Teď tady zavládne přísná disciplína! Nový kouč Pardubic PETER DRAISAITL (50) hráče hned zpucoval za bordel v kabině a v úterý vedl svůj první trénink jako velitel Dynama.

Jeho úkol je jasný, záchrana. Pardubice dělí od posledního místa pouhé dva body.

Přesto, že ho lovila Sparta jako náhradu za Josefa Jandaře, stál o něj německý Kolín, on kývl na hodně drastickou výzvu: Naučit kulhavou kobylu zase skákat.
„Jestli se dostaneme do desítky, tak zahodím všechny svoje tituly. Tohle by bylo víc," říká na rovinu.

Vystupuje úplně stejně, jako když vedl Hradec Králové, se vším je hotový eins, zwei. Má autoritu, ale není arogantní. Zkrátka chce, aby se dodržovala pravidla, která on určí. A že kývl na smlouvu? Přesvědčil ho i majitel Roman Šmidberský. Nechce po něm „halbfinale"…

Jaký máte z prvního tréninku dojem?
Klasika, byl to první trénink. Moc bych to neřešil, hlavě hráče potřebuju poznat, zjistit, kdo je kdo,takže na tyhle věci je to trochu takové divoké. Musíme chlapcům teď předat nějaké informace, ale zároveň i pohlídat, aby toho najednou nebylo moc.

Peter Draisaitl převzal trenérské žezlo v HC Dynamo Pardubice.Cítil jste, že jsou na vlně a chtějí do sebe něco nového dostat?
Chtějí, ale teď přichází to hlavní. Je potřeba dávat bacha, aby se z toho nepos… Musí se jim všechno dávkovat.

Co jste jim říkal při své úvodní řeči v kabině?
Že mi musí ty první dny pomáhat, protože nevím, kdo je kdo (usměje se). Ne, vážně, musíme hlavně dobře pracovat s časem, nemáme ho. Klíčové je, abychom z toho zbytku sezony vytěžili to nejlepší. To je všechno.

Plán, jak Pardubice z průšvihu vytáhnout, máte?

Nějaký samozřejmě ano.

Bude to „Mountfield hokej", se kterým jste slavil největší úspěchy v Hradci?
To je dobrá otázka, ale zase tak jednoduché to nebude. Tady jsou totiž úplně jiní hráči. Je potřeba krok za krokem systém uzpůsobit jim, aby mohli na ledě předvádět to, co umí.

K tomu ještě musíte zvednout hlavy, co jsou dost dole. To není vůbec lehká mise…

Jo, samozřejmě. Je mnohem jednodušší někoho zdeptat než zvednout. Na druhou stranu, hráči si to svoje musí taky získat trochu sami, tím, jak se připravují, chovají se… Můžeš kecat celý den, ale sebedůvěru nikde v obchodě nenakoupíš.

Od čeho se tedy budete chtít teď odpíchnout?
Zkusíme hráčům nadhodit nějakou strukturu, čeho se mají na ledě držet, ať se cítí „save", tedy v bezpečí. Začali jsme v defenzivní zóně, teď půjdeme dál.

Není docela risk jít v rozehrané sezoně k týmu, co je takhle dole?

Situace jsem si moc dobře vědom. Když jsme se začali bavit, líbilo se mi vystupování pana Šmidberského (majitel) a Pavla Rohlíka (generální manažer). Mohl jsem si v klidu vybrat, buď zůstat doma na gauči, sledovat všechno z televize a tloustnout, nebo se zvednout a jít dělat. A já se zvedl.

To byla už doma taková nuda?

Ale vůbec ne, já byl na 90% rozhodnutý, že tuhle sezonu už nikam nepůjdu. Nechtěl jsem pracovat. Rozhodně jsem nebyl ve stavu, že bych se sám hnal do toho, že začnu něco dělat.

Pak mi tedy vysvětlete, co vás při setkání s pány Šmidberským a Rohlíkem přesvědčilo, že jste strčil hlavu do oprátky a zkusíte zachránit Pardubice?
Jednání bylo velmi pohodové a vstřícné. Hlavně se mi líbilo, že ti lidé neměli nějaké nereálné představy. Ví, kde jsou a proč tam jsou. Bylo to od nich hrozně rozumné. Kdyby někdo z Pardubic přišel a řekl, že chce „halbfinale", tak mu popřeju hodně štěstí. My musíme zůstat ne zemi.

Sám byste nechtěl víc než jen záchranu?
Řeknu vám to takhle, do desítky nám chybí sedm bodů. Jestli tohle smažeme, tak normálně zahodím všechny svoje tituly, tohle by bylo víc.

