Na začátku týdne zahájili hokejisté Dynama letní přípravu. Po návratu z dovolené na většinu z nich čekaly Wingate testy, které zjišťují především anaerobní kapacitu a silové schopnosti organismu.

Hráči budou rozděleni do tréninkových skupin, ve kterých je čeká osm týdnů dřiny. Vše bude mít na povel kondiční trenér PETR MOCEK.

Jak bude příprava pardubických hokejistů v kostce vypadat?
V pondělí jsme začali už jako celý tým. Čeká nás postupné propracování se do vytrvalostní složky, dále zpevňování vazů a šlach, kompenzační věci. Jde o to, aby kluci byli připraveni postupně zvedat zátěž, která na ně čeká v následujících týdnech.

Na co se v nejbližším období nejvíce zaměříte?

První tři týdny budou patřit právě důrazu na vytrvalostní složku a zpevňování celého aparátu. Potom už nás čekají silovější věci, kdy to potřebujeme zařadit do prvku explozivní silové vytrvalosti. Když to přirovnám k simulaci hokejového střídání, jehož délka je zhruba čtyřicet vteřin, tak asi v těchto fázích. Abychom pak dokázali vydržet nasazené tempo, které nám v loňské sezoně chybělo.

Hlavní trenér Peter Draisaitl zmínil, že hráče rozdělíte do skupin…
Chci trénovat skupinově. Je to lepší, protože menší skupina nabízí i možnost individuálnějších věcí. Celkový progres u hráčů by měl být znatelnější.

Bude se někdo z hráčů připravovat podle individuálního plánu?

Pevně věřím, že starší kluci, kteří odehráli řadu let, mají nějaký zaběhnutý řád. Sám jsem věděl, co moje tělo potřebuje a co mu nedělá dobře. U nich může být příprava individuální. Naopak u mladších hráčů chci, aby byli pod kontrolou.

Jak moc se mění obsah letní přípravy oproti předchozím rokům?

Jednak budeme ve skupinách, další změnou jsou jednofázové bloky. Většinou se sejdeme dopoledne a jednotlivé skupiny na sebe budou navazovat. Odpoledne budeme spolupracovat i s panem Hemským, u kterého jsem pro kluky vyčlenil bloky na skatemillu.

Tréninkovou jednotku na bruslařském trenažéru, o kterém hovoříte, si už hráči v minulosti vyzkoušeli? Nebo je to pro ně úplná novinka?
Co jsem se kluků ptal, tak někdo si to byl vyzkoušet, ale spousta z nich do toho půjde poprvé. Je to pro ně zpestření a já věřím, že jim to pomůže zvládnout technické prvky a nové trendy, co se bruslení týče.

Jaké další lokality v rámci letní přípravy využijete?

Budeme využívat travnatou plochu Letního stadionu i pardubickou univerzitu, kde je písek. Dále máme dvě lokality na běhání, což je Vinice a Kunětická hora. Samozřejmě to je i malá hala, velká hala a naše posilovna.

Kde čerpáte inspiraci pro nové prvky v přípravě?

Začal jsem u Radima Jebavého z FTVS. Teď jsem navázal spolupráci s Mariánem Vodou (kondiční trenér Hradce Králové – pozn. aut.), který je v oboru velká špička a i od něj se snažím učit. Potom se dostanete stavu, kdy už tyto věci mají svůj progres. Každý se snaží mapovat i práci Aleše Pařeze. Chce to zjišťovat, učit se a být stále ve střehu.

Tito odborníci tedy mají snahu spolupracovat. Liší se hodně jejich jednotlivé poznatky?
Vždy jsou směrnice a řády, ale cviky a finální podoba je u každého trenéra jiná. Rozdílnosti bych viděl spíše v tom, že zařazení různých prvků může být odlišné. Přípravy by postupně měly dozrávat k tomu, že budou stejně udělané.

Jak důležité je pro hokejistu období letní přípravy?
Všude se říká, že je to nucené zlo, ale každý hráč potřebuje být připravený. Někdo lpí na tom, že musí být obrovsky osvalený, ale zapomíná na prvky vazů a šlach. Musí se zkrátka pracovat účelně, aby se něco nepokazilo v průběhu sezony. Osm týdnů pracujete a pak následuje další období, které už je spojené s ledem. Tam musíte prokázat, že minimálně udržujete úroveň, na které jste končili letní přípravu.

Lukáš Nahodil„Jeden trénink v týdnu byl málo"
„Chtěl bych vidět hokejistu, který je rád, že začne letní příprava. Ale vážně, odpočinuli jsme si a je zkrátka nutné, abychom vstoupili do sezony připraveni. Myslím, že si všichni vyčistili hlavu po neúspěšném ročníku," uvedl pardubický útočník Lukáš Nahodil na začátku letní přípravy.

I on zaznamenal v loňském ročníku pochybnosti o tom, zda je tým po kondiční stránce dobře připraven. „Nejsem kompetentní to hodnotit. Ale máme tady kondičního trenéra, který loni prakticky nedostal prostor k tomu, aby nás nějak připravil. Letos tu možnost mít bude. Před rokem vedl jeden trénink v týdnu, což je podle mě málo na to, aby pak mohl schytat kritiku, která se na něj valila," prohlásil Nahodil.

„Před pěti lety jsme běhali dlouhé tratě a jezdili jak blázni na kole. Teď se vše vyvíjí jiným směrem a třeba se to za pět let zase posune někam jinam. Jak se mění hokej, tak se mění i letní příprava," všiml si.