Bezradní, bezzubí, neškodní, marní… taková přízviska si teď „užívají“ hokejisté pražské Sparty. Svoji nepohodu potvrdili i v Pardubicích, kde ve čtvrtek padli 1:4. První dvacetiminutovka byla ještě i podle útočníka Eatonu JANA KOLÁŘE relativně vyrovnaná: „Sparta je v takové situaci, kdy musí hrát každý zápas naplno. Bylo vidět, že zamýšlela být na začátku aktivní a nechtěla nás nechat, abychom do ní bušili. Postupem času jsme iniciativu přebírali my a odehráli jsme dobrý zápas,“ pochvaloval si. Se svými spoluhráči se skvěle vyrovnal se sparťanskou agresivitou.

Sparta se do Pardubic pokoušela jít zostra, ale přizpůsobit se vysokému nasazení vám moc potíží nečinilo. Souhlasíte?
Určitě, doma chceme hrát aktivně, takže zápas se Spartou byl z obou stran hodně o bruslení a pro diváka, myslím byl, hodně zajímavý.

Porazili jste ji doma už podeváté v řadě. Čím to, že vám tak sedí?
Tuhle statistiku jsem vůbec neznal. Ale je pravda, že se mi proti Spartě hraje také docela dobře. Doma občas můžeme mít problémy s urputnou obranou, ale takovou hru Sparta moc nepraktikuje.

Nepřišlo vám, že jak jste odskočili na rozdíl dvou gólů, že trochu rezignovala na obrat?
Asi trochu ano. Po aktivním začátku jsme je otupili, dali jsme góly a Sparta se dostala dolů. Určitě měla v hlavách, že se jí nedaří a podle mě už neměla morální sílu, aby zápas obrátila. Sparťané jsou v situaci, kdy čekají na každé další utkání, ve kterém věří, že se proberou. Věděli jsme, že jim můžou vyjít dvě, tři akce, zblázní se a najednou se dostanou do pohody, která jim chybí. Rozhodně jsme nechtěli dopustit, aby se zvedli.

Moc nechybělo a soupeře jste zaskočili hned při prvním střídání, po pár sekundách jste vytvořil šanci pro Petra Koukala. V Boleslavi jste začali stejně dobře, znamená to, že Pardubice začínají sázet na blesková zahájení?
Chceme hrát aktivně pořád. Teď to spíš vyplynulo ze situace, akci předcházela chyba sparťanského beka. Šel na něho puk, ale rychle jsme je napadali a z toho se podařilo přejít do přečíslení dva na jednoho. Sehráli jsme ho docela dobře, škoda, že to Kouky netrefil.

Potom jste ještě jednu gólovou přihrávku poslal Starému. Nehecoval jste o druhé přestávce vaše spoluhráče, aby vám puk také naservírovali před prázdnou branku, že vy byste šanci proměnil?
(usměje se) Ne, to ne. Kluci věděli, že by se to asi proměňovat měli. Šance jsme měli i další, ale když jsme vyhráli, zpětně nás to moc mrzet nemusí. V posledních zápasech tam naší lajně vždycky aspoň jeden gól spadne, ale šancí máme daleko víc, měli bychom je využívat lépe.

Právě, pět zápasů za sebou se alespoň jeden z vaší řady s Petrem Koukalem a Janem Starým trefil, ale klidně by vaše brankové příspěvky mohly být bohatší…
Mohly, ale zase musíme stát na zemi. Nějaké góly dáváme. Jasně, chceme víc, ale musíme zůstávat skromní a dostávat se do dalších šancí. Rozhodně by byl nesmysl se tím nějak svazovat.

Od té doby, co k týmu přibyl na asistentský post Pavel Hynek, mužstvo jenom vyhrává. Co se změnilo od chvíle, co rozšířil trenérský tým?
Určitě to trochu ulevuje hlavnímu trenérovi v koučingu. Jeden při zápase posílá útočníky, druhý beky a může se víc soustředit na taktiku. Když tady byl pan Jandač sám, tak jsem také žádný problém neviděl. Určitě je pro něho teď lepší, když má s kým různé věci konzultovat.

Po čtvrteční předehrávce jste se stali nejlepší týmem z Čech. Co plánujete dál, odstranění moravsko–slezského dvojbloku z čela?
Myslím, že bychom hlavně neměli moc spekulovat. Do konce soutěže pořád zbývá hodně času. Nahoru se tabulkou postupuje strašně těžko, ale dolů spadnete hned.

V neděli vás čeká právě Třinec, mohla by se opakovat bezstarostná střelnice, kterou jste si proti němu otevřeli minule? Na svém hřišti jste zvítězili 9:2.
Bezstarostný zápas není asi žádný. Tehdy jsme se trápili v zakončení, najednou to prasklo a dali jsme devět gólů. Třinec tady hrál skvěle, ale měl smůlu, že na co jsme sáhli, z toho padl gól. A teď hraje výborně, takže se spíš asi budeme muset soustředit na hru dozadu a nemyslet si, že nám tam napadá všechno.

Radovan Somík dal podle pečlivých záznamů pardubického historika čtyřstý domácí gól proti Spartě. Bude platit do kasy?
Výborná poznámka. Vůbec jsme to nevěděli, takže vznesu připomínku (směje se).

Bude se v Třinci opakovat kanonáda z Pardubic?

Co mají společného Sparta a Třinec? Eatonu to na ně letos jde znamenitě. Proti Holešovickým Pardubice vyhrály dvakrát doma a na jejich ledě získaly bod za prohru po nájezdech. V Třinci Eaton zvítězil 3:1, následně Oceláře doma rozmetal 9:2.

A právě duel ve Slezsku čeká na Pardubické v neděli (17.00).

Jandačův výběr porušil pravidelné střídání tří výher a tří proher a díky čtvrtému vítězství v řadě prožívá nejlepší období v sezoně. Ovšem hlavní trenér bude muset trochu nečekaně řešit jednu díru v sestavě. Libor Pivko totiž po zápase se Spartou ukončil působení v Pardubicích a stěhuje se do ruského Nižněkamsku. Třinec se dlouhodobě přetahuje s Vítkovicemi o čelo extraligy, v souboru hvězd, které má kouč Pavel Marek k dispozici, poutá největší pozornost střelec Martin Růžička.