Dokázal oblafnout stovky protihráčů, na hlavu postavit desítky teorií, že jeho styl nemůže uspět v NHL. Vyhrál olympiádu, Stanley Cup, trofejí má tolik, že by je musel převážet kamionem.

Jen jednu věc ošálit nedokázal. Čas.

Dominik Hašek, pardubický rodák a podle mnohých nejlepší hokejový brankář historie, zítra oslaví padesátiny.

„Hokej je nejlepší sport na světě. Pro moje Pardubice je to také jednička, jsem rád, že jsem si ho vybral," vykládal v proslovu, když byl nedávno jako první Čech uveden do Síně slávy NHL. I když se do Ameriky vydal až ve svých 25 letech, stejně si ji podmanil.
Vzpomínáte na jeho kousky? Leží na zádech, betony vytrčí nahoru a střelec žasne. Zákrok!

Nebo jiný. Už se dostal na břicho, jenže kopne nohou a trefil se. Zákrok! „Myslím, že NHL mu měla tyhle jeho kousky zatrhnout, dát to do pravidel," směje se ještě dnes slavný útočník Peter Forsberg.
Hašek vždycky vynikal nesmírnou vůlí. Když si něco vzal do hlavy, tak za tím šel jako ohař za kličkujícím zajícem. Málokdy mu ušák pláchl…

„Vzpomínám si, že když jsem byl malý a s Pardubicemi jsme prohráli, tak já často brečel."

Tady všechno začalo. Nenáviděl porážky, ve všem a vždycky. „Dom byl pokaždé strašně soutěživý, a to platilo i při tréninku. S důležitějšími zápasy navíc rostl. Ano, jeho styl byl třeba trochu neortodoxní, ale jemu šlo jen o jedno – zastavit puk," říkal o něm obránce Detroitu Nicklas Lidström. To už soupeři brečeli z něj. Třeba 
Wayne Gretzky v Naganu.

Dominátor byl výjimečný. „V mládí jsem nikdy neměl svého vlastního trenéra brankářů. Vytvořil jsem si svůj styl," vzpomínal gólman. Hodně věcí odkoukal od Holečka a Treťjaka, hvězdy 70. a 80. let a k jejich kouskům přibyla jeho geniální nadstavba.
„Vždycky jsem si říkal, že než přejde puk čáru, máte stále šanci něco udělat," tohle byla Haškova mantra. Nezáleží, jak při tom vypadáš, záleží, jak všechno dopadne.

K tomu všemu četl neuvěřitelným způsobem hru, legendární jsou jeho výpady po břiše k útočníkovi, který jen na sekundu dá hlavu dolů, aby mrknul na puk… Prásk, hráč letí vzduchem, nechápe, co se stalo, na holi nic a kus černé gumy je pod Haškem.
„Byl tak strašně jiný a nikdo jsme to moc nechápali. Jenže potom jsme ale zjistili, že každý jeho pohyb měl svůj důvod," prohlásil o českém brankáři bývalý kouč gólmanů Buffala Mitch Korn. Nesnažil se Haška předělat, jen s ním pracoval na detailech. A pomohl stvořit Einsteina světového hokeje.

Ještě ve 46 letech chytal v KHL. O dva roky později plánoval velký návrat do NHL, dřel v Pardubicích jako koňské stádo. Jenže plány mu zhatila výluka. A tak řekl: S chytáním končím. Definitivně. Všechno nejlepší!

Pečlivě si je prohlížel, našel klidně i chybu ve statistikách

Hlavně, aby dostal klid na hokej! V sezoně 2009/10 měl generální manažer Pardubic Ondřej Šebek na starosti kontakt Dominika Haška s novináři. Brankář si rozhovory hlídal.

Léto 2009. Měl na starosti obchod, marketing a pak taky novou posilu, Dominika Haška…
Současný generální manažer hokejových Pardubic 
ONDŘEJ ŠEBEK hlídal gólmanův klid na hokej. Pečoval, aby ho novináři neotravovali na každém kroku, aby se mohl brankář soustředit jenom na hokej. „Dominik a Vladimír Martinec jsou symboly Pardubic. Když nastupovali, patřili ke světové špičce, takže se není vůbec o čem bavit," říká muž, který se během titulové sezony 2009/10 s Haškem dost sblížil.
Coby generální manažer pak doufal, že si brankář za Pardubice ještě jednu sezonu „střihne"…

Rozhovor s Ondřejem Šebkem nebo třeba galerii největších brankářských soupeřů Dominika Haška najdete ve středečním vydání Deníků na straně 20 nebo také v elektronické verzi vydání.