Jistojistě bude FRANTIŠEK KABERLE nejsledovanějším mužem pardubické sestavy. Pětinásobný mistr světa a vítěz Stanley Cupu s Carolinou Hurricanes je po odchodu Dominika Haška nejzářivější hvězdou Jandačova týmu, jenž bude od září obhajovat mistrovskou trofej.

„Celé angažmá v Pardubicích je pro mě nový impuls. Ještě jsem nezažil hrát v Česku jinde než na Kladně. Je to pro mě nové. Kladno se v posledních letech motalo na spodku tabulky. Teď jsem v klubu s úplně jinými ambicemi,“ říká šestatřicetiletý konstruktivní obránce.

Váš přesun z Kladna do Pardubic nejde považovat za tuctový. Co „hezkého“ jste se ve své domovině o sobě dozvěděl?
(usmívá se) V klubu jsem cítil, že o mě zrovna dvakrát nestojí. Tak se tam přeci nebudu cpát. Na něčem jsme se dohodli, ale pak mi mohli dát jen třetinu. A fanoušci? Moc jsem to nesledoval, ale samozřejmě jsem zaslechl, že Kaberle odchází za penězi, a podobné řeči. Ale byli i tací, kteří mě pochopili. S tím se nedá nic dělat. Tomu se nikdy nevyhnete. Musíte se s tím smířit.

V pondělí jste s vaším novým týmem poprvé vyjeli na led. Jak jste se cítil?
Jo, dobře. Bylo to zatím ještě ve volnějším tempu. Člověk si musí zvyknout na novou výstroj a nezranit se. Počítám s tím, že se tempo bude postupně zvyšovat. Uvidíme, co dalšího přijde příští týden na soustředění v Havlíčkově Brodě.

Hráči si v úvodu přípravy hromadně stěžují na otlaky z nových bruslí. Jste na tom podobně?
Dřív jsem byl celkem v pohodě, ale před třemi lety jsem měl operovaný kotník. Od té doby to vždycky první týden cítím. Jinak se samotnou výstrojí nemám problém. Nejtěžší je si zvyknout na hokejky.

Už máte v Pardubicích vyhlédnuté bydlení?
Zatím jsem stále v hotelu, ale klub mi už vytipoval pár bytů, tak se na ně půjdu podívat. V sezoně sem přestěhuju i rodinu.

Zaslechl jste, že Pardubice mívají po titulu v následujícím roce obrovské trable?
To víte, že jo. Je to známý fakt. (usmívá se) Hned, jak jsem Pardubicím podepsal, tak mi to říkal táta. Samozřejmě i novináři. Je tady nový trenér, kádr se také obměnil, tak doufám, že to letos platit nebude. Snad se v klidu dostaneme do play off a pak se uvidí.

Je to pro vás výzva změnit zavedené pořádky?
(pokyvuje) Vůbec celé angažmá v Pardubicích je pro mě nový impuls. Ještě jsem nezažil hrát v Česku jinde než na Kladně. Je to pro mě nové. Kladno se v posledních letech motalo na spodku tabulky. Teď jsem v klubu s úplně jinými ambicemi.

Budete hrát také před absolutně odlišnou diváckou kulisou. Hrávalo se vám v Pardubicích dob­ře?
To už nevím, ale pamatuji si, že jsem tady dostal desítku a atmosféra byla super. (rozesměje se) Nedá se říct, že by se mi někde hrálo vyloženě špatně. Moc mi nevyhovuje velké hřiště, ale to v Pardubicích naštěstí není.

Už jste si zjišťoval, kdy se představí Pardubice na Kladně?
Ne. Vůbec to nevím, ale brzo se podívám.