Hokejový rok Pardubicím skončil a Deník přináší vysvědčení pro celý tým. Pochvalu třídního učitele dostávají Václav Benák s Janem Kolářem i dvě útočné posily z NHL. To v Kanadě se bude sahat pro opasek.  Do Česka dorazili dva studenti a oba schytali „kuli jako Brno".

BRANKÁŘI

DUŠAN SALFICKÝ⋌ 1-
Lahev archivního vína, která ležela ve sklepě a v pravý čas putovala na stůl. Má za sebou báječnou sezonu, zvládl držet Pardubice nad vodou, když se Růžičkovi nedařilo. Čtyřicetiletý mazák dlouho hasil průšvihy nejisté defenzivy.

MARTIN RŮŽIČKA⋌ 3-
Konec dobrý, všechno dobré? Takhle to nechodí. Víc než půlku sezony měl naprosto příšernou. Zvedl se, až když přišel Miloš Říha. Od té doby dokazoval, že chytat umí. Proč to ale před tím nešlo a do branky mu padaly „brambory"? Pracovalo se s ním špatně? Připomínal agenta Masona Storma z filmu Těžko ho zabít (hrál ho Steven Seagal). Všichni si mysleli, že je po něm. Mrtvola… Pak se ale zázračně probral, chvíli potrénoval a každému nakopal zadek…
Nehodnocen – neodehrál ani 5 zápasů: Vladislav Koutský.

OBRÁNCI

VÁCLAV BENÁK ⋌ 1
Borec. Když většina z jeho kolegů z obrany hrála tužku, on ne. V hodnocení +/- se držel celou dobu v kladných číslech, nakonec skončil na +12. Navíc posbíral 25 bodů, což je jeho životní výkon. Malý chlapík se svaly Arnolda Schwarzeneggera byl fantastický.

JAN KOLÁŘ ⋌1
Pomalu se z něho stával jeden z velkých lídrů defenzivy. Souboje jeden na jednoho? Parádní disciplína. „No tak pojď, synu, ode mě odjedeš s brekem a bez puku…" Po 21 zápasech přijal nabídku z Doněcku a chytil se i v KHL.

JIŘÍ VAŠÍČEK⋌2-
Tohle je havíř, který za směnu narube tunu uhlí a cestou z práce oběhne všechny babičky v ulici, jestli nepotřebují něco v „samce". Tvrdý pracant a dobrák. Rozjel se až po odchodu Pavla Hynka, ten mu tolik nevěřil. Za co mínus? Za zbytečné fauly. V hodnocení +/- byl nejlepším v týmu. Výsledek? Skvělých 13 kladných bodů.

VÁCLAV KOČÍ ⋌3
Jeho rajónem je obranná třetina, zakousne se a nepustí, tady je pro tým hodně cenný. Nejlepší výkony podává, když nevymýšlí složitá řešení a hraje jednoduše, to k němu sedí.

MAREK ĎALOGA⋌3
Zázraky se od slovenského fofrníka nečekaly. Ale on překvapil, stal se hokejovým Usainem Boltem. Chvíli na hrotu, pak před vlastním brankovištěm a za moment zase na druhé straně. Má rychlost vichřice! Pokud při ní ještě zkrotí ruce, bude nejlepším ofenzivním obráncem extraligy.

PETR MOCEK ⋌3
Možná není nejrychlejší a ani nedovede být mozkem při přesilovce. Ale platí u něho to samé jako u Kočího: jeho doménou je poctivá práce v defenzivě. Tým nemůže mít v kádru 8 beků, co budou chtít tvořit. Potřebujete někoho, kdo tělem zastaví rozjetý náklaďák.

ALEŠ PÍŠA ⋌3-
Zklamal. Na svoje poměry páchal strašných chyb v defenzivě. Místo, aby byl tím, kdo požár vzadu zklidní, ještě sem tam přiložil poleno. Od hráče jeho formátu se čekají lepší výkony. Musí mít celou obranu na hrbu! Co ho uchránilo od čtyřky? Střela. Při přesilovkách byl z beků nejlepší, nebál se vypálit. Celkem nastřádal 6 gólů.

JIŘÍ MARUŠÁK⋌3-
Vstřícný sympaťák přišel z Plzně, aby zaplnil díru v sestavě. Pomohl, ale nenadchnul. Při bránění občas nestíhal, hlavně kladenské hadimršky mu dělaly v play off velké problémy. Klika byla, že Látalova potence je zhruba jeden gól za čtrnáct let. Mladí Rytíři ho slušně větrali. Po čtvrtém zápase série nakonec skončil v nemocnici.

