Karlovarské klima hokejistům Pardubic letos svědčí. Na začátku sezony v lázeňském městě vyhráli 7:3, ve středu 4:0. Odpor domácích úplně smetli. Kapitán PETR KOUKAL (29) měl důvod chválit. „Všichni jsme ten zápas zvládli výborně, takhle by to mělo vypadat,“ prohlásil pardubický útočník. Za čtyřicet minut dali „pojišťováci“ čtyři góly a vyhnali z branky Mensatora. V pátek je čeká doma Sparta (18.00).

Dušana Salfického jste se už rozhodli šetřit?
Bylo to 4:0, hlavně jsme nechtěli dostat gól a nekomplikovat si to. Nějaké šance jsme si vytvořili, gól z toho ale nepadl. Myslím, že jsme pak malinko polevili, což bychom dělat rozhodně neměli, ale Růža tu nulu vychytal.

V devětadvaceti jste byl druhým nejstarším pardubickým útočníkem na ledě. Mezi všemi mladíky jste byl vlastně za veterána. Užíval jste si to mazáctví?
První byl Količ (Jan Kolář) a já druhý, to je fakt. Třetí byl pak ještě navíc Starda (Jan Starý), který je ročník 86, takže je to trochu paradox. Naštěstí máme ještě starší kluky v obraně, ale nijak mi to nevadilo. Starý si nepřipadám. Ale je jedno, kolik komu je. Všichni jsme ten zápas zvládli výborně, takhle by to mělo vypadat.

Před utkáním ve Varech vypadl ze sestavy Martin Bartek, mimo jste už tak měli pět útočníků. Zažil jste už něco podobného?
To se stává každý rok, jen letos jsou ta zranění dlouhodobějšího charakteru. Většinou to bývá tak, že hráč nemůže nastoupit do jednoho, dvou zápasů. Teď to je bohužel delší. Ale musíme se s tím poprat. Měli jsme poslední dobou nějaké výpadky, doufám, že teď uděláme nějakou bodovou šňůru a odrazíme se nahoru i v tom počtu, v jakém jsme.

Poslední dobou to ale vypadá, že čím méně vás je, tím lépe hrajete…
V tom bych to neviděl. Pár utkání zpátky nás taky nebylo moc a dokázali jsme prohrát pět zápasů ze šesti. Nedělal bych z toho vědu. Od utkání se Slavií hrajeme většinou jenom na tři lajny, maximálně se někdy povede slepit ještě čtvrtou. Lidí je pořád stejně. Spíš je to v samotné hře, než v počtech. Dobrou formu mají mladí kluci, což nám pomáhá. Moc gólů jsme nedávali, teď se střelecky chytli oni a pomohli nám pár zápasů vyhrát. Navíc funguje celá defenziva, jeden gól jsme dostali od Liberce, ve Varech žádný, to je základ. Od toho se teď musíme odrazit.

Berete to tak, že mladíci ubrali tlak, který ležel na vaší první formaci?
Na nás nikdo žádný tlak nevyvíjí, nebo aspoň nic takového nevnímám. Vážně jsem ale moc rád, že mladí kluci dávají góly a dovedeme vyhrávat. Pořád je ale potřeba si uvědomit, že nám zatím vyšly jenom dva zápasy po sobě. Předtím jsme měli hodně špatné období.

Hrát několik zápasů po sobě jenom na tři řady je fyzicky dost náročné. Nebojíte, se že by v náročném prosincovém programu mohly dojít síly?
Ve Varech jsme to odehráli úplně v klidu, nějaké síly se povedlo ušetřit. Navíc si nemyslím, že je všechno jenom o tom, kdo má kolik sil. Jde o to, jak se v zápase daří. Naposledy jsme odehráli super utkání, Vary silově rozhodně neztrácely a přesto prohrály 0:4. Každý zápas vypadá jinak, povede se vám první střídání a i když máte třeba naražené koleno, nikdo vás v celém utkání nechytne. Hokej je hlavně o hlavě a sebevědomí.

To budete potřebovat i dnes proti Spartě. Letos vás dvakrát porazila, dala vám už deset gólů. Jste na ni za to hodně nabroušení?
Vrátit jí to chceme. Ale čím víc je člověk nabroušený, tím hůř to dopadá. Chceme hrát svoji hru a dodržovat stanovenou taktiku, ne že si půjdeme zahrát hokej a někoho zmlátit. Na to nemáme ani hráče. Je mi jedno, jestli to bude 1:0, nebo 10:9, hlavně abychom vyhráli.

Výtečnou formu má letos hlavně Petr Ton. Čím to podle vás je, že každý ví o tom, jak je rychlý a že skvěle ovládá kličku do bekhendu a stejně mu ji všichni zbaští?
Kdybych byl brankář, tak bych dělal proti němu asi něco jiného. Ale je vidět, že je šikovný a strašně rychlý. Vloni měl horší sezonu, moc gólů nedal, teď se Sparta pohybuje nahoře a Petr má body. Všechno je o mužstvu. I kdyby sem přišel Gretzky v jeho největší slávě, tak nezmůže vůbec nic, když se nedaří celému týmu.