Začátek byl pěkně na… levačku.

Na jaře odehrál Jakub Nakládal parádní mistrovství světa, svým stylem hokeje uchvátil manažery z NHL. Nakonec si plácl s Calgary a těšil se na nejlepší ligu na světě.

Jenže šance v prvním týmu nepřicházela a nepřicházela. „Všechno se může otočit a až na jaře přiletím, můžeme se bavit o tom, že mám za sebou přes 20 zápasů v NHL. A nebo mě taky vrátí na farmu a nebude nic, kdo ví…," říkal v rozhovoru pro Deník.
Za „A" bylo správně.

Únor všechno zlomil. Nejdřív ho trenér Bob Hartley poslal do zápasu na mizerná dvě střídání. Trochu potupa… Nakládal ale zatnul zuby. Nestěžoval si, nikde nebrečel, makal a věřil.

Čas pardubického beka na ledě rostl. Jeho aktuální bilance? Patří mezi vyvolené, hraje kolem 20 minut. Dal dva góly a málem mu vypíchli oko…

„Není to žádný nezkušený kluk. Už si zahrál na několika světových šampionátech, zná velké akce a pro něj tlak není problém. Nemusíme se bát jej zařadit do sestavy," říká o něm trenér Hartley dnes.

Svůj první gól v NHL si Jakub Nakládal připsal 1. března proti Bostonu. Do puku se opřel z první a radostí vyskočil. Je tam! „Má hodně tvrdou střelu, možná jednu z nejtvrdších v celém týmu. Říkal jsem mu vždycky: Střílej, střílej, střílej," komentoval jeho počínání Hartley.

Český bek koučova slova pak pro NHL.com potvrdil: „Piluju střelu z první i na tréninku, vím, že mám docela tvrdou ránu a i trenér mi v každém zápase říká, že bych měl střílet víc."
Občas stojí za to chlapíka na střídačce poslechnout…

Je vidět, jak s přibývajícími zápasy Nakládalovo sebevědomí roste.

Druhý gól v NHL? Někde za vlastní modrou převzal puk, prosvištěl do útočné třetiny a zase to přišlo. Rána jak z děla. Brankář Minnesoty Dubnyk se jen smutně podíval nahoru.

Dnes v noci hrálo Calgary znovu. A otázka už nezní, jestli Jakub Nakládal nastoupí, ale jak moc bude zase pro soupeře nebezpečný.

V NHL si užil ale i jednu 
hororovou chvíli. V zápase s Pittsburghem mu Tom Künhackl hokejkou málem vypíchl oko. „Jo, v první chvíli jsem se bál, že je opravdu už zle," přiznal zámořským novinářům český obránce. Nakonec nebylo, jen se oko zalilo krví.

Jakub Nakládal nejspíš pojede na MS do Ruska. Díky skvělým zápasům za Calgary se navíc přiblížil i nominaci na Světový pohár. Agresivní bek se slušným pohybem i střelou? Byl by hřích ho nechat doma!

Východočeši v Americe
ALEŠ HEMSKÝ
Tým: Dallas (NHL)
73 zápasů/ 37 bodů (13+24)
Pořád má šikovné ruce a sem tam předvede záblesky hokejové geniality, sezony se 70 body a místo mezi smetánkou NHL jsou už ale pryč. Kariéru mu dost pošramotila zranění. Teď se jeho čas na ledě pohybuje pod 15 minutami, ale i tak je vidět. 
Nedávno měl sérii, kdy bodoval 6 zápasů v řadě. Hraje v silném Dallasu, se kterým může klidně útočit i na Stanley Cup.

TOMÁŠ NOSEK
Tým: Detroit (NHL) 6/0
Tým: Grand Rapids (AHL)
64/ 28 (14+14)
Vsadil na to, že bude dřít a do NHL se probrání. Povedlo se, na přelomu roku odehrál 6 zápasů. Má ale ještě mnohem větší možnosti, než aby hrál jen roli hlavní defenzivní bestie na oslabení. Má smysl pro kombinaci, umí dávat góly. Jednou to ukáže… Na farmě na začátku nesbíral moc bodů, ale teď začíná být vidět i ve statistikách. Nazrál čas, aby hrál od příští sezony NHL stabilně.

JAKUB NAKLÁDAL
Tým: Calgary (NHL) 25/4 (2+2);
Tým: Stockton (AHL) 34/ 14 (2+12)
Až do února to bylo pekelně těžké čekání v ráji. Být v Kalifornii je fajn, ale ne, když chcete hrát NHL a vás dusí jenom na farmě. Dlouho čekal, než mu nahoře konečně začali věřit. Povedlo se, teď hraje i 20 minut za zápas. V Calgary si ho testují, jestli bude použitelný pro další sezonu. Má velký potenciál uspět. Jeho tvrdost, plus dělová rána se musí líbit.

JAKUB KINDL
Tým: Detroit (NHL) 25/ 5 (2+3);
Florida (NHL) 16/ 1 (0+1)
Tým: Grand Rapids (AHL)
10/ 4 (3+1)
Z Detroitu zaplul nejdřív tam, kam rozhodně nechtěl, po letech zpátky do AHL. Hrál v NHL jen občas, až z prvního týmu vypadl úplně. Z klece ho nakonec vysvobodila Florida a on teď může jak na zlatém podnose sledovat rejdy Jaromíra Jágra. Určitě si zahraje play off. Po sezoně mu končí smlouva, je mu 28 let, možná se vrátí do Evropy.

MAREK LANGHAMER
Tým: Springfield Falcons (AHL)
19 zápasů, 88% úsp., 7 výher
Tým: Rapid City (ECHL)
8 zápasů, 93,5%, 5 výher
Párkrát už brankář z Moravské Třebové seděl při zápase NHL na lavičce, v organizaci Arizony o něm ví. Česká ho ale ještě hodně práce, na farmě musí přechytat Němce Treutla, v NHL se skvěle předvedl třiadvacetiletý Domingue. Tyhle dva potřebuje předskočit. Gólmani musí mít i kliku, třeba se na něj usměje…

MICHAEL ŠPAČEK
Tým: Red Deer Rebels (WHL)
základní část – 61/ 54 (18+36)
play off – 5/4 (0+4)

VOJTĚCH BUDÍK
Tým: Prince Albert (WHL)
základní část – 70/ 16 (3+13)
play off – 5/1 (1+0)

ONDŘEJ VÁLA
Tým: Kamloops Blazers (WHL)
základní část – 72/21 (4+17)
play off – 7/1 (0+1)
Pozn.: Statistiky k 5. dubnu