Když se stočí řeč ke slovům jeho bývalého svěřence Františka Mrázka (pozn. red.: po letošní sezoně odešel do Ústí n. L.), Říha se jen pousměje. „Že to prý s náročností přípravy přeháním? Že je to v Pardubicích extrém? Ale jděte. Jsou i tvrdší trenéři,“ říká. Na soustředění v Luhačovicích ordinuje pardubickým hokejistům opět značné dávky. Úlevy nemají prostor. „Je to vrchol první fáze přípravy. Kluci musí zabrat.“

Jaký je klasický program jednoho dne soustředění?

Dopoledne jezdíme kopce nebo delší úseky na rovině. Odpoledne dostane prostor posilovna, „kruhový trénink“ a večer basketbal, florbal, tenis. Celý den ukončujeme potřebnou regenerací.

Cyklistiku hokejisté nemusí. Trápíte je na kolech dlouho?

Záleží na tom, jaký má trať profil. Vyjíždíme už v půl deváté a většinou jsme do jedenácti v Luhačovicích. Najezdíme v průměru něco mezi šedesáti a sedmdesáti kilometry. Máme mezi sebou mého kamaráda Petra Volánka, který se stará o cyklistický servis. Hodně nám to na trati usnadňuje úlohu.

Zmínil jste kruhový trénink. Na co je především zaměřen?

Zejména na posílení vrchní části těla, břicha, zád a rukou. Jsem rád, že kluci tu nálož zvládají.

V Luhačovicíh chybí Petr Sýkora, také Aleš Píša. Proč?

Petr čeká do 15. června na nabídky z NHL. Má trenéra, který se o něho stará. Aleš je s klubem dohodnutý, že letní přípravu si bude řídit sám.

Jste spokojen se současným složením kádru? Ze stříbrného celku odešli čtyři hráči, přišel jediný.

Pokud by zůstal Petr Sýkora a Tomáš Rolinek (pozn. red.: má nabídky z Ruska), tak bych to viděl ještě na příchod jednoho pravého křídla.

Odchod Sýkory by byl jistě obrovskou ztrátou. Matematicky by ubylo téměř padesát branek?

(usměje se) Tak je to střelec… Navíc odešel Čaloun. Museli bychom se s tím vypořádat . V záloze máme připraveny určité varianty.

Po loňské sezoně byl na operaci Jan Kolář. Zotavuje se podle plánu?

Snad ano. Samozřejmě má jiný režim než ostatní hráči. Podobně je na tom také Honza Starý, jenž stejně jako Kolář prodělal operaci ramene. Problémy s kolenem trápí trochu Martina Richtera.