VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíme se s tím vypořádat, my chceme uspět

Pardubice - Mocná NHL vyfoukla Pardubicím klíčového útočníka Tomáše Noska. Klub ho musel pustit za tabulkovou cenu, ale generální manažer Ondřej Šebek brečet nebude:

18.6.2014 3
SDÍLEJ:

Ondřej ŠebekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Špičkování Pardubice x Hradec
Hokejový Hradec vyhlásil akci, že majitelé loňských permanentních vstupenek z ostatních stadionů mají stejné výhody, jako kdyby ji měli v Hradci. Pardubice odpověděly videem, že kdo ukáže při koupi permanentky hradeckou, dostane stoprocentní přirážku.

Smlouva mezi NHL a Evropou
Stará smlouva mezi NHL a Evropou platila do roku 2008 a kluby 
díky ní dostávaly za hráče, co odejdou do NHL 200 tisíc dolarů. 
Nová byla uzavřena vloni a týmy NHL evropským zaplatí o 40 tisíc víc. Pokud by z jedné soutěže putovalo za moře více jak 10 hráčů, 
inkasovaly by kluby 325 tisíc dolarů.

Pište si, že by si nejradši klubový poklad nechal. Tomáše Noska, byť mu úspěch v NHL přeje, by rád udržel v Pardubicích dál. Ale generální manažer extraligového hokejového klubu ONDŘEJ ŠEBEK ho do Ameriky pustit musí za tabulkové odstupné. Tak velí smlouva. „Hezky se říká, že by kluby měly při přestupech vytahovat velké peníze. Ale není to tak," říká. Prodat útočníka třeba do Ruska, inkasoval by klub balík. Teď má „drobné"…

Na vlastní kůži jste si vyzkoušeli, jaká je smlouva mezi Evropou a NHL. Je vyhovující?
Předně je dobře, že nějaká smlouva existuje. Když nebyla, nevzpomínám, že by nějaký hráč odešel do Ameriky za peníze. Ale jasně, na sto procent vím, že kdybychom odchod Tomáše Noska řešili tržně, jeho cena by byla vyšší než odstupné, které za něj teď dostaneme. To je fakt. Jednat s NHL, aby tým musel hráče vyplatit, je ovšem sci-fi. To bylo vidět, když běželo období bez smlouvy. Klub v Americe si radši počká, až hráči smlouva skončí.

NHL se neptá, podepíše, položí na stůl 240 tisíc dolarů a hráč je pryč. Necítíte se trochu v kleštích?
To je realita. Když nebyla mezi Evropou a NHL smlouva žádná, tak za moře odcházeli hráči zadarmo. Nejsme pány situace, to není dobrý pocit. Na druhou stranu je jasně daný termín, o kterém všichni vědí – 15. červen. Klub má prostor se s odchodem hráče vyrovnat,víte, že v sezoně se taková věc nestane. Bylo nám jasné, že existuje varianta Tomášova odchodu. Ale my ho nechtěli nikam prodávat, našim záměrem bylo, aby si za Pardubice ještě aspoň sezonu zahrál.

V NHL se točí obrovské miliony dolarů. Neměla by být Evropa při vyjednávání přece jenom tvrdší a vybojovat si výhodnější podmínky, než jenom tohle „drobné"?
To bychom se vraceli tak pět let zpátky. Češi před pár roky zbourali celou smlouvu mezi NHL a Evropou a zpětně se to ukázalo jako nesmysl. Hráči odsud neodcházeli. V době po Naganu byla možná představa, že si kluby z Ameriky budou hráče kupovat. Nekupovaly. Realita je jiná. Jen si vzpomeňte, jak tam odcházeli hráči výhradně z juniorských soutěží a z extraligy nikdo, nebo když, tak po konci smlouvy. Teď máme stejné podmínky jako Finsko nebo Švédsko a pro ně jsou tyhle peníze, při porovnání všech nákladů, ještě menší než pro nás.

