly dobré, tohle je cesta.

3. Lup z cizího hřiště

Hradec: Tohle je parádní disciplína Mountfieldu. Desetkrát jel ven, devětkrát bral body, sedmkrát vyhrál. Sečteno, podtrženo: zisk jednadvaceti bodů! Zdůrazňovat, že je Hradec s touto bilancí nejlepší v extralize, by bylo vůči čtenářům snad až netaktní. Vážení pozor, byl by tady i jeden zápis do historie –  obrat v Liberci ze stavu 2:6 na 7:6 v prodloužení…
Pardubice: Ne, není to úplně špatné, 11 bodů jde. Co by měl říkat třeba Chomutov, který venku zvítězil jen jednou… Jenže s vesmírným, galaktickým (vhodné přídavné jméno si doplňte sami) počínáním Hradce se Pardubice prostě měřit nemohou. Zarážející je hlavně bilance v přesilovkách. Na cizím hřišti jich svěřenci kouče Venery využívají zoufalých 5%. Jeden takový návrh… Co takhle 15. listopadu udělat  v Hradci Králové  změnu?

4. Motivace soupeřů
Hradec: Zřejmá výhoda. Fanoušky soupeře „nějaký" Mountfield,  ještě ke všemu z Hradce, nerozžhaví dočervena jako bitvy se Spartou nebo s Pardubicemi. Stejně tak hráče. Pro každého je to tuctový zápas, k němuž se navrch přidává otravná povinnost – zvítězit. Staré časy se po pauze ale poněkud změní. Mountfield si získal respekt, venku už to tak jednoduché mít nebude.
Pardubice: Ať se jim do cesty postaví kdokoliv, hecne se. Pardubice nejsou žádná rychlokvaška, je to tým s tradicí, co dal světu Vladimíra Martince, Dominika Haška nebo Aleše Hemského. Pro zbytek extraligy jsou souboje s nimi něčím výjimečným. Bez urážky, je velký rozdíl, jestli k vám přijede „nějaký" Hradec, nebo šestinásobný šampion. Toho má každý motivaci sestřelit. Ale Hradec? Ten je ostatním volný.

5. Finance
Hradec: Jistota je úžasná hodnota. Není nad to, když víte, že vám každého xtého dne v měsíci naskočí na účtě „kačky". V Hradci je tohle běžnou normou. Za klubem stojí „zahradnický" kolos Mountfield, peníze na hromadu sype i Město Hradec Králové, se svojí troškou do mlýna přispěchaly i další firmy. Rozpočet je pokrytý. Prašule? Ty tady nejsou problémem.
Pardubice: Od začátku letošní sezony padají termíny jako „mnohamilionové dluhy", „insolvence"… Majoritní akcionář Roman Šmidberský se hádá s městem, jak vyřešit manko z minulé sezony. Vedení hokejového klubu se musí starat, kde utáhnout kohout, jak uškudlit, místo toho, aby se soustředilo výhradně na hokej. A že to nepůsobí ani dobře na hráče? To si pište, že ne. Pokud váš zaměstnavatel má finanční potíže, žere vás to, jste v nejistotě.