MAREK DRTINA⋌ 4
Sakra, tak kdy přijde ten  progres? Aby na něj taky nebylo pozdě. Je vysoký, zlepšil bruslení, má dobrou ránu. Jenže jakoby mu bylo na ledě všechno fuk. Odehrál jenom 13 zápasů.

JAKUB KINDL ⋌4
Výlukové angažmá v Pardubicích mu nevyšlo. Od beka slavného Detroitu Red Wings se čekají jiné věci než chaos a zmatek. Zajímavé je, že v NHL hraje přitom solidně. Nebojí se na soupeře vyšlápnout a je jistý při zakládání útoků. Široké evropské hřiště mu moc nesedlo. Tak třeba příště…

TRAVIS GAWRYLETZ ⋌5
Katastrofa. Napáchal víc škody, než Lord Voldemort v Harry Potterovi. Minimálně každé třetí střídání vymyslel nějakou ptákovinu. Jeho hrubka zavinila druhou porážku v play off na kladenském ledě. Jestli by měl opakovat ročník? Ne, musí na jinou školu. Bez urážky, ale tuhle nezvládá.
Nehodnoceni – neodehráli ani 10 zápasů: Vladimír Sičák, Stanislav Hudec, Ondřej Starý, Robin Staněk, Jan Zdráhal.

ÚTOČNÍCI

ALEŠ HEMSKÝ ⋌1
Jako když vyrazíte na koncert, počítáte s tím, že budete stát kilometr od pódia a najednou dostanete lóži, tři hostesky a raut!  Aleš Hemský byl velkým bonusem. Do Pardubice přinesl hokej z jiné dimenze, z každého obránce uměl udělat totálního pitomce.  Předváděl elegantní kličky a dával i góly, připsal si  14 čistých průstřelů. Zvládl odehrát 27 zápasů, pak zahoukala NHL.

DAVID KREJČÍ⋌1
Možná nejkomplexnější český hokejista současnosti. Umí bránit, nahrávat, střílet, kličkovat, nebojí se srážek… a snad i kdyby onemocněl ledař, klidně sedne na rolbu a připraví hrací plochu. Sledovat centra Bostonu naživo? Neskutečná podívaná. Všechny posily z NHL navíc u fanoušků bodovaly svojí vstřícností. Kolik tihle tři rozdali podpisů…

MARTIN BARTEK ⋌1-
Má nevděčnou pozici. Když dává góly, všichni to berou jako samozřejmost. Když mu do branky pár zápasů nic nespadne, poslouchá, že se fláká a nebrání. Má za sebou skvělou sezonu, díky jeho kanonádě z konce základní části nemusely Pardubice do play out. Za co mínus? Za play off. Proti Kladnu jeho góly scházely. Dal jenom jeden do prázdné.

RADOVAN SOMÍK ⋌ 2
Že by se nesnažil? Nedřel? Nevymýšlel? Nikdo nemůže ani pípnout. Kladný hrdina ze Slovenska znovu odvedl svůj vysoký standard. Zřejmě je ale pryč doba, kdy svými nápaditými protisměrnými kličkami a prohazovačkami motal hlavu celé extralize. Věk se zastavit nedá, v květnu mu bude 36. Radovan Somík je ale velkou osobností, chytrým chlapem, co jednou bude patřit do klubové historie. Jestli se s vedením dohodne, klidně může v Pardubicích hrát až do důchodu. Nikomu by to asi nevadilo. Spíš naopak…

JIŘÍ CETKOVSKÝ⋌2
Těžko pochopit, proč ho Pavel Hynek s Mojmírem Trličíkem tak přehlíželi. Není to úplně typický první centr, ale pod Milošem Říhou naplno rozjel svůj koncert. Hrál hodně tvrdě, soupeře mačkal na mantinely, srážel… Takový způsob boje mu je vlastní a byl v něm nejlepší v extralize. Když pak při přesilovkách nastěhoval svůj metrák před branku, pořádně vytáčel gólmany. Viděli maximálně mohutná záda.

ROBERT KOUSAL⋌ 2-
Asi nejlepší technik v pardubické kabině. Má předpoklad se v budoucnu stát  hlavním tahounem  útočných operací. Jenom nesmí dělat koniny a musí věnovat všechny síly hokeji. Přijít na trénink po tahu a ve stavu, že nepomůže ani pytel hašlerek? To není moc dobrý nápad…

TOMÁŠ NOSEK ⋌2-
Tramtadadá! Hurá, slavte! Další kus z pardubické líhně, co má talent a jednou se může zařadit mezi opory. Poctivý pracant se smyslem pro kombinaci i pro obranu. Postupně dostával víc a víc prostoru. Dvacetiletý mladík udělal další skok nahoru. Plusem je jeho hlava!