Jinými slovy: smlouva není extra výhodná, ale zase lepší než nic?
Přesně tak. Hokej není fotbal, bohužel. Hezky se říká, že by kluby měly při přestupech vytahovat velké peníze. Ale není to tak. Nestalo se, aby klub prodal hráče za milion dolarů.

Jeden by čekal, že teď dorazí necelých 5 milionů korun na dřevo a vy si za ně koupíte nového hráče. Ono je to ale trochu jinak, že?
Peníze z NHL dorazí ve splátkách, ne najednou. Když obchodujete s ruským klubem, chodí to tak, že než nedorazí peníze na účet, nepodepíšete transfer kartu. Tady je to proces, který probíhá mimo nás, peníze jdou ještě přes IIHF. Znovu ale říkám, Tomáš pro nás není obchodní záležitost. Kdybychom k tomu takhle přistupovali, využili jsme nabídek ze zahraničí, které byly pro klub finančně zajímavé. Prioritou pro nás bylo, aby hrál tady. Odchod do NHL jsme nebyli schopni ovlivnit.

Je vyznamenání, že produkt pardubické hokejové školy podepsal smlouvu v nejlepší lize světa?
Musí být, Tomáš prošel pardubickým systémem a tohle je i důkaz toho, že umíme vychovávat hokejisty. Je potřeba samozřejmě i říct, že se na jeho sportovním rozvoji podíleli velkou měrou rodiče, oba sportovní trenéři. Podle mě je tohle skvělý příklad pro české hráče, kteří vidí, že tréninkem, pokornou a hlavně tvrdou prací se dostanete až na úplný vrchol. Co si budeme povídat, Tomáš nebyl Zacha, o kterém se píše každou chvíli. On na sobě dřel, byl kapitánem nároďáku do 20 let, což také o něčem svědčí. Každý rok dostával v áčku o trochu víc prostoru, až se vloni stal našim nejproduktivnějším hráčem. Ukázal cestu dalším, nechodil často velmi nejistou cestou zámořské juniorky.

Může mít Noskův odchod 
z extraligy do NHL dopad na 
Michaela Špačka a další mladíky, kteří koketují s myšlenkou zkusit v Americe juniorku?
Věřím tomu. Myslím, že i některými kritizované pravidlo o nasazování mladých hráčů do extraligy dává těm top klukům jakousi jistotu uplatnění v prvním týmu.

Pardubice mohly stát příštích 
10 let na Buchtelem, Noskovi, Kousalovi a všichni jsou pryč. Navíc kdoví, jak dlouho zůstane stále se zlepšující Radil. Má smysl stále vychovávat svoje hráče? Není lepší je koupit?
Má to smysl, určitě. My nejsme klub, který by chtěl jenom nakupovat. Kluci sice odcházejí, kromě Buchteleho, do zahraničí, ale pro české soutěže zůstávají našimi hráči. Jednoho dne přijdou zpátky, třeba po pěti letech se v produktivním věku vrátí, budou tady chtít bydlet a hrát. Jasně, že bychom je rádi měli tady. Ale některé věci neovlivníte.

Zahřeje aspoň trochu myšlenka, že Pardubice dál vychovávají reprezentanty a hráče, co se chytnou v Evropě, teď možná i v NHL a dělají klubu jméno?
Hřeje to hodně. Zároveň si celá organizace musí uvědomit, kolik tady máme kvalitních hráčů. Takže je nyní potřeba individuální kvality přetavit v týmový úspěch. I třeba vloni za nás hrálo osm reprezentantů – Gregorc, Hudáček, Tybor, Ďaloga, Nosek, Zohorna, Kousal, Radil, pak další kluci, co si dříve prošli českým nároďákem. Individuální kvalita tady byla a je. Loňské sedmé místo není úplně špatné, ale ambice byly vyšší a pro další sezonu to platí rovněž, chceme výš.Teď odešel Tomáš Nosek. Na jednu stranu mrzuté, ale my se s tím musíme vypořádat tak, aby fungovala chemie, měli jsme systém hry, co funguje a dostavil se výsledek, který potřebujeme. Chceme uspět.

