A je po tajence, Miloš Říha řízl do početného kádru. Původně plánoval vyřadit brankáře, dva obránce a tři útočníky, ale kvůli zlomené ruce Ladislava Havlíka a zdravotním problémům Tomáše Bokroše zatím škrtl jen jednoho beka. Druhý vypadne někdy po turnaji ve Švýcarsku.

V hokejových Pardubicích si nezahrají zadák Tomáš Rusina, útočníci Jiří Cetkovský, Ludwig Niederbach a Matej Sikela. Brankář Brandon Maxwell pak dokázal vystrnadit z místa dvojky Tomáše Halásze.

Nejvíc emocí budí nepodepsání Cetkovského, bez něhož se sestava Dynama v posledních letech neobešla. „Situaci mu hodně ztížilo zranění v přípravě. Roli hrály i finanční důvody. Nebudu mluvit za manažery, ale jeho plat je na úrovni třetí lajny a tam by se nedostal," komentoval svoje rozhodnutí pardubický trenér.

Dalo se ale čekat, že jednatřicetiletý útočník bude mít fušku se do kádru protlačit.

Říha chce hrát moderní hokej založený hlavně na pohybu a sem mu urostlý silák moc nepasoval. „Jirka je hráč, kterého znám dlouho a vážím si ho za služby, které tady odvedl. Bruslení je jeden aspekt, to je jeho deficit. Velkým důvodem je i ekonomická stránka. Mohlo by se stát, že by uplatnění třeba našel. Ale aby tady teď někdo zůstával jen kvůli bitkám, to v českých podmínkách úplně běžné není," vysvětluje svůj postoj Miloš Říha.

Jména, která tým opustí, se řešila už ve čtvrtek v noci.

„Po zápase v Budějovicích jsme měli poradu, kde byli trenéři, manažeři, poradce týmu a člen představenstva. Dá se říct, že jsme se na všem shodli," prozradil Říha.
Že se vzdal služeb divočáka Niederbacha i Cetkovského ale neznamená, že se z Dynama stává soubor beránků.

„Ve čtvrté lajně bude muset hrát každý do těla, kdyby to někdo nezvládal, bude mít problém. Hráčů, co umí přitvrdit 
i porvat se, máme dost," říká pardubický hlavní trenér.

Z nováčků na testech zaujali hlavně útočník Eduard Šimun a obránce Jan Látal. „Ten je pro mě největším překvapením přípravy," chválí kladenského odchovance Miloš Říha.

Stejnou kometou je i brankář Brandon Maxwell. Vypadalo to, že Američan přišel do týmu jen jako strašidlo, aby ostatní v kempu makali. Loňská sezona ve Vítkovicích? Vůbec mu nevyšla.
A nakonec vytlačil z kabiny Tomáše Halásze, jehož Pardubice přivedly před loňskou sezonou jako velkou posilu. Ten si buď začne hledat nové angažmá, nebo kývne na Šumperk.

„Na Maxwellovi vidíte tu zámořskou mentalitu, jde do branky a jde vyhrát. Nic ho navíc nerozhodí, v přípravě chytal velmi dobře. Rozehrává puky, to po gólmanech budu chtít. Chválili si ho i beci, hodně na ně mluví," vypočítává plusy zámořského gólmana pardubický kouč.

Nad působením talentovaného brankáře Karla Vejmelky v klubu visí otazník. Na posledním draftu si ho zamluvil Nashville, chce s ním pracovat a je reálné, že si ho v blízké době stáhne do Ameriky.

Říha o vyřazenýchTomáš Halász: „Je pod smlouvou, budeme řešit, co dál. Variantou je první liga."
Tomáš Rusina: „Je tu pod smlouvou, bude pokračovat v Šumperku. Má dobré vlastnosti, které se v budoucnu dají využít. 
Teď se ale do sedmi obránců nevejde."
Jiří Cetkovský: „Situaci mu ztížilo zranění. Platem by byl na úrovni třetí lajny a tu by nehrál, roli hrál i finanční aspekt."
Ludwig Niederbach: „Měl trochu adaptační problém. Hodně potřebuje hrát mužský hokej. Myslím, že půjde do Šumperka."
Matej Sikela: „Je to hrozně pracovitý hráč, ale jde o cizince, je mu 24 let. Aby tady zůstal, musel by udělat první tři pětky."