JAN BUCHTELE⋌ 2-
Na začátku sezony se dlouho nemohl trefit, v play off se ukazoval jako excelentní palič. Ale od 18. do 52. kola? Fotbalový komentátor Pavel Čapek by zamručel: „Hmmmmm slušné." Čtrnáct gólů je solidní číslo. Vyposilovaný forvard se bude ještě zlepšovat. Jenže patrně už ne v Pardubicích…

TOMÁŠ ZOHORNA⋌ 3
Drží si svoje čísla, znovu se pohyboval kolem dvaceti bodů (vloni 20, letos 23). Jenže on umí víc! Ukázal to v loňském play off. A takového „Zohyho" Pardubice potřebují – sebevědomého borce, co udělá kličku na pětníku a zavěsí, nebo vymyslí nějakou kulišárnu.

JAN SEMORÁD⋌ 3
Dobrá práce! Ve čtvrtém útoku přesně plnil svoji roli –  hodně bruslil, při napadání byl otravný jako vosa, co doráží na čerstvou bublaninu a když to hvězdám nad ním nešlo, dokázal bodnout. Odehrál výborné play off.

RADOSLAV TYBOR⋌3
Zajímavý nákup! Trochu připomíná Rastislava Špirka. Co mu chybí v centimetrech, to slovenský útočník dohání nápady a šikovností. Nedostával tolik prostoru, ale pro příští sezonu se s ním musí počítat.

TOMÁŠ ROLINEK⋌3
V Rusku mu to nešlo, zkusil se nastartovat v Pardubicích. Bylo ale znát, že pohoda, v jaké šéfoval reprezentaci na MS v roce 2010, je pryč. Sympatické je, že se aspoň snažil všechno urvat buldočí vůlí. Během zápasu vždycky nabruslil mraky kilometrů.

LUKÁŠ RADIL⋌ 4
V létě se zranil a tři měsíce zůstal mimo. Pauza se na něm podepsala, z „útoku devadesátek" (Radil, Kousal, Buchtele) byl vidět nejméně.  Nedostával se do šancí, moc jich ani nepřipravil, 5 bodů je málo.

PAVEL BRENDL⋌ 4
Obrovské zklamání. Kdyby dával zamračený kanonýr góly, je každému fuk jeho loudání dozadu. Že nezářil na konci sezony každý pochopí. Po měsících marodění s trombózou mu chyběly tréninky i zápasová praxe. Jenže tragický byl i na začátku sezony. V létě se chystal sám a chyběla mu fyzička. Během 26 zápasů nastřílel 6 gólů. Jen pro srovnání, v minulé sezoně nastoupil za Pardubice šestkrát a branek dal 5. To byla jiná smršť.

MARTIN ŠAGÁT ⋌4
To samé, jako když auto rozjedete a zařadíte neutrál. Pokračuje dál, ale žádná velká švanda to není. Po 21 zápasech odešel do Chomutova. Nesplnil předpoklady, obávanou defenzivní bestií se nestal.

LUKÁŠ NAHODIL ⋌4
Po nadějné minulé sezoně přišel zase pád. Během 17 zápasů  si připsal pouhé dvě asistence. Když hrál, paběrkoval. Přitom v první lize zazářit dovede. Přijde jeho chvíle jednou i v extralize? Už asi těžko, ale byl by to hezký příběh.

JAN STARÝ ⋌4
On a střelec? Bývávaly to hezké časy. V posledních 23 zápasech nedal ani gól. Třeba v play off jste vůbec nezaregistrovali, jestli byl na hřišti, nebo ne. V sedmadvaceti by bylo unáhlené ho odepisovat. Možná by mu prospělo, aby na čas změnil vzduch.

KRISTOPHER BEECH ⋌5
Jak mohl útočník, který na ledě vyvine maximální rychlost  5 km za dva dny, hrát v minulé sezoně ulétanou finskou ligu? To je záhada. V Pardubicích to byl těžký průšvih. Jeho angažmá skončilo ukončením smlouvy. Po zásluze.
Nehodnoceni – neodehráli ani 10 zápasů: David Švagrovský, Jan Veselý, Lukáš Endál.