Bavili jste se s vedením už i o posílení kádru?
Bavili, ale musím vám říct, že to není jednoduché.

Pavel Rohlík ale při nástupu do funkce říkal, že tým bude dělat on a vybere k němu trenéra, co ho bude trénovat. Takže už ten svůj postoj trochu změnil?
To je severoamerický model, proč ne? Na tom není nic špatného, ale zase tak radikální to také není. Samozřejmě, že se spolu bavíme o hráčích. K doplnění si něco řeknu.

Je možné, že byste přivedli narychlo někoho z Německa?

Ten čas, kdy by tam šlo někoho získat, už spíš není. Týmy, co se nedostanou do play off, už začaly prodávat a tam už těžko někoho ulovíte.

V Hradci jste skončil před měsícem a půl. Udržoval jste dál kontakt s extraligou a sledoval, jak se vyvíjí?
Byl jsem v Mountfieldu skoro 4 roky, takže myslím, že za pár týdnů mi rozhodně nic moc neuteče. Hráče v soutěži znám, teď musím co nejdřív poznat podrobně Dynamo, to je pro mě hlavní.

K tomu by měl pomoci i Richard Král, který do teď plnil roli hlavního kouče a vám má dělat asistenta?
Ano, Richard tady zůstal a ještě případně někoho do realizačního týmu přivedeme.

Už jste se s kolegou Králem bavili, jak budete mít rozdělené role?
Na detaily bylo málo času, ale asi to bude klasika, já budu koučovat útočníky, Richard obránce… Ale ještě si musíme sednout.

O koho ještě stojíte, aby trenérský tým posílil?
Někoho tady na mojí straně ještě chci, ale ještě není úplně jasno, kdo to bude. Jméno vám teď neřeknu.

A co reakce z Hradce, už se někdo ozval, když vyšlo ven, že teď vedete Pardubice?
Reakce jsou zatím jen pozitivní, ale to mě nepřekvapuje. Trenéři, Míra Schön (majitel)… Přejí mi všechno nejlepší a štěstí.

Vás to nepřekvapuje? Vždyť teď kormidlujete loď úhlavního hradeckého nepřítele, ne?
Musím říct, že my teď nehrajeme jejich level, takže je to bez stresu. Oni mají úplně jiné cíle než my, hrají jinou ligu. My se musíme teď postarat o naše Dynamo.

Čáslava: Máme čas změny vstřebatJak vypadal první den v práci pod novým koučem? „Na tréninku jsme si něco řekli a nastínili si, co po nás pan Draisaitl bude vyžadovat. Určitě to budeme chtít plnit," říká obránce Pardubic Petr Čáslava.
Nový kouč při své premiéře s kšiltovkou Dynama na hlavě hodně kreslil na tabuli a důrazně hráče napomínal, když se mu něco nelíbilo. „Oproti tomu, co jsme hráli, tak tam změny jsou, ale není to nic složitého. Jedná se o jednoduché věci, od kterých se odpíchneme. Teď máme ještě do pátku čas všechno vstřebat," upíná se Čáslavův zrak už k zápasu v Brně.
Moc dobře chápe, v jak složité situaci Pardubice jsou: „Máme před sebou čtrnáct zápasů a ty musíme sehrát co nejlépe, to je priorita. Pak se dívejme nahoru, nebo dolů v tabulce. Nyní se musíme soustředit na naši hru, abychom se rychle naučili nové věci od trenéra a od nich se odpíchneme."

Jste zvědavý, jak vás přijmou pardubičtí fanoušci? Přeci jen na sobě máte hradecké stigma…
Myslím, že tohle všechno musí teď stranou. Podívejte, my se tady můžeme bavit o všem možném, ale situace je hodně vážná. Tohle si musíme uvědomit všichni, nejen hráči, ale i každý, kdo Dynamu fandí, celé město a postarat se o to, abychom tady mohli chodit na extraligu i příští rok.

Nejste překvapený, že na hokej do Pardubic pořád chodí přes 7 tisíc lidí, i když je klub takhle na dně?
Je to paráda a snad budou chodit dál, my potřebujeme každého, kdo nás a naši práci podpoří. Je tady skvělé Brno… Ale tohle jsou Pardubice, české hokejové město. To vím dokonce i já.

Mluví se o tom, že jste měl podepsat dlouhodobý kontrakt na tři roky. Je to pravda?
Určitě, kdyby mě sem někdo chtěl jenom na dva měsíce, tak to by určitě nešlo. Ale na další roky teď nemyslím, fakt ne. Zajímá mě momentální situace, rádi bychom do týmu našli jednu, nebo dvě posily. Aktuálně má absolutní prioritu tahle sezona.