Jeden smutný příběh skončil, druhý pokračuje. Českobudějovický útočník Tomáš Mertl čekal od začátku sezony na gól, proti Pardubicím se prosadil hned dvakrát. Jeho podíl na výhře 5:2? Obrovský!

Zato bídné časy brankáře Martina Růžičky přetrvávají. A nejhorší je, že ne tak úplně jeho vinou…
Asi většina fanoušků by si přála být aspoň na den v kůži profesionálního hokejisty.

Jenom s pardubickým brankářem, který vloni coby týmová jedička vychytal titul, by v současné době nejspíš nikdo neměnil.
V Českých Budějovicích nastoupil od druhé třetiny a znovu se potvrdilo, že se ho drží neuvěřitelný pech. Jeho procentuální úspěšnost zákroků se dál pohybuje hluboko pod devadesáti procenty.
Inkasoval dva góly, se kterými brankář neudělá vůbec nic a přitom z tribuny vypadá jako úplný blbec. Prostě kategorie „šmudla"…

Hned, co vystřídal, se na něho řítil osamocený Mertl. Začal házet rameny, Růžička jeho pohyb správně kopíroval, když najednou českobudějovickému útočníkovi ujel puk a mezi nohama gólmana projel za čáru.
„Myslím, že to takhle udělat nechtěl. Před brankovištěm stála voda a jemu puk ujel," komentoval inkasovanou branku Růžička. „Byl to pro něj hodně nešťastný gól," uznal sám střelec pro web Mountfieldu.
„Tělem jsem naznačoval pohyb, zatímco puk šel rovně. Všichni kluci v kabině mi říkali, abych tvrdil, že to bylo naschvál. Ale tak to nebylo," usmíval se Mertl.
„Mně se poslední dobou moc nedaří. Proti Budějovicím vlezu do branky ve druhé třetině a spadne mi tam tohle," nechápal Růžička.
Podruhé inkasoval po parádní akci Milana Michálka.

Tedy parádní… Kličky proti Janu Kolářovi předvedl jihočeský forvard excelentní, jen v zakončení měl proti Růžičkovi znovu kopec kliky.
Nabíral puk na bekhend, chtěl ho poslat pod břevno, jenže v tu chvíli se k němu připlížil Pavel Brendl, klepl do hole a střela se šourala do branky. Pro Růžičku pech číslo dva.
Co může v tu chvíli gólman udělat? Maximálně roztřískat hokejku o led a kousnout si do břevna.

To českobudějovický Tomáš Mertl se před domácí šatnou logicky usmíval. Rozdával rozhovory a právem si  vychutnával pocity hlavního hrdiny.
Původně šel do zápasu s tím, že s Dejem a Podlešákem budou krýt největší a často i jedinou pardubickou útočnou zbraň.
Hned od prvního střídání je kouč Draisaitl posílal na Krejčího s Hemským.

O nějakém rozhodování utkání při předzápasové poradě nepadlo ani slovo. A vida…
„Pro naši lajnu bylo povzbuzující, že jsme mohli hrát proti takovým hráčům, snažili jsme se je ubránit," vykládal po utkání rozjařený Mertl.
První formace Pardubic se sice dvakrát trefila, jenže Mertlova řada třikrát, a to je velká výhra.

„Tahle naše bránící řada zaslouží velkou pochvalu. Ano, inkasovala dva góly, ale jinak si počínala fantasticky a ještě sama skórovala. Jsou to hráči pro speciální úkoly," vyzdvihoval výkon českobudějovické checking line trenér Peter Draisaitl.

A přitom rozhodovaly jen centimetry. Hrát ve prospěch Pardubic, měl by Krejčí hattrick a ne dva góly a tyč. Martin Růžička by si zase mohl oddechnout, že nešťastné období je pryč.
Tak třeba někdy příště…