ROMAN MÁLEK

Tenhle chlapík má na Pardubice, zdá se, pořádnou pifku. Třikrát se jim postavil v play off a třikrát jim vystavil „stopku“.

Po loňské sezoně to vypadalo, že je už totálně z formy. Nejprve skončilo krachem jeho angažmá v Plzni a pak nijak nezářil ani na severské misi ve švédském Modo.

Ve Vítkovicích ale prožil velký restart své kariéry. Zase je to ten starý Málek, který si radši vyhodí nohu z kyčle, než aby pustil puk do branky.

Čtvrtfinále proti Českým Budějovicím přesto nezačal nejlépe. „Roman je kvalitní gólman, i když před sebe možná vyrážel více puků, než bylo zdrávo.

Měli jsme ale dobrou obranu, která odražené puky pokryla,“ odkryl snad jediný jeho nedostatek obránce Marek Malík.

Zatím tedy platí stav Pardubice – Roman Málek 0:3. Podaří se Eatonu své prokletí konečně zlomit?

Jak na něho: Čekat, že z něho sem tam nějaký puk vypadne. Tu a tam se Málkovi ve čtvrtfinále stalo, že odrazil puk přímo před sebe a před vlastním brankovištěm tak založil požár. Proti rozjetým útočníkům měli i urostlí vítkovičtí beci potíže zabránit dorážkám.

Bude na něho platit: Martin Bartek. Josef Jandač má ohromnou výhodu. V rukou má zbraň hromadného ničení. Stačí zamířit a prásk… Loď potopena. Ze slovenského střelce začíná jít hrůza.

MAREK MALÍK

Slogan jedné politické strany zněl: Klidná síla. A přesně tohle sedí na obrovitého veterána s téměř sedmi stovkami zápasů v NHL.

Už by to musel být zázrak, abyste mohutného beka viděli vytočeného. Vždycky platil za spolehlivého, byť pomalejšího defenzivního beka, ale letos začal sbírat i body. Během základní části jich získal 29. Na zadáka skvělé číslo. Že to s pukem ale umí, ukázal už když hrál NHL za Rangers. Při penaltovém rozstřelu si hůl prostrčil mezi nohama a skvěle provedenou fintou pak obsadil hlavní roli ve znělce sportovních zpráv po celém světě.

Jak na něho: Už Lenin říkal: Bruslit, bruslit a bruslit. Nebo to bylo trochu jinak?

To je jedno, nicméně na vysokého beka pohyb platí. Pouštět se s ním do přetlačované kolem branky nebo u mantinelu nemá smysl. A také varování pro brankáře: Pozor, kdyby se náhodou rozjel k nájezdu, má v zásobě precizní fintu.

Bude na něho platit: Rastislav Špirko. Drobný šikula dovede vymýšlet fígle, z nichž jdou oči kolem. Obrovitý bek může mít potíže s jeho pohybem a výbušností.

VIKTOR UJČÍK

Jakoby se vykoupal v elixíru mládí. Vítkovice si jistě mnou ruce, že bývalého reprezentanta přivábily v roce 2007 do svých řad. Už sice nevymetá tak často šibenice, jak jsme u něho bývali zvyklí, ovšem i s devětatřicetinami za zády umí udělat v útočné třetině pěkný vichr.

Jak na něho: Hrát mu ostře do těla a nepolevovat v pozornosti. Je to mistr kulišáren. Když to nečekáte, dovede bodnout. Před dvěma lety se ve čtvrtfinále pokoušel o doslova vymazlený kousek, když nabral za brankou puk na čepel a zkoušel ho hodit do branky jako při florbale. Od gólu ho dělily jenom milimetry. Tak to dopadá, když dostane prostor.

Bude na něho platit: Jakub Nakládal. Mladý pardubický bek pomalu dorůstá v jednoho z nejlepších beků ligy. Umí to na ledě pěkně přibrousit a to je přesně to, co vítkovický střelec dvakrát nemusí.