Po třech letech bude zase hokejové fanoušky na východě Čech zajímat draft do NHL.

Čtyři hráči mají šanci, že si je některý klub na přehlídce talentů vybere. Michael Špaček, pardubický mega talent, navíc půjde na řadu hodně brzy.

Podle různých žebříčků patří do TOP 5 mladých hráčů z Evropy. Nejpozději ve třetím kole po něm někdo hrábne, možná ale taky mnohem dřív.
Dnes v noci je na programu první kolo draftu. Zítra odpoledne zbytek.

„Pro mě je to třešinka na dortu po celé sezoně. Jsem moc zvědavý, jak to celé dopadne," řekl Deníku před odletem do Ameriky osmnáctiletý Michael Špaček.

Na Floridu vyrazil s agentem Robertem Spálenkou a spoluhráčem z reprezentace Filipem Chlapíkem, kterého draft čeká taky. Rodina mu bude držet palce doma. „Nechám se překvapit, kolikátý půjdu na řadu. Do druhého kola bych se prý vejít snad mohl, ale hlavně, abych byl draftovaný," přeje si útočník.

„Je to tvrdě pracující hráč, co se umí dobře a rychle rozhodovat. Dovede tvořit hru, dávat chytré nahrávky a ještě k tomu má čich na góly," stojí ve zprávě Gorana Stubba, evropského ředitele pro skauting. Špačka liga před pár týdny pozvala na „Draft Combine". Jde o testy pro nejlepší mladíky světa, kde kluby zkoumají, jak jsou na tom fyzicky. S hokejisty pak mají poslední šanci si ještě podiskutovat. „Když tým chtěl s hráčem mluvit, napsal si ho na rozpis a pak s ním měl vymezený čas," popisuje Michael Špaček, jak to na testech chodilo.

Mimochodem, s útočníkem Pardubic chtělo dát řeč 24 týmů NHL…

Zažije to, co mnoho hráčům před ním. Bude sedět v aréně Panthers, po zádech začnou stékat krůpěje s očekáváním, kdy zazní jeho jméno. „Hlavně si chci ty dva dny užít. V hale bude narváno, přes 15 lidí, nádhera. Hrozně se na to těším," říká pardubický šikula.

Vůbec neřeší, kdo mu nakonec předá svůj dres. Jen po očku sleduje, v jaké organizaci by měl větší šanci se prosadit: „Je znát, jestli si vás vezme třeba Detroit, který je známý tím, že s mladými pracuje a nechává své hráče růst na farmě, nebo klub, co dává hráčům šanci dřív. Trochu o tom přemýšlím, co by mě třeba mohlo čekat. Ale jestli chcete NHL hrát, tak je ale ve výsledku úplně jedno, kdo po vás sáhne."

Tým, který si Špačka zamluví, bude ale extrémně zajímat i jeho Pardubice.

Nechá ho ještě rok doma? Bude ho chtít mít za oceánem, aby dohlédl na jeho progres?

„Může se stát, že zámořský tým řekne, že by chtěl, abych odešel už na příští sezonu za moře a zvykal si na jejich hokej, nebo mi doporučí, abych hrál mezi dospělými extraligu. Zařídím se podle toho, co mi řeknou," ví Michael Špaček že bude muset poslouchat. „Mám ale ještě smlouvu v Pardubicích. Záleží po draftu, jestli s někým za mořem podepíšu kontrakt, nebo ne. Ale jsem hráčem Pardubic, tak bych měl být zatím asi ještě v extralize," říká. Ale tým NHL může mít jiný názor…

Východočeši na draftu
Michael Špaček, útočník, 18 let, Pardubice: Výkonnostně by měl patřit určitě na konec prvního kola, ale klidně může jít i ve třetím. Menší postava nemůže být překážkou, pořád je o jeden cm větší jak Patrick Kane. Má geniální hokejový mozek, k tomu ho poslouchají ruce a neštítí se soubojů. Během dvou, tří let může mít v NHL stabilní místo.

Jan Ščotka, obránce, 19 let, Pardubice: Vychytralý a drzý obránce, kterého to táhne hodně dopředu. Je na hraně, na řadu by mohl jít někde v sedmém kole. Tipovat ale pořadí, jak se umístí na draftu hráči z Evropy, je vždycky dost ošemetné. Specializované servery hráče, co nepůsobí za mořem, vždycky trochu podhodnocují.

Karel Vejmelka, brankář, 19 let, Pardubice: Nezářil v reprezentaci, takže je to na draftu utajený poklad. V různých žebříčcích jsou před ním mnohem horší brankáři, co nemají žádné zkušenosti s dospělým hokejem. Pro draft se vůbec netipuje, ale někdo by po něm sáhnout mohl. Třeba Rangers vzali v roce 2000 Lundqvista v sedmém kole. Co si dát repete?

Daniel Voženílek, útočník, 19 let, Pardubice: Buldok, vyloženě zámořský typ hráče. Uzounké hřiště by jeho stylu náramně svědčilo. Ale aby si ho někdo všiml, musel by spíš vyrazit do zámořské juniorky. Kdo jen koukne na čísla, ohrne nos. Jeho přínos je hlavně v důrazu.