Stoleté oslavy mají několik bodů. Tento je hlavním, co se týče výjimečnosti. Vytvoření díla na pardubickém zámku se ujal Petr Dufek.

„Výstava je unikátní tím, že pardubický hokej neslaví jen sto let. Slaví sto úspěšných let. A to je základ celé výstavy. Žádný klub v republice by nedal dohromady takovou sbírku trofejí, která je k vidění tady. To co dokázali pardubičtí hráči na mezinárodní úrovni je naprosto úžasné. Z tohoto hlediska se mi výstava připravovala moc dobře,“ konstatuje potěšeně kurátor výstavy.

K unikátní výstavě 100 let pardubického hokeje se podařilo sestavit celého Dominika Haška.
Hašek sestavil pro unikátní výstavu Dynamo 100 komplet celého Haška

Hokejové fajnšmerky musí přecházet zrak. V jedné vitríně zlaté hokejky Vladimíra Martince, Dominika Haška i Milana Hejduka. Ve druhé Hartova trofej, Vezinova trofej a Jenningsova trofej ve vlastnictví slavného Dominátora. Ten dodal i prsten pro vítěze slavného Stanleyova poháru a především zlatou medaili z Nagana.

„Opravdu bylo z čeho vybírat. Ještě nikdy nebyla v České republice, ani před tím Československu vystavena kolekce medailí z olympiád, mistrovství světa, evropských i juniorských šampionátů. V součtu sedmatřicet cenných kovů od hráčů z jediného klubu,“ smeká Dufek klobouk a dodává: „Úžasné bylo, jak mi všichni vycházeli vstříc. Kteréhokoliv hráče jsem oslovil, tak se snažili a hledali. Někteří se bohužel nedopátrali. Některé medaile asi uschovali, že nejsou k nalezení.“

Rád své věci ukáže

Nejpilnějším dodavatelem se stal Dominik Hašek.

„Přišel za mnou kurátor výstavy Petr Dufek a hodinu jsme si povídali o pardubickém hokeji. Ptal se mě, co bych mohl dodat. Já jsem mu odvětil, že to nebude tak jednoduché, protože jsem hodně věcí zapůjčil do Síně českého hokeje a jsou tam zablokované. Přesto jsme našli cesty, jak tam odsud něco vytáhnout. A také jsem zapátral ve svém skladu, kde si své věci z kariéry zachovávám. Mám k nim vztah a jsem rád, že je mohu v Pardubicích ukázat,“ podotýká Dominik Hašek.

Výstava se na Zámku Pardubice otevírá dnes a potrvá až do 1. října 2023. Základní vstupné činí 250 Kč, snížené 150 Kč (žáci, studenti, senioři). Rodinné vstupné 500 Kč a skupinové na 1 500 Kč.