Od hokejistů slýcháte frázi, že play off je úplně jiná soutěž, docela často. Může vám už být protivná, jenže slyšet ji budete pořád. Za rok a třeba i za deset.

Když jde do tuhého, záleží na síle kolektivu, honba za sběrem gólů a bodů už není na místě. Navíc stoupá role lídrů, vítězných typů, kteří třeba v dlouhodobé části nemuseli být ani tolik vidět. Formulka o jiné soutěži zaručeně platí.

A myslí si to i sportovní psycholožka EVA ŠAUEROVÁ: „Vyloženě v play off na konkrétním hráči až zase tolik nezáleží, spíš jde o kolektiv. Samotný hráč moc nezmůže,“ myslí si odbornice, která spolupracovala třeba s hokejovým brankářem Milanem Hniličkou, nebo se do její péče svěřil i olympijský vítěz ve sportovní střelbě David Kostelecký.

Samotný hráč sice v play off moc nezmůže, ale osobnost, která tým tmelí a táhne, důležitá je, nebo ne?

Individualita je strašně důležitá, je to takové zdravé jádro kolektivu. V play off jde podle mého hlavně o celý tým. Samotný lídr ten kolektiv může povzbudit vnést do kabiny ducha.

Takže osobnost typu Jiřího Dopity nebo v zámoří Sidney Crosbyho přeci jen může nějaká procenta na celkovém výkonu přidat?

V každém případě. Když je v kolektivu osobnost, tak to týmu pomůže. Ale pořád podle mého platí to, co jsem říkala na začátku. Samotný lídr, který nemá podporu celého týmu, nezmůže vůbec nic.

Může se z hráče pravý lídr postupně vyklubat, nebo už takové vlastnosti musí mít v sobě už odmala?

Myslím, že se z hráče lídr může stát tím, jak v kariéře získává zkušenosti. Nemusí se s tím jenom narodit.

Hádám, že to asi taky nemusí být člověk s nejsilnějšími hlasivkami, že ne?

Určitě ne. Jde o to, aby ten sportovec ze sebe klid, harmonii, důvěru ve své schopnosti a v celý kolektiv hlavně vyzařoval. Určitě to není jenom o křičení.

Co myslíte, mohl by v hokejovém play off uspět tým, který ve svém středu takového tahouna nemá?

Každý tým takového tahouna potřebuje. Ale na druhou stranu platí, že to nemusí být nejznámější osobnost pro celý národ.

A asi také není nejdůležitější, aby to byl nejlepší hráč týmu, nebo ano?

Není. Záleží třeba i na tom, kdo se jak projevuje o přestávkách v kabině, kdo tam může udělat atmosféru a stmelit kolektiv. Kolikrát je pak i potřeba vyřešit nějakou konfliktní situaci, která se stala na ledě.

Co se naopak stane, když je těch osobností v týmu víc a chtějí táhnout všechny? Taková situace může často nastat v reprezentaci…

Může to být problém. Hráči nejsou sehraní, nemají svoji pozici a roli, a proto může docházet k situacím, kdy kolektiv nemusí fungovat. V play off je to trochu jiné. Tam se tým zná a role jsou rozděleny. I když co se týká té reprezentace, tak jsem se třeba byla podívat na finále mistrovství světa v Německu, kde naši reprezentanti vyhráli zlatou medaili. Všichni říkali, že se jedeme kouknout na hvězdnou ruskou pětku. Ale nakonec bylo vidět, jak moc se náš tým stmelil, i když se také předem neznal. Je to strašně individuální.

Napadá vás, proč se ve velmi krátkém časovém období dokázal tak stmelit?

Možná proto, že mu doma nikdo nevěřil.