Voda teče vždycky směrem dolů. Benzinový motor na naftu nikdy nepojede. Hokejový brankář Roman Málek pokaždé zničí Pardubice. „Pojišťováci“ věří, že poslední jistotu konečně vygumují.

Bilance vítkovického gymnasty je proti nim v play off ohromující.

Pardubice začal trápit v roce 2002 a čtyřikrát je dokázal porazit. Neprohrál s nimi ani jednou.

Poprvé je coby gólman Slavie je nepustil do semifinále.

O rok později sfoukl Východočechy ve finále. V rozhodujícím sedmém zápase slavil výhru 1:0. A to proti sobě neměl žádná hokejová nemehla. Za Pardubice váleli Petr Sýkora, David Pospíšil nebo současný asistent trenéra Ladislav Lubina.

Ti všichni se ještě minimálně měsíc museli budit hrůzou. Strašil je přízrak v červenobílém dresu a jmenovkou Málek. „Na tu porážku 0:1 nikdy nezapomenu,“ tvrdí v současnosti liberecký Jaroslav Kudrna.

Sezonu nato se Málek přesunul do Plzně a co čert nechtěl. Znovu natrefil na Pardubice a opět jim vystavil stopku. „Možná náhoda, možná štěstí,“ usmál se jenom současný vítkovický gólman.

Sbírku pardubických skalpů zkompletoval před rokem v semifinále.

Pardubický kouč Pavel Hynek se tématem Málek moc zabývat nechce. „Jdeme tou cestou, že ho neřešíme. Nepřipravujeme se na něj. Nechceme to zbytečně démonizovat a Romana klukům podsouvat. Vítkovice mají také jinou sezonu než před rokem,“ snaží se, aby jeho hráči na bilanci proti vítkovickému brankáři moc nemysleli.

„Je to spíš takové vděčné téma pro novináře, že se mají čeho chytit a najdou si svoji kauzičku a budou mít nadpisy,“ pousmál se vládce pardubického střídačkového prostoru.

Přeci jen by ale měl zvážit, zda by nestálo za pokus, požádat pardubickou primátorku Fraňkovou, aby postavila na hranice města policejní hlídky, které by do něj brankáře Romana Málka vůbec nepustily.

Přehnané?

Možná. Ale jistota je jistota. Co kdyby zase čaroval…