Když před třemi lety vyrazil na hokejové MS do 20 let jeden zástupce Pardubic, byl to málem zázrak. Tomáš Nosek po dvou letech navázal na Roberta Kousala.

Teď se může stát, že na prestižní přehlídku nejlepších juniorů světa pojedou tři borci, co oblékají dres „pojišťováků". Dva útočníci a jeden bek. Michael Špaček, Daniel Voženílek, plus Jan Ščotka.
„Kdyby to rozhodnutí bylo na mně, vezmu si na mistrovství světa všechny tři kluky," bez váhání vypálí pardubický trenér Zdeněk Venera.
Přehnané? Právě, že ani trochu.

Michael Špaček (17 let)
Proč by měl jet na MS do 20 let: Přírodní talent od Boha, ofenzivní démon, co dovede na ledě vymyslet tisíc a jedno řešení. Má periferní vidění, jako málokdo v celé extralize. Pokud bude pokračovat v nastoleném trendu, klidně se může objevit v příští sezoně na nějakém turnaji dospělé reprezentace. Rozumí si s Jakubem Vránou, dalším českým ofenzivním koumákem, na posledním MS do 18 let spolu vytvořili nebezpečnou „ptačí letku".

Michael Špaček patří mezi nejšikovnější hokejisty extraligy, přitom není ani plnoletý.
Daniel Voženílek je zase defenzivní drtič, hodně dobře zvládá hru kolem mantinelů. Jan Ščotka zase z pozice obránce moc rád útočí a drzé manévry mu vychází.

Reprezentace o víkendu v Přerově absolvovala poslední velký test před kanadským šampionátem, který startuje v prosinci. Mladíkům se dařilo.˛Vyběhli s Finskem i Ruskem, padli jen se Švédy. Mít takovou bilanci před pěti lety? Mysleli byste si, že je to sen.
Tahle generace má potenciál.

Daniel Voženílek (18 let)
Proč by měl jet na MS do 20 let: Už ve svém mladém věku hravě dokáže plnit taktické pokyny mezi dospělými. Je to tvrďák, bourač, defenzivní expert. Nebojí se jít do žádného souboje a v týmu plném ofenzivních hvězdiček by se podobně smýšlející útočník zatraceně hodil. V pohodě svoji roli navíc přijme, nebude naštvaný, že nepoletuje v prvním útoku. Ví, co umí, zdobí ho skvělá defenziva a svoji práci dělá dobře. To má rád každý trenér.

Turnaje se účastnili i Śčotka s Voženílkem. Špaček chyběl jen kvůli zraněnému kotníku. „Škoda, že jsme prohráli první zápas se Švédskem. Ale celkově to byla paráda," byl nadšený Voženílek.
Česká armáda pobláznila celý Přerov. Fanoušci si užívali nádherný hokej plný elánu a nadšení. „Hráli jsme dobře, ale měli jsme hlavně výborného gólmana. Vaňous (Vítek Vaněček) chytal skvěle a to se hraje hned úplně jinak. Výborný brankář dělá v týmu strašně moc," říká Ščotka.

„Kéž bych si tam řekl o soupisku pro šampionát," přeje si. Kdo ví, možná ano.

„Asistent Miloš Říha mluvil v pondělí s trenérem Miroslavem Přerostem a ten říkal, že naši hoši mají docela velkou šanci se na mistrovství dostat. Má to logiku, vždyť kdo hraje pravidelně extraligu?" přidává pardubický kouč Venera.
„Michael Špaček má sice teď nějaké problémy s kotníkem, ale snad se dá brzo dohromady. Myslím, že bychom mohli jet všichni," věří si i Ščotka. Také Voženílkovi by vůbec nevadilo, kdyby si Vánoce užil v Kanadě: „Byla by to úplná senzace, ale ještě je to daleko."

On by byl možná největším překvapením nominace.
Extraligu začal hrát, když se Pardubicím kupila zranění. Teď do prvního týmu patří. Bez debat. „Je to urostlý a správně drzý hráč. Pokud se mu něco nepodaří, jede dál, nic si z toho nedělá," vyzdvihuje jeho přínos Venera.

Drsná a zodpovědná hra se líbí i Přerostovi. Právě kvůli poctivému bránění pomalu Voženílka zařazuje do svých plánů. „Odehráli jsme v Přerově všechna oslabení a nedostali žádný gól, takže to bylo dobré. Pan Přerost mi říkal, že v téhle roli mám velkou šanci se na mistrovství světa dostat. Musím makat teď v Pardubickém v áčku. Snad to vyjde," trochu nesměle říká útočník.

Ščotka se Špačkem mají medaili z posledního mistrovství světa. Teď bude vysoko mířit i dvacítka. Má sílu.

Jan Ščotka (18 let)
Proč by měl jet na MS do 20 let: Často v extralize nastupoval vedle Petra Čáslavy a vedle něj nachytáte spoustu poznatků, i kdybyste nechtěli. Na tak mladého obránce má navíc dost vysoké sebevědomí, nebojí se jít do kličky a vymyslet přečíslení. Vsetínský odchovanec patří do kategorie ofenzivní zadák a ta českému hokeji chybí. Navíc on rozhodně nebude mít trému z budoucích hvězd NHL.

Kromě Víta Vaněčka, kterého si na draftu zamluvil Washington, se opírá o Jakuba Vránu, útočníka, co hraje švédskou ligu v Linköpingu. „Tihle dva jsou lídři mužstva. A jestli ještě pustí Davida Pastrňáka z Ameriky, dostal by tým dalšího super kluka do party a hlavně na led," ví o silné partě Jan Ščotka.

„Ročník 96 měl naposledy dva hráče v prvním kole draftu do NHL a dva ve druhém. Máme kluky, co jsou ve světové špičce, můžeme hrát s kýmkoliv vyrovnané zápasy," přidává se i Voženílek. K esům, co dovedou rozhodovat zápasy, si připište ještě pardubické mládě Špačka…

V případě, že Miroslav Přerost na všechny tři opravdu ukáže, se budou Pardubice dmout pýchou, ale i řešit vážný problém: tři hráči mínus.
„Pokud pojedou, chybět nám rozhodně budou, všichni tři nastupují v extralize stabilně," na rovinu říká Zdeněk Venera.

Navíc kvůli pravidlu, že kluby mohou na soupisce mít jen 15 hráčů bez věkového omezení by, Pardubice přišly o tři mladíky, co mají extraligovou výkonnost.

MS DO 20 LET
Termín: 26. prosince 2014– 5. ledna 2015
Místo: Montreal, Toronto (Kanada). Nastupovat se bude v Bell Centre a Air Canada Centre, kde hrají Montreal Canadiens a Toronto Maple Leafs NHL.
Systém turnaje: V základní skupině Česko narazí na Švédsko, Švýcarsko, Dánsko a Rusko. Do čtvrtfinále postupují nejlepší čtyři celky.
Medaili Česko naposledy vyhrálo v roce 2005, na šampionátu v USA bralo bronz. Úřadujícím světovým šampionem je Finsko.

Sraz má reprezentace 13. prosince, o medaile se hraje na začátku ledna. Venera by svoje hráče mohl postrádat až v šesti zápasech. „Výkonný výbor bude projednávat, jestli budeme moci místo nich nasadit starší hráče. Na jednu stranu nám někdo nařídí, abychom nasazovali mladíky, na druhou nám je někdo sebere. Měli bychom dostat výjimku,"apeluje na svaz pardubický hlavní trenér.
Zbývá ještě měsíc. Filuta Špaček, drsňák Voženílek a hračička Ščotka na letenku do Kanady rozhodně mají.