„Dokážu se vžít do situace, kdy je mužstvo pod dekou. Budeme se snažit hráče z toho co nejdříve dostat,“ říká jedenapadesátiletý trenér, který mužstvu Dynama bude šéfovat společně s asistenty Petrem Čáslavou a Richardem Králem.

Vracíte se do míst, kde to dobře znáte. Jaké z toho máte pocity?
Na návrat jsem se nesmírně těšil, ale samozřejmě jsem si ho představoval trochu jinak, v jiné konstelaci, ale není v životě vždy všechno jednoduché.

Je před vámi složitý úkol?
V každém případě, ale říkám, že samotnému mě vadí situace, která tady momentálně je. Nebylo to rozhodnutí ze dne na den, zrálo to delší dobu. Cítím, že chci klubu pomoci. Udělám maximum pro to, aby se nám podařilo nepříznivou situaci obrátit. Věřím, že se to podaří.

Co definitivně rozhodlo o tom, že nabídku přijmete?
Ani nevím, jestli to byla jedna jediná věc. Do poslední chvíle jsem ani nevěděl, jestli mě ze Dvora Králové uvolní, protože před sezonou jsem dal slovo, že tam vydržím celý rok. To bylo takové složitější.

Jak jste poznával pardubický tým?
Zápasů jsem naživo tolik neviděl, celkem se mi to krylo s mou prací. Teď nezbývá nic jiného, než se v krátké době seznámit s mužstvem. Poznat, v jakém je stavu a co je potřeba. Měl jsem i pár rozhovorů s hráči, tak jsem si určitý obrázek udělal. Tvrdím, že úspěch a neúspěch je spojený s prací a neprací. Od toho se to odvíjí.

Tým má za sebou sérii proher. Bude to nyní hodně i o práci s psychikou?
Psychika je samozřejmě nedílnou složkou sportovního výkonu. I na tom budeme pracovat, nejen na fyzické připravenosti a taktice. Patří to k tomu. Já jsem už v Pardubicích taky zažil leccos jako hráč. Dokážu se vžít do situace, kdy je mužstvo pod dekou. Budeme se snažit hráče z toho co nejdříve dostat.

To zřejmě nenastane ze dne na den, že přijde naopak série samých vítězství…
Takhle to nefunguje ani v životě ani ve sportu. Musíme pracovat a snažit se, abychom posbírali co nejvíce bodů a pokusili se o nemožné.

To znamená co?
Nedostat se do baráže. Situace je těžká, do baráže je kousek, ale je před námi spousta zápasů. Budeme věřit, že se ji vyhneme.

Jak budete řešit složení hráčského kádru, případně vysoký počet cizinců?
Kádr se řeší průběžně. Samozřejmě jsme se o tom bavili i v průběhu vyjednávání, ale bude se to řešit dle možností a zdravotního stavu.
Máme před sebou dva zápasy do přestávky, které chceme zvládnout. O přestávce popracujeme na kádru, kondici i technických věcech.

Měl jste v kabině proslov i směrem k disciplíně?
I v tom, co jsem v kabině říkal, padlo slovo disciplína. Jak tréninková, tak herní i osobní. Myslím, že hráči mají jasno.

Na tréninku často padala slova o střelbě. Je to problém, který tým hodně trápí?
Řekl bych, že je to soubor věcí a mezi stěžejní problémy patří určitě i střelba. I na tom budeme pracovat každý den.

Ladislav Lubina
Narozen: 11. února 1967
Hráčská kariéra: Pardubice, Jihlava, Reipas (Finsko), Kaufbeuren (Německo), Zug, Martigny (Švýcarsko), Füchse Sachsen (Německo), Třinec, Chrudim, Dvůr Králové.
Československý a český reprezentant.
Trenérská kariéra: Chrudim, Pardubice, Nové Zámky, Dvůr Králové, Kometa Brno, Trutnov, Slavia Praha, Pavlodar (Kazachstán).