Sebrat třem týmům extraligy hromadu bodů za neoprávněné starty hokejistů? Ano! Takový názor zní z Pardubic, z úst generálního manažera HC Eaton.
„Byť chápu, že poškozeným oddílům to připadne jako hrozně krutý trest, tak neznám a nevidím jinou cestu v pravidlech, než je kontumace,“ říká ZBYNĚK KUSÝ a předkládá systém, jenž funguje v jím řízeném klubu. „V Pardubicích věci okolo registrací procházejí trojí kontrolou.“

Jaký je váš pohled na celou kauzu?
Jsem stejného názoru jako někteří mí kolegové, a to nechci žádné výhody pro Pardubice spojené s přičítáním nějakých bodů. Není možné se do 17. září tvářit tak, že platí pravidla A, do 3. listopadu pravidla B a potom zase pravidla A. Nechci a nebudu předjímat rozhodnutí orgánů, které jsou s tím spojené. V nejhorším případě, ať to klidně rozhodne soud. Byť chápu, že poškozeným oddílům to připadne jako hrozně krutý trest, tak neznám a nevidím jinou cestu v pravidlech, než je kontumace. Když mi někdo předloží a dokáže jinou variantu, tak nemám problém se s ní ztotožnit. To však zatím nikdo neudělal.

O CO JDE V KAUZE REGISTRACÍ
minulý týden vyšlo najevo, že tři kluby (Plzeň, Mladá Boleslav a Kladno) špatně zaregistrovaly hráče. Svaz to zjistil při povolení startu gólmana Přikryla do prvoligových Litoměřic.
postiženým klubům hrozí kontumace všech zápasů, do kterých dotyční hráči nastoupili.
V případě Mladé Boleslavi se jedná o ztrátu 22 bodů, Plzeň by mohla přijít o 19 a Kladno o 6.
šéf extraligy Stanislav Šulc prohlásil, že nevidí jinou možnost než kontumaci výsledků.
Plzeň a Mladá Boleslav si vyžádaly desetidenní lhůtu (do 15. listopadu) k předložení nových faktů. Bylo jim vyhověno.

CO KLUBY V REGISTRACI ZANEDBALY

Pokud hráč přestupuje, musí nový klub učinit dva nezbytné kroky.
1. S hráčem podepíše smlouvu a tu pošle či doveze řediteli extraligy Stanislavu Šulcovi, který ji potvrdí a obratem pošle nazpátek na sekretariát oddílu.
2. Šulc však ještě musí obdržet prohlášení o společné dohodě mezi kluby, které vyřizují přestup. Jedná se o tzv. smlouvu o postoupení hráčské smlouvy, která je základním ustanovením pro registraci na hokejovém svazu. To ani jeden ze tří klubů neudělal. Tedy učinil, ale až po 17. kole. K přestupům přitom došlo už během letních měsíců.Dovedete si představit, že by vám v této fázi soutěže, tedy po odehrání dvaceti kol, odečetly kupříkladu pětadvacet bodů?
Dovedu. Omyl se může stát, ale eliminujete ho tím, že si kontrolujete svoji práci a okolo sebe máte spolupracovníky, na které se můžete v těchto věcech spolehnout. V Pardubicích tyto věci procházejí trojí kontrolou. Ovšem netvrdím, že se nemůžeme splést a dostat se do průšvihu. Celý problém je detailně popsaný v soutěžním řádu a je jasně dáno, kdo je za případný problém zodpovědný. Tedy člověk, jenž klub zastupuje u Asociace profesionálních klubů nebo případně je pověřený touto činností.

Kdo v Pardubicích zodpovídá za agendu přestupů a správného vyřízení zaregistrování?
Já. (na chvíli se odmlčí) Samozřejmě za ni zodpovídá vedoucí mužstva (v Pardubicích Bohuslav Šťastný - pozn. red.). Nicméně obecnou zodpovědnost za věci týkající se registrace mám já. Všechny dokumenty totiž nesou můj podpis. To znamená, že by to padlo na mou hlavu. Pokud bych se spletl, byl by to můj problém. Zásadně odmítám diskuse, že je to chyba systému, který existuje deset patnáct let a funguje dobře. Vše má společného jmenovatele. V inkriminovaných klubech došlo k personálním změnám a noví lidé si tyhle věci nepohlídali.

Z postižených oddílů se ozývá, že systém je složitý a zastaralý. Svazový předseda Tomáš Král mluví o registraci jako o triviálním úkonu. Kde je pravda?
Vůbec nechci mluvit o tom, že kauza ublíží lize, že je to velmi těžké rozhodnutí, které poškodí sportovní výsledky celé extraligy. Ano, poškodí. Ovšem musím souhlasit s předsedou svazu, že je to triviální záležitost jednoho dokumentu, jenž je potřeba zaslat řediteli ligy.

Prezidium APK se rozhodlo svolat mimořádnou valnou hromadu na základě žádosti trojice postižených klubů, kde pravděpodobně budou žádat o jakýsi odpustek. Jak by se k případné žádosti stavěly Pardubice?
Nevím. Doteď jsme to neřešili. Týden nebudu v České republice, jelikož řešíme záležitosti týkající se našeho kádru. Uvidíme, jak se celá věc bude dále vyvíjet. Oddíly mají přibližně týden na to, aby dokázaly správnost svého úhlu pohledu. To není moje věc, ale ligy. V žádném případě, já ani Pardubice, nechceme nikomu škodit. To je jednoznačná věc. Ať zodpovědné orgány rozhodnou dle pravidel, která platila ve všech oddílech a na úrovni všech soutěží.

Co když kluby celý případ předají k posouzení soudu? Netáhlo by se to třeba dva nebo tři roky?
To si moc dobře nedovedu představit. Po konzultacích s několika právníky, je můj pohled následující: soud by skončil za půl hodiny. Protože to, co se píše v soutěžním a přestupním řádu, je tak strašně jasné a pregnantní, že není co řešit. V případě, že se kdokoliv rozhodne výsledky oddílům kontumovat a vzít jim body, nebo rozhodnout jinak, jak umožňuje soutěžní řád, tak u soudu jakékoliv jiné diskuse nemají šanci. To je můj názor.

Skončila první část extraligy, nyní je na pořadu reprezentační přestávka vyplněná turnajem Karjala Cup. Jak jste jakožto generální manažer Pardubic spokojený s výsledky mužstva?
Mohlo by to být lepší. Je úplně jasné, že máme značné rezervy ve využívání přesilových her. Trápíme se neskutečně. Jsem ochoten akceptovat fakt, že přes léto jsme měli velké množství zraněných hráčů, z čehož může pramenit křeč, již ve hře máme. V některých zápasech, především na domácím kluzišti, mně u mužstva chybělo nasazení. Nemyslím snahu, tu měli hráči pokaždé. Přesto herní výraz byl strašný, diváci tím byli zklamaní, což i hlasitě dávali najevo. To je věc, která mě mrzí. Můžeme prohrát, ale hráči musí nechat na ledě úplně všechno.