Jedenáct let čekaly na pomstu. Teď mají šanci staré šanci příkoří vrátit.

Pardubice se po dlouhé době v hokejovém play off potkají se Slavií. Konečně! Předkolo ovládne ten, kdo vyhraje tři zápasy, „pojišťováci" začínají doma, dnešní i zítřejší utkání startují od 18.20.
Duben 2003, sešívaná parta Vladimíra Růžičky slaví v Pardubicích titul. Sedmý zápas finále vyhrála 1:0. Domácímu týmu zůstalo osm kilo zklamání a pět vzteku. Být druhý? To bolí.  Ze současného týmu si na slávistické objímání pamatují Petr Sýkora a Jan Kolář.
Jak se od té doby změnila Slavia? Ve jménech hodně, stylem a generálem na lavičce ne. Vladimír Růžička je pořád mužem, který dovede z pár kusů starého plechu a jednou bandaskou červené barvy vyrobit  Ferrari.

„Je to houževnatý a hodně těžký soupeř. Slávistický hokej je plný bruslení a soubojů," vyjmenovává pardubický kouč Zdeněk Venera. Recept, jak sešívané přetrhnout vejpůl? Jednoduchý: „Chceme hrát tak, abychom přes Slavii přešli," ušklíbne se Venera.
Hráči Slavii docela přivítali. „Jsem tady pět let a skoro pokaždé jsme hráli s Libercem, nebo Vítkovicemi. Není špatné si zahrát taky proti někomu jinému," hlásí kapitán Václav Kočí.

Jeho Pardubice jdou do předkola posilněné o výhru 3:0 na Spartě. Nejlepší tým extraligy zdolaly hlavně díky fantastickému brankáři Hudáčkovi. „Jo, super, že jsme získali tři body. Ale osobně doufám, že to s námi nic neudělá. Spartě už absolutně o nic nešlo, je potřeba stát nohama na zemi," velí Kočí.

Na konci základní části byla jeho armáda pořádně pomlácená. Mraky spoluhráčů na marodce, pár jich naskakovalo se sebezapřením, on měl jako pravý válečník šlinec pod okem. „Všechno zlé je pro něco dobré, možná nás tyhle problémy jenom stmelily," mávnul pardubický kapitán rukou nad nějakou tou bolístkou.

„Jo, tenhle tým má sílu. To vám povídám," křičel v útrobách sparťanského chrámu masér Martin Mandys.  Teď se o jeho slovech přesvědčí Slavia.

Svoboda může na zápasy klidně jezdit "sedmnáctkou"

SÍLA TÝMŮ
Pardubice 32   -  Slavia 28

Tip Deníku: Výsledky budou extrémně vyrovnané, ale Pardubice sérii vyhrají 3:1.

Mají větší formu Pardubice, nebo Slavia? Deník před startem překola obodoval  sílu obou soupeřů.

BRANKÁŘI

Pardubice: Legendární kouzelník Harry Houdini byl mistrem úniků. Pardubický „Hudýny"? To je teprve čaroděj, když si Július Hudáček řekne, že puk nepustí, tak ho nepustí. Dušan Salfický je excelentní dvojka.   9 bodů
Slavia: Těšte se na Adama Svobodu, vytlačil Furcha a přetrhne se, aby doma ukázal, že pořád dovede chytat. Bydlí v Srchu, před ČEZ Arenu může jezdit v pantoflích autobusem číslo 17.  7 bodů

OBRÁNCI

Pardubice: Útočníci Slavie budou mít mžitky, až se kolem nich bude prohánět slovenský expres Marek Ďaloga. Fantastickou formu má Jiří Vašíček a jeho výkon v play off obvykle ještě stoupá.  7 bodů
Slavia: Tady je síla! Pozor na střely Juraje Valacha, geniální nahrávky Petra Kadlece a ranaře Davida Šticha, pokud nastoupí.Parta buldoků, co se s nikým moc nemaže.  8 bodů

ÚTOČNÍCI

Pardubice: Všimli jste si? Petr Sýkora je zase při chuti! To samé, co znamená pro Chicago v NHL Jonathan Toews, Pardubicím přináší Tomáš Nosek. Věk neřešte, k smrti nesnášejí porážky.   8 bodů
Slavia: Jaroslav Bednář umí, dovede rozhodnout vyrovnaný zápas. Jenže za ním je propast větší jak Macocha. Je jediným útočníkem, co dal přes 10 gólů. Tohle je docela ostuda.  4 body

TRENÉŘI

Pardubice: Aura Zdeňka Venery pracuje naplno. Platí, že jeho tým urve play off a pak maže do finále. První bod splněn… Asistent Říha dodává progresivní nápady.   8 bodů
Slavia: Trenér s pravděpodobně nejlepší intuicí v Česku se jmenuje Vladimír Růžička. Navíc když hráče pucuje, nikdo si nedovolí ani pípnout. Po extraligové sezoně přebere národní tým.   9 bodů

X FAKTOR

Pardubice – Jan Kolář: Když Pardubice měly prázdnou pokladnu, šikovný útočník ve Slavii hostoval. Tým zná, ví, co na něj platí. Má potenciálpár zápasů rozhodnout.
Slavia – Juraj Valach: Na beka s dobrou střelou velký pozor, když v prosinci Slavia porazila Pardubice 5:4 po nájezdech, on posbíral 2 góly, 2 asistence. A pak taky ránu do hlavy od Jiřího Vašíčka, ale to je jiný příběh.

„Snad dojdeme v play off co nejdál," doufá Lukáš Radil

Hlavy v oblacích kvůli tomu, že v posledním kole základní čísti sundali neohroženou Spatu? Ne, ne, ne.
Pardubice zůstávají před dnešním startem předkola pokorní.Výhra 3:0 potěšila, ale to je všechno. Už neznamená nic. To je jich přístup. „Podle mě zápas na Spartě vůbec neodpovídal tempu, které nás čeká v play off," tvrdí útočník LUKÁŠ RADIL (23), který letos zažil obrovský výkonnostní progres. Z talentovaného pěšáka se stal jedním z tahounů. Příjemný bonus navíc? Pořád zůstává tím skromným klukem s rozpustilým úsměvem.

Cítil jste, že se Sparta proti vám podvědomě šetřila?

Upřímně? Když si promítnu tři zápasy, které jsme s ní odehráli předtím, tak jsme na ni vůbec neměli. Teď měla šance, které neproměnila, Jula Hudáček nás fantasticky podržel a tři body máme v první řadě díky němu. V minulých zápasech jsme si neškrtli, teď jo (usměje se).

Zbytek rozhovoru s Lukášem Radilem najdete v pondělním vydání Pardubického deníku na straně 24