Abyste se vypořádali s odchodem Noska, cílíte na nějaké velké jméno?
Musíme udělat úvahu, jestli bude lepší angažovat ostříleného borce, nebo dáme šanci našim hráčům. Na pozici středního útočníka tady máme Zohornu, Špačka, Cetkovského a Nahodila. Je otázka, zda angažovat zvučné jméno, nebo se spíš poohlédnout po dvou třech mladších hráčích, u nichž by byl předpoklad, že klidně dva vyrostou v další Nosky, Kousaly a Radily.

Co se týká příští sezony, rozjeli jste ji krásným špičkováním 
s hradeckým Mountfieldem, ve kterém vedete 2:1. Bude se v podobném duchu odvíjet celá sezona?
(usmívá se) Ale ne, já takové věci nevyhledávám. Tohle byla jen taková reakce na hradeckou akci se vstupenkami. Jsme si vědomi, že teď poprvé svádíme boj o diváka a o sponzora. Vloni se hradecké fungování v extralize realizovalo až ke konci léta. Teď poprvé spolu na trhu regulérně soupeříme.

Jaký k Hradci Králové máte 
po roce vztah?
Respektuji ho. Na úrovni managementu probíhá spolupráce bez problémů. Oba kluby těží z toho, že na svém stadionu mají dvě derby, dva super zápasy. Jenže, na takhle malé aglomeraci, řekněme půl milionu obyvatel, jsou dva extraligové týmy, do toho prvoligový fotbal v Hradci, v Pardubicích basketbal… Je to hodně složité. V Americe máte pomalu na území české republiky jeden klub, to je velký rozdíl. Možnosti partnerů jsou vzhledem 
k ekonomické situaci omezené, to samé platí o kupní síle obyvatelstva. S Hradcem je naše situace trochu složitější, ale každý si hledá svoji cestu. My máme fanoušky, kteří jezdí na hokej pravidelně, nabízíme jim dobrou zábavu, prostředí, tradici, komfort v rámci arény je také na dostatečné úrovni.

Na vašem Facebooku jsem viděl zprávu, že jste prodali 2 tisíce permanentek. V porovnání s loňskem tohle číslo vypadá jak?

Naštěstí podobně. Přišli jsme s novým produktem, prodáváme permanentky včetně Ligy mistrů i play off, v každé kategorii je výběr a lidi si to oblíbili. Dalším bonusem pro našeho diváka je zmíněná Liga mistrů.

Vy projektu věříte, že uspěje?

Vzniká ve velkolepém aranžmá, poprvé se ho účastní přímo IIHF a prodala reklamní práva renomované agentuře, která se stará i o mistrovství světa. Potenciál soutěž má, hrát ji bude 44 top týmů Evropy. Těšíme se na aktivní účast mezi nimi.

Autor: Pavel Ryšavý

18.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Bývalá ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková

Lea Tomková už není zastupitelkou

Unikátní bronzový kotel musel k lékařům

Pardubice /VIDEO/ - Archeologický nález, který skončil v nemocnici. Více než dva tisíce let stará bronzová nádoba, kterou minulý měsíc našel náhodný nálezce na zatím tajeném místě v lese na Pardubicku, musela k lékařům, konkrétně na radiodiagnostické oddělení Parduické nemocnice.

Okresní fotbal: Chvojenec vypekl vedoucí tým přeboru

Pardubice - Křičeň poprvé prohrála a na uvolněné místo se přihlásily Libišany. Lukáš Moravec řádil.

Ťukáte si na cello, nebo na čelo?

Pardubice - Ťukáte si na cello, nebo na čelo? Hudebníky, kteří dávají přednost ťukání na cello se čtyřmi strunami, máte šanci vidět v úterý večer v Domě hudby.

Muž stál uprostřed rušné silnice

Pardubice - S mírně nesoustředěným chodcem uprostřed aut si chvíli nevěděli rady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT