Kdo před koncem druhé třetiny za stavu 5:2 pro Finsko přepnul televizi na jiný kanál (nebo se rozhodl zaplatit účet a odejít z hospody), tentokrát mimořádně prohloupil. O senzačním obratu českých hokejových juniorů ve třetí dvacetiminutovce duelu o bronz na MS proti Finsku se bude mluvit ještě hodně dlouho.

Sociální sítě ještě před závěrečnou sirénou doslova explodovaly smrští nadšených gratulací, nelíčeného úžasu a tryskajícího nadšení. Není divu. Nastřílet na takové úrovni pět gólů za třetinu, z toho čtyři branky vměstnat do padesáti sekund během posledních dvou minut, to se jen tak nevidí.

Jiří Kulich se spoluhráči se raduje z jednoho z gólů do sítě Finska
Čtyři góly za padesát vteřin. Čeští junioři se zapsali do hokejové historie

Velmi výstižně to vyjádřil Matěj Blümel, útočník Texas Stars v zámořské AHL a nedávný juniorský reprezentant. Ten sledoval utkání o bronz pochopitelně s patřičným časovým posunem.

„Odcházíš na ranní rozbruslení a stav zápasu je 2:5. Za 25 minut se vracíš a stav je 8:5. Hokejovej zázrak. Famózní. Neskutečný,“ vyjádřil se Blümel na sociální síti X. Podobný nevěřícný úžas sdílí se stovkami a tisícovkami hráčů i běžných fanoušků.

Hadamczik: Hokej je krásný

Čeští junioři se postarali o trochu té radosti i na nejvyšších politických postech v zemi. „Blahopřeji našim juniorským hokejistům k úspěchu! Dokázali mnohokrát zvrátit nepříznivý vývoj turnaje a přivezou nám ze Švédska druhou medaili z MS za sebou,“ napsal například předseda vlády Petr Fiala na X. S reakcemi nelenili ani další politici.

Adéla Šapovalivová v dresu švédského Modo
Šapovaliv získal bronz, nyní září i jeho sestra. Góly sázela proti USA i Finsku

V hokejovém hnutí má obdobné postavení jako Fiala šéf svazu Alois Hadamczik. Druhý cenný kov z juniorského šampionátu po dlouhých letech bídy a trápení je pro něj a tým kolem pochopitelně vítaným ukazatelem, že tuzemský hokej je na vzestupné cestě.

„Hokej je krásný, protože nikdy nevíte, co se může stát. Naši junioři dokázali nemožné. Poklona celému týmu, gratuluji k bronzovým medailím. Děkuji všem fanouškům za podporu,“ vzkázal spokojený Hadamczik.

Sestřih zápasu o bronz:

Zdroj: Youtube

„Absolutně neuvěřitelný poslední tři minuty,“ rozplýval se Jiří Hrdina, bývalý skvělý útočník a trojnásobný vítěz Stanley Cupu. „Myslím, že kluci si budou tenhle zápas pamatovat do konce života,“ konstatoval Hrdina.

Česká hokejová dvacítka právě získala bronz na mistrovství světa
Byli jsme chcíplí, řekl Kulich. Vzal si slovo a hokejoví junioři dali pět gólů

Naopak reakce ve Finsku jsou zcela opačné. „Úplně jsme roztáli,“ hořekoval v titulku web Iltalehti.fi. „Drsné zhroucení. Hrozné!“ opakovalo se v článku. Není divu, vždyť mladým Finům už medaile skoro čouhala z kapsy.