Ve své úřadovně v pardubické kabině si pouštěl pohárové finále mezi Spartou a Zlínem. Právě střetem s valašskou jednotkou vstoupí dnes HC Eaton do extraligových bojů. „Vypadají dobře. V přípravě mají pět gólů na zápas,“ uznale kýve hlavou trenér pardubických hokejistů VÁCLAV SÝKORA. Přesto není důvod k přehnaným obavám. Šestapadesátiletý kouč hlásí: „Na extraligu jsme dobře připraveni.“

S příchodem Dominika Haška, s návraty Petra Sýkory a Martina Richtera se zdáte silnější. Co říkáte?
To se ukáže teprve v samotné soutěži. Víme o kvalitách těchto hráčů, ale konkurence většinou také posilovala. Obměna našeho kádru nebyla moc velká, ale když se na to podíváte, tak pohromadě nám zůstala jen jedna pětka z loňské sezony. Všude jinde jsou změny. Až v soutěži uvidíme, jak si to sedne a bude fungovat.

Cílem klubu je postup do play off. Není to na věhlas Pardubic málo?
(ohradí se) Ale to je přeci prvořadý cíl. Přes postup do play off neexistuje už nic dalšího. Vůbec to nepovažuji za nízký cíl, jelikož se o něj bude hrát velice namáhavých dvaapadesát kol. Navíc v soutěži nebude slabý tým. Podívejte se na Kometu Brno. Sice vyhlásila, že chce uchovat extraligovou příslušnost, ale osobně si myslím, že bude určitě hrát o play off, stejně jako všech čtrnáct mužstev.

Je možné, že extraliga bude ještě vyrovnanější než vloni?
Bude. O Kometě, jako o nováčkovi, jsme již mluvili. Obrovskou snahu odčinit loňskou sezonu budou mít Liberec, České Budějovice. Počítám s tím, že tlak se ještě zvýší. Možná to loni vypadalo, že soutěž už nemůže být vyrovnanější, ale vážně si myslím, že letos to bude ještě tvrdší.

Extrémně důležité bude zachytit začátek soutěže.
Jistě. Zkraje sezony hrajeme prvních šest zápasů prakticky obden a když v takovém rytmu ztratíte jednoho dva klíčové hráče, může utéct spousta bodů. Proto vše musíme chytit už od začátku.

Se zraněními jste se potýkali po celou přípravu. Je to velký problém?
Především při nácviku přesilových her. Na marodce se nám hráči prostřídali opravdu důkladně.

Jak poznamenal život kabiny příchod Dominika Haška?
Dominik je výrazná osobnost a u spoluhráčů má respekt, který si však nevynucuje. Spíš se snažil do kolektivu úplně normálně zapadnout. Jeho vliv se projeví až v samotných utkáních a já doufám, že budeme stavět na jeho výkonu.

Jaké to je, trénovat takovou osobnost?
Už jsem to zažil vícekrát. Třeba v Litvínově, kde byl Robert Reichel, který byl navíc sportovní manažer. Byla to hodně specifická situace, ale oba jsme se s tím bez problémů vyrovnali. Myslím, že s Dominikem to bude podobné.

Těšíte se až ten „cirkus“ naostro začne?
Samozřejmě. (vypálí) Vždyť celá příprava směřovala k něčemu, co právě teď začíná. Jsme rádi, že už je to tady. Stoupá napětí, což jen přispívá k připravenosti a motivaci. Věřím tomu, že jsme dobře připraveni!

Na Haška stále dostatek lístků

Obnovená premiéra Dominika Haška v pardubickém dresu doposud není vyprodaná!
V pokladnách ČEZ Areny bylo v úterý ještě dostatek volných vstupenek. „K dispozici je ještě téměř dva tisíce lístků. Na stání i na sezení,“ uvedl Ondřej Šebek, obchodní manažer HC Eaton, jenž tak vyvrátil spekulace o beznadějně vyprodaném úvodním mači sezony (18.10, ČT4).
Hašek by se měl do klece postavit se stoprocentní jistotou i přesto, že neplánovaně zrušil generálku s Českými Budějovicemi, kterou Moeller opanoval po výsledku 5:1. „Dominik byl drobně zdravotně indisponován. Nechtěli jsme zbytečně riskovat. Byl to vlastně jen jediný den, který v tréninku vynechal,“ řekl pardubický trenér Václav Sýkora.
To Zlín řeší před dnešním vstupem do sezony opravdový problém. Premiéru nestihne kapitán týmu a výkonný snajpr Jaroslav Balaštík, který má po úderu urostlého vítkovického obránce Richarda Stehlíka přeražené oční oblouky. Zlín dokonce celý případ předává civilnímu soudu. „Jedná se o velmi vážné zranění, které může způsobit i trvalé následky,“ láteřil prezident klubu Martin Janečka.
Absencí klíčového forvarda se však nenechte zmást. Eaton snadný úvod do sezony rozhodně nečeká. Už neplatí rovnice Balaštík, Leška = Zlín. „Velice nebezpečná je Kollárova řada. Soupeř byl v přípravě velice produktivní. V průměru vstřelil pět branek na zápas. K tomu určitě přidá typickou houževnatost a zarputilost,“ varuje před Valachy pardubický trenér.
Pardubice by měly do bitvy vyrazit takřka kompletní. Zdravotní problémy Petra Sýkory jsou minulostí, otazník je pouze nad startem bijce Jiřího Cetkovského.