Hokejová příprava dostala díky European Trophy pořádný šmrnc. Do druhého ročníku mezinárodního turnaje, jehož finále se uskuteční před Vánoci v Rakousku, se zapojily i Pardubice a dnes je čeká první zápas v základní skupině.

Od 20.00 hodin nastoupí v Hradci Králové proti švédskému Linköpingu. „Čekám, že to bude podobná úroveň, jako když jsme jezdili na turnaje do Švýcarska. Tam byli soupeři také hodně kvalitní,“ poznamenal obránce Václav Kočí.

„Největší přínos akce spatřuji v tom, že můžeme už v srpnu vidět hráče v mezinárodní konfrontaci. Nechci snižovat naše týmy, ale když hrajeme v přípravě s nimi, tak zápasy takové tempo nemají,“ pochvaluje si osmizápasovou misi základní skupinou pardubický trenér Pavel Hynek.
Se stejným nadšením vítá turnaj trenér Linköpingu Hans Särkijärvi. „Je skvělé, že se v přípravě potkáme s týmy ze zahraničí, které mají úplně jinou kulturu a herní styl,“ řekl kouč pro oficiální stránky European Trophy.

Na střety odlišných herních pojetí poukazuje i Hynek: „Švédská liga je hodně o systému a dobré defenzivě. Finský hokej má z Evropy nejblíže ke kanadskému pojetí. Hodně se tam bruslí a dohrávají se souboje. Německo zase hodně ovlivňují kanadští trenéři.“

První pardubický soupeř spoléhá hlavně na hvězdné veterány v obraně – Magnuse Johanssona s Niclasem Hävelidem a sedmatřicetiletého finského brankáře Norrenu.

„Zkušenost ano, ale hokej je rychlý sport, uvidíme, jak na tom budou,“ usmál se pardubický bek Kočí. Těšit se může na souboje s ďáblem Jämtinem, který nezná slovo uhnout.

Jinak ale Pardubičtí sílu protivníka neřeší. „Všechny týmy budou zkoušet a protáčet pět pětek. Chceme vyhrát každý zápas, ale pořád je to hlavně příprava, takže jsme ani moc informací o soupeři nesbírali,“ vysvětloval Hynek. „Jsme ve fázi, kdy se musíme zaměřit sami na sebe. Tíhu rozložíme na co nejvíc hráčů,“ dodal trenér Pardubic.

Proti Linköpingu nastoupí v brance Růžička, z obránců budou odpočívat Sičák se Zdráhalem. Naopak v plné zbrani bude první útok. Jan Starý je už zdravotně v pořádku a opět tak naskočí vedle stálých parťáků Koukala a Koláře.

European Trophy

Druhého ročníku mezinárodního turnaje European Trophy se zúčastní 24 týmů ze šesti zemí. Z Česka se ho kromě Pardubic připojí ještě Sparta, Slavia, Liberec, Brno, Plzeň a České Budějovice.

Ze čtyř skupin po šesti týmech postoupí do finálového turnaje, který se bude hrát v prosinci v Rakousku, vždy dva nejlepší. V základní části každý odehraje osm zápasů (5 proti celkům ze své divize a 3 se zástupci ostatních divizí).

Jižní divize
Adler Mannheim, HC Bílí Tygři Liberec, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, HC Kometa Brno, HV71, Linköping HC.

Program HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

11. srpna: Pardubice – Linköping
13. srpna: Pardubice – HV 71
18. srpna: Liberec – Pardubice
20. srpna: Mannheim – Pardubice
22. srpna: Tappara – Pardubice
27. srpna: Pardubice – Brno
28. srpna: Pardubice – IFK Helsinky
6. září: Plzeň – Pardubice