POZVÁNKA: Tybor bude dnes prodávat suvenýry

Z nejproduktivnějšího hokejisty extraligy bude prodavač. Ne, Radoslav Tybor nekončí s hokejem, pardubický útočník jenom přijal výzvu „Fanshop challenge" a krámek s pardubickými suvenýry v AFI Paláci bude ve středu od 17 do 18 hodin jenom jeho. Sám pak za kasu nominuje dalšího spoluhráče. „Rád do toho jdu jako první. Všechny fanoušky zvu, ať ve středu přijdou," těší se na novou roli jeden z nejrychlejších hokejistů extraligy. První stovka zákazníků se může těšit na podepsanou kartičku s věnováním.

Na co sáhne, to mu zatím vychází na jedničku. Od jara je novým sportovním manažerem hokejových Pardubic. Nebojí se. Pár kroků už udělal a ani jednou nešlápl vedle.

Přivedl Roberta Kristana a Tomáše Halásze dva gólmany, kteří si vedou parádně. Za jeho vlády pak dorazil mladík Jan Ščotka, dal šanci v Polsku odepsanému Ladislavu Havlíkovi, přivedl Tomáše Marcinka i v první lize probuzeného Lukáše Endála.
Výsledky teď dělají DUŠANU SALFICKÉMU radost. Jeho tým se pevně usadil v první čtyřce, pardubický hokej navíc baví. Mizerné roky jsou pryč? Vypadá to tak. „Rezervy tam ještě jsou. Ale špičkově chytají gólmani, vyskočili mladí, starší opory hrají dobře. Lajny máme dobře poskládané a tým funguje jako celek," těší bývalého gólmana.

To se sportovnímu manažerovi chodí do práce asi docela hezky. Nepletu se?
Chodí a těší mě to. Ale pořád jde jen o dílčí úspěchy, kdyby se takhle dařilo dál, nezlobil bych se.

Nedivím se, sezonu máte rozjetou na nějakých sto bodů…
(usměje se) Jsem rád, že první čtvrtina takhle dopadla. Bodů máme hodně. Jestli ji bude sto, nevím. Mně bude stačit, když jich bude tolik, abychom měli na klidnou šestku.

Přichází po dvou hubených letech doba, kdy se může v Pardubicích mluvit o vyšších metách, než jen že by bylo fajn se prokousat do play off?
Mluvit se o nich může. Já chci hlavně šestku a pak se tlouct o co nejlepší umístění. Ale jaké bude? To se uvidí. Prioritou je ale každopádně nejhůř šesté místo po základní části.

Jaký má vlastně na výsledcích podíl letní posila Petr Čáslava? Přijde mi, že na takhle silného lídra Pardubice čekaly od chvíle, co odešel Petr Koukal.
Pod tohle se podepíšu. Když jsem nastoupil do funkce sportovního manažera, nemohlo mě potkat nic lepšího, než že jsem dostal do mančaftu takového kapitána.

Je z něj cítit touha pardubického odchovance doma uspět?
Je na něm cítit, jak moc chce ostatním pomáhat. Rozdal by se, rozkrájel pro Pardubice. Jsem pyšnej, že tady takového kluka mám. Starším hráčům jsem říkal, že všechno není jenom o trenérech, ale že si musí mužstvo kočírovat i sami, vychovávat mladé kluky hokejově i lidsky. Musí trenérům pomáhat. Petr je ukázkovým příkladem toho všeho.

V první čtvrtině jste se prali se šílenou marodkou, Somík, Pivko, Cetkovský, Starý, Píša, Mojžíš, Marcinko, Půhoný… Ti všichni byli, nebo ještě jsou mimo a na týmu to nebylo moc vidět. O čem tohle svědčí?
Zaplaťpánbůh, že to nebylo moc vidět. Po zápase s Plzní (výhra 3:2) jsem to říkal i klukům v kabině, tenhle tým má obrovský charakter. Když to nejde hokejově, vyhrají na vůli. Mužstvo je hrozně poctivé, to mě těší.

A nepřekvapilo vás, jak se v něm prosadili junior Jan Śčotka a starší dorostenec Michael Špaček?
U Špačka mě to nepřekvapuje, mluvilo se dlouhodobě, že nějaký potenciál má. Ano, je mu 17, ale takoví hokejisté se zkrátka rodí a klika, že takového hráče máme zrovna u nás. Jeho aktuální pozice svědčí o velkém talentu, ale rovněž o dobré práci klubu s mládeží, i velký talent se dá zazdít. U něj ho trenéři rozvinuli a teď je pro nás platným členem A týmu.

A Ščotka, který minulý rok hrál jen juniorskou extraligu za Vsetín a teď patří do první obrany?
Přiznám se, že když jsem končil hráčskou kariéru, tak jsem o něm nevěděl. Koupil jsem ho na doporučení Pavla Rohlíka, šéfa sportovního centra mládeže. Původně se pořizoval do juniorky, že by si mohl pár zápasů v extralize během sezony očuchat. Říkali jsme si, že ho připravíme spíš až na příští rok.

Tak to vám udělal hezkou čáru přes rozpočet, že?
Vyletěl neskutečně v juniorce, před startem dospělé soutěže tam hodně vyčníval. Najednou nebylo na co čekat. Popasoval se s tím hodně dobře a s Petrem Čáslavou hraje první obranu. Marodka nás donutila sáhnout ještě po Danu Voženílkovi a i díky němu se podařila složit čtvrtá lajna. Tady je oproti loňsku velký rozdíl, nechci nějak srážet kluky, co tam hráli minulou sezonu, ale teď můžeme hrát na čtyři lajny celý zápas, tahle řada si plní, co má. Nemusí po první třetině chodit dolů kvůli tomu, že se dostává pod tlak.

Voženílek na menší čas na ledě navíc docela slušně boduje v Radegast indexu.
Je to trochu jiný tip než Špaček se Śčotkou, takový bojovník, urostlý kluk. Roste nám tady další super Pardubák.

Nepřekvapil ještě víc než Ščotka Lukáš Nahodil? Po 14 zápasech má 13 bodů a konečně prodává svůj talent…
Jsem rád, že to tak dopadlo. V létě jsme si něco řekli, vzal to za správný konec. Skvěle zapadl mezi Lukáše Radila s Radem Tyborem, ukázal, že je hokejista. Od léta za vším tvrdě šel, proto je tam, kde je.

Ale sezonu začínal v první lajně na levém křídle a zdaleka to taková paráda nebyla. Souhlasíte?
Nehrál svůj post a úplně ideální to pro něj asi nebylo. Najednou přišlo zranění Tomáše Marcinka, Lukáš Nahodil naskočil do druhé lajny a blíží se do první desítky bodování celé soutěže.

S Radilem a Tyborem mohou hrát snad i ve zhasnuté hale. V čem spočívá kouzlo, že vzájemná chemie hned začala fungovat?
Vyhoví si. Nahec má skvělé hokejové myšlení, musel se vypořádat s hendikepy, které měl – fyzickou hrou a osobními souboji. Za pomoci trenérů, kteří se mu individuálně věnovali už v létě, se dostal až sem. A samozřejmě, byla potřeba i nějaká náhoda, kterou bylo zranění centra druhé lajny.

Největší pardubickou kometou je však momentálně Radoslav Tybor. Udržíte ho do konce sezony?
Chytnu ho a nepustím (usměje se). V hokeji to tak je, když zazáříte, dravci z východu po vás jdou.

Dá se těm nabídkám odolat?

S hráči mluvím a říkám jim: „Borci, jestli chcete někam jít za každou cenu, máte to ve smlouvě, můžete." Ale když tady hrají top hokej, jsou vidět, mluví se o nich… Měli by zvážit i fakt, jestli není třeba lepší si objíždět nároďáky, dosáhnout nějakého vyššího cíle, než skočit hned po první nabídce.Když se ale ozve top mužstvo za slušné peníze? To chápu.

Radoslav Tybor právě v létě říkal, že jestli má odejít do KHL, tak musí mít nějakou pozici a nepůjde jen tak někam. Nabíjí vás tohle důvěrou, že zůstane celou sezonu?
Kéž by tady celou sezonu zůstal. Nosím v hlavě variantu, že ho neudržím, když bude hrát takhle dál. Ale udělám všechno pro to, aby tady zůstal. Vytváříme tady podmínky, aby nemusel odcházet za každou cenu.

Jenže pokud přijede třeba Petrohrad, dá na stůl výstupní částku, která je ve smlouvě, vy mu můžete popřát maximálně hodně štěstí. Je to tak?
Když Rado řekne, že tohle je to, po čem touží a tým zaplatí částku, co je uvedená ve smlouvě, bohužel ho neudržíme.